ankara_cat

Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Sadece Türkiye’ye özgü bir kedi türü olan Ankara Kedileri, dünyada Angora Cat adıyla bilinir. Tüm dünya tarafından kabul gören bu cins, uzun beyaz tüyleri ve muhteşem gözleriyle büyüleyicidir. Ankara kedisinin hikayesi, Haçlı Seferleriyle Avrupa’ya hatta Amerika’ya kadar uzanır. Haçlı Seferleri sırasında Fransa’ya götürüldüğünde tanınan Ankara Kedileri, Avrupa saraylarına konuk olmuşlardır. Bu hayvanların halen Avrupa ve Amerika da üretimleri gerçekleştiriliyor.

Oyuncu yapısı ve sahiplerine bağlılığıyla bilinen Ankara Kedisi dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en sevilen kedi ırkları arasındadır. Ankara Kedisi uzun tüylü olduğu için İran Kedileriyle, beyaz renkleri ve gözleri yüzünden de Van kedileriyle karıştırılırlar. İran Kedisi, Ankara kedilerinin değişime uğramış alt türlerindendir. Ülkemizin sınırları dışında beyaz İran kedileriyle karıştırılan bu kedilerin yüzleri basık olmadığı için İran kedisinden çok farklı bir görünüme sahiptirler. Aynı zamanda Ankara Kedisi İran kedisine göre çok daha atletik ve kaslı bir beden yapısına sahiptir.

Kedi Bakım Ürünleri

Ankara Kedisinin Genel Özellikleri

*Anavatanı Türkiye’dir.

*Tamamen beyaz renkli, uzun tüylere sahiptir.

*Kulakları uzun ve geniştir.

*Gözleri yeşil ya da mavi tonlarını barındırır. Bazı Ankara kedilerinin iki gözleri aynı renkte değildir. Gözleri farklı renk olanlarında bir göz yeşile, diğer göz ise Van kedisinde olduğu gibi mavi renge dönüktür.

*Kafalarının büyüklüğü orta seviyededir.

*Burunları üçgen şeklindedir.

*Zeki kedilerdir.

*Kaslı ve iri sayılabilecek ve atletik bir vücut yapısına sahiptir.

*Yetişkinleri genellikle 4 kilo civarındadır.

*Meraklı ve hareketli bir kedi türüdür. Bu özellikleri dolayısıyla oyun oynamayı çok severler.

*Çok hareketli olduğu için geniş alanlarda koşma isteği fazladır.

*Onları büyüten sahiplerine son derece bağlı hayvanlardır.

*Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar, sahiplerinin sürekli peşindedirler.

*Evde olduğunuzdan eminse kendi kendine oyun oynayabilir.

*Sıcakkanlıdır. İnsanlarla iletişimi iyidir.

*Suyu hiç sevmezler ve alışmaları mümkün değildir.

*Mavi gözlü Ankara Kedileri genellikle sağırdır.

*Deri hastalıklarına ve karaciğer hastalıklarına meyillidirler. Bunun dışında dayanıklı hayvanlardır.

*2 yaşına kadar tüyleri uzamaya devam eder.

*Ankara Kedilerinin kendine özgü yürüyüş stilleri vardır. Yürürken kuyruklarını sırtlarına doğru kıvırırlar.

Ankara Kedileri

Ankara Kedileri

Ankara Kedisinin Bakımı

Ankara Kedileri uzun tüylü bir kedi türü olduğu için, tüylerine bakım yapmak gerekir. Bu kedilerin tüyleri sadece uzun değil, aynı zamanda çok da yumuşaktır. Bu nedenle tüyleri birbirine dolaşır. Bu tüyleri açmak için Ankara Kedisi haftada 2 ya da 3 kez fırçalanmalıdır. Kediler içgüdüsel olarak her gün kendilerini temizlerler. Ankara Kedilerinin tüyleri çok uzun ve sık olduğu için temizlik yaparken kendi tüylerini bolca yutarlar. Dolayısıyla bu hayvanlar diğer kedilerden daha çok kedi otuna ihtiyaç duyarlar. Kedi otuyla sindirimleri kolaylaştığı için kedi otunu mutlaka Ankara Kedilerinin yuvası olan evlerde bulundurmanız gerekir.

Ankara Kedilerinin yaşam alanları sık temizlenmelidir, çünkü Ankara Kedilerinin tüyleri 2 yaşına kadar uzamaya devam eder ve bu kediler çok fazla tüy döker. Özellikle sıcak mevsimlere geçişte, sıcaklığa uyum sağlamak için her yıl tüylerini dökerler. Ankara kedilerinde kulak akıntısı görülebildiği için kulakları mutlaka düzenli olarak temizlenmelidir. Yumuşak ve nemli kalın bir pamuk tabakasıyla ya da steril bir bezle bu işlemi yapabilirsiniz. Her kedi gibi Ankara Kedisinin de iki haftada bir tırnakları kesilmelidir.

Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir