Borzoi Köpek Irkı Ve Özelliklerini Öğrenmeye Hazır Mısınız?

Borzoi Irkı Özellikleri

Borzoi köpek ırkı Rusya’da coursing ve av köpekleri olarak geliştirilmiştir. Bu av köpekleri,önceleri tavşan, tilki ve kurtların peşinden gitmek için üç kişilik ekiplerde avlanmıştır.

Sevinçleri ve tatlı eğilimleri için ödüllendirilen Borzoi, geri dönüş kişiliği ile yanı sıra hızları ile bilinir. Borzoi köpek ırkı özellikleri arasında Uzun mesafeli koşuları hızlı yapmayı tercih etmeleri ile bilinirler. Dinlenmeyi de yatmayı da severler. Rahat tavrı ve muhteşem görünüşüne rağmen, sessiz sakin bir köpektir. Yüksekliği 71 ile 81 cm arasında değişen bu dev cins, kendine ait bir akılla insanlara arkadaşlık isteğine sahip. Her gün uzun saatler boyunca evden uzakta olan insanlar için çok iyi seçim değildir. Boyutu olarak da küçük çocukları olan insanlar için risk oluşturabilir. Naziktir, ama yavrular coşkulu oynarken ve yanlışlıkla yeni yürümeye başlayan bir çocuğu devirebilir.

Borzoi gezici ve hareket eden her şeyi kovaladığı için Güvenli bir alanda olmadıkça asla serbest bırakılmamalıdır.

Borzoi Köpeği

Borzoi Köpeği

Borzoi Köpeği Fiziksel Yapısı

Bu ırk vücut yağ eksikliği nedeniyle ilaçlara, özellikle de anestetiklere duyarlı olabilir. Şişmeye eğilimlidirler;bu nedenle yemek yedikten sonra sık sık küçük öğün ile  besleyin ve ağır egzersiz yaptırmayın.Beslemeyi kaliteli  köpek maması ile yapmaya özen gösterin

Kediler ve küçük hayvanlar ile erken yaşlarda tanıtıldıklarında başarılı bir şekilde yaşayabilirler.O sadece içlerindeki  “kovalamaca” kuralını izler ve dışarıda koşarken;koşan bir kediyi kovalamak için içgüdüsüne karşı koyamaz.

Karakteri

Nazik ruhlu kişiliği, ciddi ve görkemli bir şekilde palyaçolukça değişir; sessiz, mantıklı ve zekidir. Uzun süre yalnız kalmayı sevmezler. Genel olarak, insanlara güvenirler ve utangaç değillerdir.Basitleştirici doğası, eğitilmesi kolay olduğu anlamına gelmez. O bağımsız bir düşünür ve inatçı olabilir. Borzoi’nin sevildiğini, önemsendiğini ve asla zarar görmeyeceğini bilmesi önemlidir.

Mizaç, kalıtım, eğitim ve sosyalleşme gibi bir dizi faktörden etkilenir. Güzel mizaçlı yavrular meraklı ve eğlencelidir, insanlara yaklaşmaya ve onlar tarafından tutulmaya istekli olurlar.

Her köpeğin yaptığı gibi,erken yaşlarda sosyalleşmeye ihtiyaç duyar – pek çok farklı insana, manzaraya, seslere ve deneyimlere karşı ilgilidir

Borzoi genellikle yüksek enerjili köpekler değildir, ancak aktivite seviyeleri bireyler arasında değişir. Çoğu, günlük 20 dakikalık bir yürüyüşle ve güvenli bir şekilde çitle çevrilmiş bir alanda dolu dolu bir şekilde koşma fırsatından memnun olacaktır.

Bu ırk hareket eden herhangi bir şeyin peşinden gider, Ve kesinlikle bir kere onu çıkardıktan sonra onu yakalamak zor olur. Hareket eden bir nesneyi kovalamak arzusu, her zaman tehlikeye yol açabilmesine olanak tanır.Onu kontrol altında tutabilmek için ı ile  gezdirmeye özen göstermek gerekir.

Avcı bir mirasa sahip olan tüm köpeklerde olduğu gibi, Borzoi’nin de kendi başlarına buyruk bir yapısı vardır bu da eğitimi zorlaştıran etkenlerden biridir.Onun zihnini anlamayan insanlar onları inatçı veya aptal olarak etiketleyebilir. İnatçı, ama aptal değiller. Çabucak tekrarla sıkılırlar, bu nedenle eğitim seanslarını kısa, eğlenceli ve ilginç tutmalı.. Borzoi’yi başarılı bir şekilde eğitmenin anahtarı, sürekli pozitif takviye. Sindirme yoluyla eğitim asla işe yaramayacaktır.

Erkekler omuzda en az 71  cm, ve 34 ile 47 kg ağırlığındadır. Dişiler en az 66 cm ve 24 ile 38 kg ağırlığındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.