kayipkedi1

Kedilerin Kaybolması Nasıl Önlenir? Kayıp Kedi Nasıl Bulunur?

Kediler fazlaca enerjik ve hareketli olmalarının yanında çok da meraklı canlılardır. Bu özellik kedilerin zaman zaman ev dışındaki mekanları merak etmeleri ve evden kaçma girişimleri ile sonuçlanabilir. Unutulmaması gereken nokta kayıp kedi dışarı çıkma isteği ile evi terk etmiştir ve bir süre sonra mutlaka evine geri dönecektir. Kedilerin bu evi terk etme davranışı çoğunlukla çiftleşme dönemlerinde eş bulmak için gerçekleşir. Kayıp kedi çiftleşme sürecine girdiyse ve erkekse kaçma girişiminde bulunması neredeyse kaçınılmazdır. Üreme içgüdüsünün yanı sıra kedilerin evden kaçmalarının bir başka nedeni de av peşinde koşmaktır. Kediler vahşi ataları gibi avcılık yetenekleri çok gelişmiş hayvanlardır. Bu sebeple kedinizin bulunduğu mekândan kaçabileceği bir yol bulup dışarıda gördüğü kuş, yarasa, fare ya da böcek gibi küçük canlıların peşine takılması olasıdır.

kayipkedi

Kayıp Kedi Nasıl Bulunur?

Kedinizi ev içinde bulamıyor ve kaybolduğunu düşünüyorsanız ilk olarak sakin kalmanız ve evde saklanabileceği her yere bakmanız gerekir. Eğer kedinizin evde olmadığından eminseniz kaçabileceğini tespit ettiğiniz yerlere giderek adını yüksek sesle art arda söyleyin. Daha sonra yerinizden ayrılmamaya özen göstererek mama kabını getirin ve kabı sallayarak ses çıkmasını sağlayın. Kayıp kedi yakınlardaysa sizin sesinizi tanıyacak ve adı ile mama kabının çıkardığı sese gelmek isteyecektir. Bu davranışınıza cevap gelmiyorsa kayıp kedi sizi duyamayacağı bir uzaklıkta olabilir ya da ilgisini çeken başka bir duruma kitlenmiştir. Bu durumda kediniz yuvasının dışında olduğunu anlayarak korkmuş da olabilir. Onun sevdiği bir oyuncağı ya da yatağını yanınıza alarak etrafı aramaya başlayabilirsiniz. Sizdeki eşyanın kokusu korkmuş kedinizi sakinleştirecektir.

Siz kedinizi ararken evin önünde mutlaka kedinin tanıdığı birinin olması ve seslenmeye devam etmesi şarttır. Zira kediler koku alma duyuları sayesinde evlerini bulabilirler. Kediler yuvalarına bağlı canlılar oldukları için av, çiftleşme ya da gezi sonunda eve gelmek isteyeceklerdir. Fakat eve gelmiyorsa siz arama alanını genişletin. Özellikle geceleri sıcak ve kuytu yerleri tercih eden kayıp kedi gündüzleri pek ortalarda görünmeyecektir. Yani aramanızı karanlık çöktüğünde yapmanız daha uyun olacaktır. Her yolu denemenize ve birkaç gün geçmesine rağmen kayıp kedi ortalarda yoksa ilan dağıtmanın vakti geldi demektir.

kayipkedi2

Kedilerin Evden Kaçmasını ve Kaybolmalarını Önlemenin Yolları

Kayıp kedi için arama faaliyetinde bulunmak onun kaybolmasını engellemekten çok daha zordur. Bu nedenle kedinizin kaybolmasına neden olan koşulları ortadan kaldırmanız gerekir. Kedinizin evden kaçarak kaybolmasının önüne geçmek için öncelikle onun siz görmeden ev dışına çıkabileceği tüm yolları kapatmanız gerekir. Bunun için pencerelerde mutlaka KEDİ CAM KORUMA AĞI kullanmalısınız. Bu koruma ağlarını balkonlar için de edinip kedinizin kaçabileceği tüm alanları kontrol altına almanın ilk adımını atmış olursunuz. Ayrıca evin dış kapısını açtığınızda çok hızlı hareket edebilen kediniz kaşla göz arasında ev dışına sızabilir. Ev kapısını açarken çok dikkatli olmalısınız. Kedilerin kaçma nedenlerinden biri de evde sıkılıyor olmalarıdır. Kedinizi her gün düzenli olarak balkona çıkarmalı, balkonunuz yoksa ona tasma takarak sokağa indirmeyi deneyebilirsiniz. Böylece kedinizin dışarıya olan merakını gidermiş ve enerjisini atmasına yardım etmiş olursunuz. Çiftleşme dönemlerinde evden kaçmaları önlemenin kesin çözümü ise kısırlaştırmadır. Kedinizin ömrünü uzatan kısırlaştırma operasyonu ile ilgili olan KEDİLERDE KISIRLAŞTIRMA yazımızı da okuyabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.