Tapınak Kedisi / Birman Kedi Irkı Ve Özellikleri

TARİHÇESİ

Birman Kedi Irkı Ve Özellikleri: Bruma’nın kutsal kedisi olarak da bilinir. Tarihçesi burma da bulunan Budist tapınaklarına dayanır. Tarihçesi ile ilgili kesin olmamakla birlikte iki farklı görüş vardır. Bunlarda birincisi bir efsaneye dayanmaktadır. Efsaneye göre tapınak kedisi olarak da bilinen Birman kedisinin sahibine (rahip) olan bağlılık ve sevgisi tanrıça tarafından kutsanarak ödüllendirilmiştir. Bu kutsanma sonucunda tapınak kedisi safiri anımsatan mavi gözlere, altınımsı bir renge ve beyaz ayaklara sahip bir kediye dönüşmüştür.

Efsaneye göre tapınak kedisi dikkat çekici güzelliğini mavi gözlü bir tanrıçadan almıştır. En belirgin özelliği eldiven giymiş hissi veren beyaz patileridir. Dört patisi de belirgin bir şekilde tamamen beyazdır. Bu görüntünün saflığın simgesi olarak tanrıça tarafından verildiğine inanılır. Birman kedisinin ölüm tanrıçası ile konuştuğuna inanılır. Bu nedenle birman kedisinin kutsandığı kabul edilmiştir.Efsaneye göre tapınak kedileri tanrıçanın işaretini taşır  ve ölen sahibinin (rahip) kedisinin bedeninde tekrar doğduğuna inanılmıştır. Kutsandığına inanılan Birman kedileri bu özelliği nedeniyle Budist rahiplar tarafından yanlarında dünyanın çeşitli yerlerine götürülmüşlerdir. Kökenleri Burma’da olsa da ilk kez Fransa’da ortaya çıkmıştır. Birman kedisi 1920 de Fransa’da tanıtıldı. 1967 de Cat Federal Assocesetion – Kedi Meraklıları Derneği tarafından tanındı. Günümüzde CFA kayıtlarında 9.sıradadır.

İkinci görüşe göre ise Siamse kedisinin Angoras ile  veya Perslerle eşleşmesi sonucu gelişmiş bir kedi cinsidir.

FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Uzun tüylü,kocaman güzel ve dikkat çekici safire benzeyen mavi gözleri vardır. Geniş ve yuvarlak bir kafası vardır. Yüz ifadesi dikkat çekici ve göz alıcıdır. Orta büyüklükte kulakları vardır. Güzel görünüm ve sağlıklı tüy yapısı için düzenli olarak tarak ve fırça kullanarak bakım yapılmalıdır.

Mühür,lila,çikolata,kırmızı,krema vb renklere sahiptir adeta bir gökkuşağı gibidirler. Orta boydan biraz daha büyük bir kedidir. Tek katlı bir kürk yapısı vardır.3 yıl içerisinde tam bir yetişkin kedi özelliklerine erişir.

SAĞLIK VE BAKIM

Genellikle sağlıklıdırlar.

Tüy bakımı için haftada bir taranması uygun olur. Kış tüylerini ilkbaharda dökerler. Bunun için tüy dökme dönemlerinde tarama sıklığını artırmak gerekir.

Diş eti hastalıkları için günlük ağız diş sağlık ve bakımı yapılmalıdır.

Göz temizliğine dikkat edilmeli. Temizleme esnasında yumuşak göz ve çevresini tahriş etmeyecek bir malzeme tercih edilmeli ve her iki göz için ayrı bezler kullanılmalı olası bir enfeksiyon riskinin gözler arasında geçişine sebebiyet vermemek için.

Kulakları haftalık kontrol edilmeli. Kulak temizliğinde kulak sağlığına zarar verici sert malzemeler kullanılmamalıdır.

Sağlık durumunu kontrol ve devamı için kedi sağlık bakım ürünleri  tercih edilerek desteklenmelidir.

Kum kabı temiz tutulmalı. Kumunun temiz olması görünüşünü, tüylerinin parlaklığını da etkileyecektir

Ortalama 15 yıl üzeri yaşam sürdükleri görülmektedir.

KARAKTERİ

Bruma’nın kutsal kedisi Sakin,uysal bir karakteri vardır. İnsanları sever ve sabırlı oldukları için çocuklar ile de vakit geçirmekten zevk alırlar. Hangi işle meşgul olursanız olun bir gölge gibi yanınızdadır. Akıllı ve meraklıdırlar. Sizi oda içinde ve odadan odaya takip eder. Çevreyi keşfetmeyi, ilgiyi ve oyun oynamayı severler. Yemek isteklerini ve kucağa alınma beklentilerini hafif sesler ile ifade ederler. Onurlu,sabırlı,pratik,maceracı bir ruha sahip,dokunulmazlık hissi veren asil bir yapıları vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir