Kediler Neden Ot Yer?

Ot yiyen bir kedi veya köpek daha önce gördünüz mü? Peki! Kediler Neden Ot Yer? Bunun sebeplerini bilmeyen hayvan sahipleri kedisinin ot yediğini gördüğünde şaşırmaktadır. Maalesef hayranı olduğumuz sevimli kedimiz bazen aynen bir inek gibi otluyor. Kediler Neden Ot Yer? Konu ile ilgili bir çok araştırma yapılmış fakat tam olarak ve tek bir sebep söylenmemiştir. Çoğu zaman halk arasında ya karnı ağrıyor denir yada  kedinin parazit olduğu idda edilir.

Bilimsel olarak ele alırsak Otlarda bulunan folik asit sindirimi düzenleyici bir etkiye sahiptir. Folik asit hemoglobin üretiminde rol oynar, eksikliğinde kansızlık ve gelişim geriliği görülür. Et ile beslenen kediler folik asidi yeterli miktarda alamadığı zaman bu problemler ortaya çıkabilir.

Sağlık

Kediler Neden Ot Yer? sorusunun genel cevabı ise; Kediler midelerinde yüksek bir lif oranı sağlayarak kendilerini kustururlar. Çimi yedikten sonra kusan kedi kendini temizlerken yalayarak midede biriken tüy yumaklarını atmış olur ve rahatlar. Çimi yediği için de kusabilir, kusacağı için de çim yiyebilir. Kusamayan kediler ise yenilen çim sindirimi yumuşatarak hafif ishal hale sokar ve tüy yumaklarının kolay atılmasını sağlar.Kediler Neden Ot Yer? sorusunun bir diğer cevabı ise boğazları ağrıyan ve midesi bulanan kediler de çim yiyerek kendilerini rahatlatmasıdır.  Kedilerin ot yemesinin bir diğer cevabı da  yeterli beslenemeyen, dengesiz beslenen kedilerin de ot yediğine dayanmaktadır.. Bu yanıt kabul gören bir tez değildir; çünkü iyi kalite Kedi Kuru Mamaları ile beslenen sağlıklı kedilerin de büyük bir iştahla ot yediği sıkça görülmektedir.

Bazı araştırmacılar Kediler Neden Ot Yer?sorusuna yanıt olarak vahşi kedilerin doğada dengeli beslenebilmek için ot yedikleri ve bu alışkanlığın da içgüdüsel olarak günümüzdeki evcil kedilerde halen görülmekte olduğu şeklinde yorumlamışlardır. Eğer kedinizin ot yemesinden rahatsız oluyorsak ve bunun beslenme kaynaklı olabileceğini düşünüyorsak kedimizin gıdasına lifli birkaç sebze eklemeyi deneyebiliriz.; fakat genel kanı gıdayı değiştirmenin bu alışkanlığı pek değiştiremediği yönündedir .Haftada 2 sefer karşılaşılan bu kusma normal olarak kabul edilmektedir, fakat 2 den daha fazla sayıda kusma oluyorsa en kısa zamanda veterinere başvurmak gerekir.

Bazı zamanlarda kediler zevk için de ot yiyebilir.. Kedimizin ot yemesine alışmamız gerekir, hatta evimizin bir köşesinde onun yemesi için hazırlanmış bir saksıda Kedi Otu (Catnip) bulundurmak kedi sağlığı açısından da önemlidir. Kedi nanesi ve İsveç sarmaşığı gibi bitkileri de yiyebilirler.

Bazı otlar kediler için zararlıdır.Bunlar arasında Açelya, beyaz zambak, domatesin yeşil sapı veya yaprağı, Elma çekirdeği, incir yaprağı, kaktüs, karanfil, kayısı çekirdeği, küstüm otu, nergis, okaliptus, sardunya, sarmaşık, soğan, şeftali çekirdeği ve yaprağı, yüksük otu, zakkum gibi bitkiler de kedimiz için zehirleyici olabilir. Bunun dışında bir çok bitki çeşidi kediler için tehlikeli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir