Avustralya Sığır Çoban Köpeği

Avustralya Sığır Çoban Köpeği

Avustralya Sığır Çoban Köpeği

Avustralya Sığır Çoban Köpeği

Adından da anlaşılacağı gibi bu köpek ırkı Avustralyalılar tarafından üretilmiştir. 19. yüzyılın başlarında üretilmeye başlanan bu köpek ırkı Avustralya iklim şartlarına göre üretilmiştir. Çiftcilere hayvancılık yaparken yardım ettikleri bilinir, sürüyü kontrol etme konusunda ustalıkları ile bilinmektedir. Sürüyü kontrol ederken sürüyü toplamak için topuklarından ısırıp dağılmalarını engellenmesi ile nam salmıştır, bu yüzden bu ırkın lakabı topukçudur.

Diğer sığır köpekleri gibi bu köpek ırkıda çok hareketlidir, durmadan hareket etmek isterler. Bu yüzden eğer bu köpek ırkına bakma istiyorsanız kesinlikle geniş alanlı yerlerde bakmanızı öneriyoruz. Aksi takdirde doğası gereği hareketsiz olduklarında mutsuz olurlar. Avustralya sığır çoban köpeklerinin iyi bir eğitime ihtiyaçları vardır. Çok akıllı olan bu köpek ırkları küçük yaştan itibaren itaat bir eğitimden geçmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bakımları çok zorlaşabilir. Avustralya sığır çoban köpekleri oldukça dikkatli ve temkinli olmalarıyla bilinmektedir. Yaşlandıkça daha fazla büyüme özelliğie sahiplerdir. Yabancı kişilere karşı saldırgan değillerdir. Fakat eğer koruma köpeği eğitimi alır ise süper bir koruma köpeği olacağından hiç bir kuşkunuz olmasın.

Ortalama 14 ile 15 yıl arasında yaşamaktadırlar. Erkeklerde kiloları 18 kg’ya kadar çıkmaktadır, dişilerdede bu kilo oranı aynıdır. Boyları erkeklerde 52 cm dişilerde ise 50 cm’e kadar çıkmaktadır. Derileri mavi veya kırmızıdan oluşmaktadır. Bu köpek ırkı orta ırk köpek olarak geçmektedir. Orta ırk köpek maması ile beslenmesini önermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.