Amerikan Eskimo Köpek Irkı

Amerikan Eskimo Köpek Irkı

Amerikan Eskimo Köpek Irkı

Amerikan Eskimo Köpek Irkı

Amerikan eskimo köpek ırkı ismini her ne kadar Amerika ülkesinden adını alsa da Almanya’ya ithal edilmiş ve kendine burada yer bulmuş küçük-orta ırkı köpek ırkıdır. Amerika ve Almanya ile olan tarihsel sorunlar savaş vb. olaylar nedeni ile Almanlar bu köpeğin ırk ismini değiştirmek istediler. Alman spitz ırkı olarak tanıtılmak istedi fakat 2 köpek ırkı arasında bazı ufak farklar çıktığı için ayrı ayrı kaydetmek zorunda kaldılar. Bir anlamda Almanlar bu köpek ırkını orjinal ismiyle kabul ettiler. Amerikan eskimolar şuanda 3 farklı türde yetişmektedir; Bunlar şu şekildedir, oyuncak, minyatür ve standart olarak geçmektedir. Boyut farkları ve davranışları arasında farklar olmaktadır.

Bu köpek türünün tüy bakımı çok önemlidir. Güzel ve ihtişamlı olan tüylerinin her gün kedi tarak ve fırçaları ile birlikte düzenli bakım yapılması gerekmektedir. Bu köpek ırkının kuyruğu uzun ve yukarı doğru kavisli beyaz tüylerle kaplıdır. Tür çeşitlerine bağlı boyut farkları mevcuttur.

Sevecen bir ırk olan bu köpek ırkı, aileler tarafından genellikle evde bakılarak popüleritesini sağlamıştır. Daire yaşantısına kolaylıkla uyum sağlayabilmetedirler. Eğlenceli ve oyunu seven bir yapıları vardır. Tanımadığı kişilerle ilk etapta sıcak ilişkiler kurmazlar, bu özellik onları aynı zamanda evi koruma görevi bekçilik görevini üstelebilmelerini sağlamaktadır. Boyut olarak çok büyük ve güçlü olmasalarda karakter olarak eğitilmesi zor bir köpek türüdür. Eğitimine erken başlanmasını ve iyi bir eğitim almasını öneriyoruz.

Uzun yıllardır Amerikada bakılmasına rağmen ırkın ismi uzun süre Alman spitz olarak biliniyordu, fakat daha sonra bu ırk arasındaki farklar farkedildi kendi ırk özellikleri ile tescillendi. Amerikan eskimolar doğum yaptıklarında ortalama 5 yavru doğurmaktadırlar. Boyutları 3 türde farklı şekildedir. Ortalama 16 yıl yaşamaktadırlar. Standart türünü boy ve kilo özelliğini vermek gerekir ise şu şekildedir. Boyları 36 ile 52 cm arasında değişmektedir. Kiloları ise 8 kg ile 15 kg arasındadır.

Bu sevecen, akıllı ve sadık olan dostumuzu aileler rahatlıkla apartman dairesinde bile bakabilirler. Kendini sevdirmeyi iyi bilen amerikan eskimo’lar aynı zamanda siz yokken eve bekçilik bile yapabilirler. İyi bir eğitim almasını şiddetle önerdiğimiz köpek ırklarındandır.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.