korat

Korat Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Oldukça eski ırk kedilerden biri olan Korat kedilerinin tarihinin 14. yüzyıldan da öncesine dayandığı düşünülmektedir. Korat kedisi ortaya çıktığı ülke olan Tayland’da kutsal sayılmaktadır. Tayland’ın büyü ve tılsımları ile ünlü bölgesinden adlarını alan bu kedilerin Tayland kültüründe hala önemli bir yeri vardır. İyi şans getirdiği ve sahiplerini kötülüklerden koruduğuna inanılan Korat kedisi aynı zamanda geçmişte bir soyluluk simgesi olarak algılanıyordu. 19. yüzyılda ünü Tayland’ı aşarak Avrupa’da tanınmaya başlayan Korat kedisi önce İngiltere’de daha sonra da Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler oldu. Bu popülaritenin nedeni ise bu kedilerin koyu gri tüyleri ve zümrüt yeşili gözleri ile kendilerine özgü karakterleridir. Sahibine olan sadakati, keskin zekâsı, eğitime yatkınlığı, hareketli doğası ve konuşkan olması ile dikkat çeken Korat kedisinin başlı başına bir kedi ırkı olarak tanınması ise 1975 yılında gerçekleşmiştir.

korat_1

Korat Kedisi Genel Özellikleri

*Tayland kökenli kedilerdir.

*Dünyanın en nadir bulunan kedi cinslerinden biridir.

*Orta büyüklükte bir kedi ırkıdır. Ağırlıkları 4 ila 7 kilogram arasında değişiklik gösterir.

*Kürkleri tek renk, koyu gridir ve tüyleri kısadır.

*Gözleri genellikle zümrüt yeşilidir. Ama kehribar rengi gözlere sahip olan Korat kedisi türleri de yaygındır.

*Kulakları kafalarına oranla büyüktür.

*Olgunlaşıp erişkinliğe ulaşmaları 4 yıl kadar sürer. Yani bu kediler 4 yaşına kadar yavru sayılırlar.

*Atletik ve kaslı bir gövdeye sahiplerdir.

*Oyuncu ve hareketli kedilerdir.

*Agresif tavırlar göstermezler.

*Zeki kedilerdir. Eğitilmeleri kolaydır.

*Genellikle birlikte yaşadığı insanlardan yalnızca birine bağlanırlar ve bu bağlılık çok sağlamdır.

*Bağımsız bir yapıları olmasına rağmen yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Sahiplerinden yoğun ilgi beklerler.

*Konuşkan kedilerdir. İsteklerini miyavlayarak ve mırıldanarak anlatmaktan çekinmezler.

*Sağlıklı ve dayanıklı canlılardır, genetik bir hastalığa yatkınlıkları yoktur.

*15 yıl kadar bir ömre sahiptirler.

korat_2

Korat Kedi Irkı Bakımı

Sahibine çok bağlı olan ve sahibinden bir an olsun ayrılmayı istemeyen Korat kedisi yalnız yaşayan ve zamanının çoğunu evde geçirenler için ideal bir ev arkadaşıdır. Size asla yalnızlığınızı hissettirmeyecek olan Korat kedileri ilgi ve sevgi görmek konusunda ısrarcıdırlar. Zamanının çoğunu sizinle oynayarak ve yanınızda uyuyarak geçirmeye çok istekli olmaları paylaşma konusunda ne denli katı olduklarının da göstergesidir. Sosyalleşme ile ilgili bir sorunları olmasa da başka evcillerle yaşamaları biraz zor olan bu kediler oyuncaklarını, mamasını ve sahiplerinin sevgisini paylaşmaktan pek hoşlanmazlar. Genelde kendi ırkları ile iyi anlaşmaları sebebi ile Korat kedisi için en uygun ev arkadaşı yine bir Korat kedisi olacaktır.

Korat kedileri zekâları ve meraklı olmaları nedeniyle öğrenmeye ve eğitilmeye açık canlılardır. Oyunculuklarıyla birleşen bu özellikleri sayesinde bu kedilerin KEDİ OYUNCAKLARI ile uzun süre oyalanmaları mümkündür. Özellikle hareket gerektiren ve zekâ geliştirici kedi oyuncakları Korat kedilerinin çok ilgisini çeker. Ayrıca Korat kedileri yavruluk dönemlerinde eğitilirlerse sahiplerine eşlik ederek yürüyüşe de çıkarılabilirler. Hatta bu kedileri seyahatlerinizde de yanınıza alabilirsiniz.

Başka bir kutsal kedi BİRMAN KEDİSİ ile ilgili yazımız da ilginizi çekebilir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.