Boxer Köpek Irkı Özellikleri

Boxer Köpek Irkı

Boxer Köpek Irkı

Boxer köpek ırkı, önceleri orta boy bekçi köpekleri olarak yetiştirildi. Fakat günümüzde evlerde beslenen sevgi dolu köpekler oldular.

Bu ırk büyük, kaslı, ve heybetli bir yapıya sahiptir. – Oynak doğası ve sınırsız enerjisi nedeniyle, bazen köpek ırklarının “Peter Pan”ı olarak adlandırılır. Üç yaşına kadar tamamen olgun olarak kabul edilmezler, yani köpeklerin dünyasındaki en uzun yavrulardan biridir.Bu nedenle çok hareketlidirler.Bu ırkı besleyecek kişi bu hareketliliğini göz önünde bulundurmalı ve ona bu hareket imkanını sağlayacak ortamı sağlamalıdır. Bunu bilmek ve köpeğinize uygun oramı oluşturmak onun daha iyi gelişmesini ve mutlu olmasını sağlayacaktır.Bu nedenle beslemek istediğiniz köpeğin karakteristik özelliklerini, gereksinimlerini ve ihtiyaçlarını iyi bilmeli ve bu ihtiyaçları karşılayabilecek ortam oluşturulabilirse alınmalıdır.

Boxer Köpek Irkı Beslenmesi

Köpeklerinize her zaman sağlıklı bilindik markaların köpek mamalarını vermeyi tercih etmelisiniz. Tipik Boxer zeki, uyanık ve korkusuz, aynı zamanda arkadaş canlısıdır. Ailesine sadık ve onlarla oynamayı çok sever. Onlara ihtiyaç duydukları fiziksel egzersiz ve zihinsel uyarımı sağladığınız sürece büyük aile arkadaşlarınız olurlar. Onlara yürüyüşler veya koşular biçiminde yeterli egzersiz yapma konusunda istekli iseniz, sevdikleri insanlara yakın olmaları koşuluyla apartman dairelerine bile uyum sağlayabilirler.Bu yürüyüşleri güvenli bir şekilde gezdirme tasması ile yapmalısınız.

Boxer’lar Almanya’da doğmuştur. ve I. Dünya Savaşı’ndan sonra ABD’ye getirilmiştir. Boxer, ailelerine olan büyük sevgileri ve sadakatleri ile ünlüdür. Genellikle ilk başta yabancılara karşı güvensizdirler, fakat ailelerine yönelik bir tehdit algılamadıkları sürece saldırgan olmayacaktır. Boxer, bir “işitme” bekçi köpeği olarak tanımlanıyor, yani uyanık ve dikkatlidir. Onurlu ve kendinden emin bir görüntüsü vardır. Yabancıları dikkatli bir tavırla karşılanır, ama dost canlısı insanlara kibarca cevap verir. Sadece ailesinin ve evinin savunmasında onlara çok değer verdiği için agresif olabilirler.. Mizaç, kalıtım, eğitim ve sosyalleşme gibi bir dizi faktörden etkilenirler.. Güzel mizaçlı yavrular meraklı ve eğlenceli, insanlara yaklaşmaya ve onlar tarafından tutulmaya isteklidir.

Boxer ırkı yüksek enerjili köpeklerdir ve çok fazla egzersize ihtiyaç duyarlar. Onlara ihtiyaç duydukları oyunu ve etkinliği vermek için zamana, arzuya ve enerjiye sahip olduğunuzdan emin olun.

Erkekler tipik olarak omuzda 57 cm ile 63 uzunluğunda,31 kilo ağırlığındadır. Dişiler tipik olarak omuzda 53 cm  ile 59 cm 27 kg ağırlığındadır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.