Alman Pointeri

Alman Pointeri Özellikleri ve Bakımı

Alman Pointeri 17. yüzyılda İspanyol Pointeri ile birkaç tazı cinsinin melezlenmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülen bir köpek ırkıdır. Son derece hızlı ve atletik bir köpek olan Alman Pointeri mükemmel bir koku alma duyusuna sahiptir. Tam bir av köpeği niteliği gösteren bu sevimli canlılar uzun yıllar soyluların av etkinliklerinde insanlara eşlik etmiştir. Avdaki başarısı ve çok hızlı koşması sayesinde tüm dünyaya nam salan Alman Pointeri 20. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri’ne götürülmüştür. 1930’lu yılların başında başlı başına bir köpek ırkı olarak kabul edilen bu cinsin soyu halen koruma altındadır. Alman Pointeri becerikli bir ırk olmasının yanında az tüy dökmesi sayesinde de çok popüler olmuştur.

almanpointeri1

Alman Pointeri Genel Özellikleri

*Almanya anavatanlarıdır.

*Melezlenmiş eski bir köpek ırkıdır.

*Bir av köpeği cinsidir.

*Orta boy köpek ırkları arasında yer alır. Yaklaşık olarak 60 ila 65 santimetre yüksekliğe ve 25 ila 30 kilogram ağırlığa sahiptirler.

*Uzun bacakları, ince ve atletik bir gövdeleri vardır.

*Diğer av köpekleri gibi uzun bir burnu, sarkık kulakları ve küçük gözleri bulunur.

*Tüyleri kısa ve sıktır. Genellikle kahverengi üzerine beyaz benekli bir kürke sahiptirler. Yüzleri tek renk kahverengidir ve bedenlerinin çeşitli yerlerinde büyük lekeler bulunur.

*Çok iyi birer bekçi köpeği özelliği gösterirler.

*Koku alma duyuları çok geliştiği için iz sürme konusunda uzmandırlar.

*Egzersiz ihtiyaçları yüksektir.

*Zeki ve meraklı köpeklerdir.

*Eğitilmeleri kolaydır.

*Çok hareketli canlılardır.

*Sık havlarlar.

*Sahiplerine aşırı sadakat geliştirirler.

*Dost canlısı olmalarına rağmen yabancılara temkinli davranırlar.

*Yalnız kalmaktan çok hoşlanmazlar.

*Yavruyken sosyalleştirildiğinde diğer evcillerle iyi geçinme eğilimi gösterirler.

*Deri ve göz hastalıklarına yatkınlıkları dışında bilinen kalıtsal bir rahatsızlıkları yoktur.

*Yaşam süreleri yaklaşık olarak 14 yıldır.

almanpointeri2

Alman Pointerlerin Bakımı

Her av köpeği gibi Alman Pointeri de son derece hareketli ve enerjik bir canlıdır. Bu aktiflik egzersiz ihtiyaçlarının çıtasını da yükseğe taşıdığı için Alman Pointerleri pek de ev köpeği sayılmazlar. Geniş bahçeli evler ile çiftliklerde çok mutlu olan bu ırk günün çoğunda koşup oynamak ister. Meraklı ve araştırmacı olan Alman Pointeri doğada olmaya bayıldığı için onları apartman dairelerine hapsetmek mümkün değildir. Ancak akşam vakitlerinde sıcak yuvasında sahiplerinin yanında uyumak onların en büyük hobisidir. Bu nedenle onlar için bir KÖPEK YATAĞI edinmek yerinde olacaktır.

Alman Pointeri diğer av köpeği ırklarının tersine yalnız kalmayı pek sevmez. Sahibini her an görüş alanında tutmak isteyen bu köpekleri uzun süre yalnız bırakmanız psikolojileri açısından uygun olmaz. Yani bir Alman Pointer sahiplenecekseniz ona bol bol vakit ayırmanız gerektiğini unutmayın. Sıcakkanlı, dost canlısı ve çok sadık olan Alman Pointerleri yavruyken sosyalleştirildiğinde tanımadığı tüm canlılarla iyi geçinme eğilimindedir. Eğitimi de kolay olan bu ırk sevecen olsa da yuvasını büyük bir ustalıkla korur.

Katmanlı kürkü sayesinde soğuk iklim koşullarına dayanıklı olan Alman Pointerlerinin tüy bakımları zor değildir. Kısa tüyleri ve avantajlı tüy yapıları nedeniyle fazla tüy dökmeyen bu köpekleri haftada bir kez taramanız yeterlidir.

Pointer cinslerinin Anadolu temsilcisi TURKİSH POİNTER (ÇATAL BURUN) ÖZELLİKLERİ VE BAKIMI yazımızı da okumanızı öneririz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir