kediagizbakimurunleri

Kedi Ağız Bakım Ürünleri

Kedilerin diş eti hastalıklarına maruz kalmaması ve diş kaybı yaşamaması için ağız bakımlarının düzenli şekilde yapılması önemlidir. Ağız bakımını gerçekleştirmek ve diş etleri ile dişlerin sağlığını muhafaza edebilmek için öncelikli olarak kedilerin dişleri fırçalanmalıdır. Kedi sahipleri kedilerinin dişlerini fırçaladığında tartar ve diş taşı ile diş çürümelerinin önüne geçebilirler. Bunun için diş fırçaları, ağız bakım gargarası, ağız bakım suyu ve diş macunu gibi kedi ağız bakım ürünleri kullanılmalıdır.

kediagizbakimurunleri1

Kedilerin Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Kedilerde ağız ve diş bakımına küçük yaşta başlanılması gerekir. Yavruyken dişlerini fırçalamaya alıştırdığınız bir kedi büyüdüğünde ağız bakımına itiraz etmeyecek ve süreç boyunca sakin kalacaktır. Günlük yapılması gereken bu bakım işlemi diş fırçalama ile başlar. Fakat pek çok kedi dişlerinin fırçalanmasını ve tırnaklarının kesilmesini istemez. Kediler özgür ruhlu ve temkinli hayvanlar oldukları için ona uygulayacağınız her sağlık bakımı gibi dişlerini fırçalatmaktan da kaçınırlar. Çünkü dişler ve tırnaklar kedilerin kendilerini savundukları araçlardır ve sizin diş fırçalama girişiminiz kediler için saldırı biçiminde algılanabilir. Bu nedenle yavruyken kedinize bu bakımı yapmanız daha uygun olacaktır. Kediniz yavru değilse ya da kedi ağız bakım ürünleri ile her karşılaşmasında aşırı tepki veriyorsa bakımı günlük değil haftada iki kez yapmanız önerilir.

Kedi Diş ve Ağız Bakım Ürünleri

Diş bakımı sırasında kedilerin olumsuz reaksiyon vermesini engellemek ve tepkilerini azaltmak için kedi ağız bakım ürünleri arasında yer alan lezzetli kedi diş macunlarını tercih edebilirsiniz. Böylece kediniz dişlerinin fırçalanmasını keyifli bir etkinlik olarak görecek ve süreç sizin için de eziyet olmaktan çıkacaktır. Her fırçalama sonunda kedinize kedi ödül maması vermek de işinizi kolaylaştırır.

Her yolu denemenize rağmen kediniz diş fırçalama işlemine izin vermiyorsa kedilere özel üretilen ağız bakım gargaralarını ve ağız bakım sularını kullanabilirsiniz. Ayrıca kedinizin diş eti sağlığının muhafazası yönünde atacağınız adım ona masaj yapmak olacaktır. Kedinizi severken diş etlerinin hizasını ovalamanız onu rahatlatır ve diş etlerindeki kan dolaşımını artırarak dişlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

kediagizbakimurunleri2

Kedi Ağız ve Diş Bakımı Ürünleri

Kedilerin ağız ve diş bakımını yapmak üzere geliştirilmiş ürünler tek tek ya da set halinde piyasada bulunmaktadır. Kedi ağız bakım setlerinde bakımı en iyi şekilde yapmanızı sağlayan ürünler yer alır. Bu setlerde gargara, fırça ve diş macunlarını bulmanız mümkündür. Bunun için önerimiz diş macunu ve iki uçlu diş fırçası ile tekli diş fırçasını içeren Bioline Peynir Aromalı Kedi Ağız Bakım Seti olacak.

Bakteri önleyici ağız bakım suyu da kedi ağız bakım ürünleri içinde en çok kullanılanlardandır. Bu ürünler kedilerde ağız içinin kimyasının değişmesini engellemekle kalmaz, kötü kokuları da giderir. Kedilerin ağızlarında bakteri oluşumu engelleyen ağız bakım sularından başka Beaphar ürünü olan Plaque Away Ağız Bakım Gargarası da plak oluşumu karşısında çok etkilidir. Ağız bakım suyu ve gargaralarının kullanılması ise oldukça basittir. Bu kedi ağız bakım ürünleri kedinizin suyuna belirtilen oranlarda katılarak kullanılır. Kediniz suyu tükettikçe ağız bakımının bir adımı gerçekleşmiş olur. Kedi ağız ve bakımı için ayrıca tartar önleyici ağız bakım çubuklarını da tercih edebilirsiniz.

Kedi bakımının bir diğer ayağını oluşturan konu da kedilerin tüy bakımıdır. Kedilerde tüy bakımı yapmanızı sağlayan sıvı şampuanlarla ilgili Bioline Sıvı Kedi Şampuanları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.