Yavru Kedi Sahiplenirken İhtiyaç Duyacağız Malzemeler

Yavru kedi

Yavru kedi sahiplenirken neler almalıyız

YAVRU KEDİ SAHİPLENİRKEN İHTİYAÇ DUYACAĞINIZ MALZEMELER

Yavru kedi sahiplenirken unutulmaması gereken şey onun temel ihtiyaçlarını karşılamak olacaktır.  Yavru kediniz eve gelmeden onun ihtiyacı olan malzemelerin evde hazır olması anlam kargaşasını önleyecektir.  Bu malzemeler en uygun ve zengin çeşidini petihtiyac.com üzerinden edinebileceğiniz gibi bir kısmını kendi imkanlarınızla evde de oluşturabilirsiniz. Hadi gelin yavru bir kedi nelere ihtiyaç duyar onlara bir göz atalım.

Kedi Taşıma Çantası

Taşıma çantası sadece yavruluk döneminde değil kedilerin bütün yaşamları boyunca kullanacağı mutlak bir ihtiyaçtır. Veteriner ziyaretinde veya herhangi bir misafirliğe giderken taşıma çantaları hem kullanışlıdır hem de kediniz kendini güvende hisseder. Başlarda bu taşıma çantasına pek girmek istemeyebilirler çünkü kapalı kutulardan pek hoşlanmaz kediler ama onun içine girmeyi teşvik ederek alıştırabilirsiniz. Taşıma çantasının içine ödül koymak konserve koymak yöntem denenebilir. Birçok çeşit taşıma çantası bulunmaktadır. Bu çantaların havalandırmalarının uygun olduğuna dikkat ediniz yani çok dar ve kapalı olmamalı. İçi kolay temizlenebilir ve güvenli olmalı, rahatça ayağa kalkıp dönebileceği kadar geniş olmalıdır.

Kedi Mama ve Su Kabı

En temel ihtiyaçların başında kedi mama ve su kapları gelmektedir. Mama ve su kapları yavru kedinin erişebileceği yükseklikte olması gerekir çok derin olmamalıdır. Kapların temizlenmesi kolay olmalıdır. Ayrıca bazı yavru kedilerin plastiğe karşı alerjisi olabilmektedir  onun için metal kaplar kullanabilirsiniz. Su kabı her zaman mama kabına göre daha derin olmalıdır. Su kabını günlük değiştirin çünkü kediler temiz ve serin su severler.

Kedi Tuvaletleri ve Malzemeleri

Yavru kedinizi dışarıya alıştıracak olsanız bile evde muhakkak bir kedi tuvaleti , kedi kumu , kedi kum küreği mutlaka olmalıdır.  Kum kabının erişkin bir kedinin içine sığacak büyüklükte olması ilerleyen zamanda da kullanması adına size fayda sağlayacaktır. Başlangıç olarak çok fazla yüksek olmayan kedinizin rahatça girip çıkabileceği açık bir kedi tuvaleti ile başlamanız kedinizin alışması için daha önemlidir.  İkinci ihtiyaç bir kum olacaktır. Petihtiyac.com da birçok kedi kumu çeşitleri mevcut fakat şimdi onun küçük patilerini daha rahat kullanabilmesi ve alışması açısından ince taneli bentonit kumu kullanmanızı tavsiye ediyorum. Üçüncü ihtiyacınız olan kedi kumunu temizlemek için bir kedi küreği olacaktır. Unutmayınız ki kedi kumunuzu günlük temizleyin kediler temiz olmayan bir kum gördüklerinde evin farklı yerlerine dışkılarını ve idrarını bırakabilir.

Kedi Yatakları

Yavru kediniz için birde yatak tahsis etmeniz onun için çok faydalı olacaktır. Annelerinden ve kardeşlerinden yeni ayrılan bir yavru kedinin yumuşak sıcak huzurlu bir yatağa ihtiyacı vardır. Onun için ilk zamanlar sıcak yatağın bir köşesine sıcak su torbası koyabilirsiniz. Yatağı evin sakin bir bölümüne konumlandırınız ama sizden çok da uzak bir yerde olmasın çünkü sizden uzak kalmak istemeyecektir. Kediler çok titiz canlılardır o yüzden yerinin her zaman temiz olduğundan emin olun.

 

Tırmalama Tahtası ve Evler

Kediler bu hareketi tırnaklarını törpülemek için yaptıkları gibi içgüdülerini gidermek içinde yaparlar.  Yavru kedinizi erkenden eğitmek istiyorsanız bu tırmalama çubuklarını küçük yaşlarda edinmeniz sizin ve koltuklarınızın yararına olacaktır. Tırmalama çubuğu yeterince sağlam ve kedinizin tüm bedenini esnetecek kadar büyük olmasına özen gösteriniz. Pet ihtiyac.com da bir çok kedi tırmalama tahtaları ve evleri mevcuttur kediler bunları  kullanmaya bayılırlar . Ayrıca yerden yüksek oldukları için tepelerine çıkıp oradan etrafı izlemeyi de severler. Kediniz eve geldiği zaman onu sık sık tırmalama çubuğu konusunda eğitin tırmalama çubuğuna yönelmesini sağlayınız.  Kedinizin tırmalama çubuğuna tırmanmasını destekleyiniz.

Kedi Boyun tasması ve Göğüs Tasması

Göğüs tasmaları ilk başlarda yavru kediniz için çok gerekli değildir. Fakat boyun tasması kedinizin kendini sahipli hissiyatı vermesi açısından önemlidir. Ayrıca ufaklığın evin farklı noktalarına kaybolduğunda tasmada bulunun çıngırak sayesinde kolayca bulunmasını kolaylaştıracaktır. Boyun tasmasını ilk başlarda taktığınızda pek hoşlanmayacaktır ama mutlaka diretin ve alışmasını sağlayınız çünkü ilerleyen yaşlarda alıştırması daha zor bir hal almaktadır. Bir çok çeşit boyun tasması mevcuttur en kullanışlı acil durumlarda kolayca açılabilendir böylelikle kedinizin boğulmasının önüne geçersiniz. Kediler çok gezen oradan oraya atlayan hayvanlardır bu esnada bir yerde takılı kalıp çeşitli boğulmalar yaşanmaması adına üretilmiştir bu tasmalar.

Kedi Tarakları

Kedinizin deri ve tüy sağlığı için onu taranmaya küçük yaşlarda alıştırmanız sizin için büyük bir kolaylık olacaktır. Bir çok kedi tarağı mevcuttur ama ilk başlarda onun hassas derisini çizmeyecek şekilde tasarlanmış olanlarını seçiniz ve fazla bastırmadan gün aşırı yüksek bir yerde tarayınız (koltuk , yatak, masa) Çünkü kediler yüksek yerlerde rahat hareket edemezler ve daha kolay dururlar yerde kaçması ve hareket kabiliyeti daha yüksektir. Kedinizi düzenli taradığınız zaman onu hem kontrol etmiş olursunuz hem de pire , kene , yara kabuğu , mantar gibi deri hastalıklarına neden olan etkenleri erken teşhis etmiş olursunuz.

Kedi Oyuncakları

Yavru kediler hareket eden, hışırdayan, renkli, ses çıkaran her şeyi seveler. Bu tarife uygun birçok çeşit oyuncak vardır onları rahatlıkla edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.