Brittany Köpek Irkı Özellikleri

Brittany Köpek Irkı

Brittany Köpek Irkı

Brittany Köpek Irkı Özellikleri ; Fransız kökenli cesur, hafif kemik yapısına sahip enerjik, orta boy bir köpek ırkıdır. Yuvarlak bir kafatası ve orta uzunlukta burun çıkıntısına sahiptir. Tek tabakadan oluşan hafif ve güzel bir kürk yapısı vardır.Tipik kürk rengi siyah-beyaz olmakla birlikte, portakal-beyaz, kızıl-beyaz, siyah tricolor veya kızıl  tricolor (üç renkli) olabilir. Tüyleri düz veya hafif dalgalı olabilir. Tüyler ipeksi olmamakla birlikte tel gibi kalın da değildir.Sağlıklı bir tüy yapısı için köpek deri ve tüy bakımı ürünleri yardımcı olacaktır. Kulakların uçlarında hafif püskül tarzında tüyler görülür ve kulakları kısadır. Gözleri amber veya açık kahverengidir. Derisi ince ve hafif gevşektir. Hızlı ve kıvrak, her zaman tetikte duran ifadesi ve küçük yapısı ile büyük köpeklerin giremediği yerlere girebilme özelliği sayesinde meşhur bir av köpeğidir.

Brittany Köpek Irkı Tarihçesi

Brittany bir av köpeği olarak “minimum boyut ve maksimum kalite” prensibi göz önüne alınarak üretilmiştir. Akıllı ve zeki olan bu köpeğin eğitimi kolaydır. Küçük olmasına rağmen kompakt ve zarif bir yapısı vardır. Dayanıklı aynı zamanda enerjiktir.Doğal içgüdüleri sayesinde hem pointer (işaretçi), hem de retriever (bulup getirici) olarak görev yapar. Genellikle ağaçkakan, keklik ve yabani tavşan avında kullanılır. Brittany aktif av köpeği olarak yetiştirilmiş olsa da nazik ve sevecen yapısı ile çok iyi aile köpeği olabilir. Bütün av köpeklerinde olduğu gibi biraz bağımsız bir yapıya sahiptir. Genellikle diğer petlerle ve çocuklarla iyi geçinir. Yalnız kuş avı için yetiştirilmiş bir ırk olduğundan pet kuşlarla arkadaş olması beklenmemelidir. Ancak bebeklikten itibaren diğer petlerle birlikte yetiştirilirse onları kabul etmeyi öğrenebilir. Her türlü iklim ve yaşam koşullarına adapte olabilir,  nemli ve soğuk havalara dayanıklıdır.

Brittanys geniş açık alanlarda koşmayı sever. Çağırıldığın da gelmelerini öğretmek çok önemlidir. Sertlik ve tutarlılık ile eğitin, ama asla sert olmayın. Çoğu zaman, keskin bir sözcük, herhangi bir yanlış davranışı durdurmak için fazlasıyla yeterli olabilmektedir.

Hareketli olduğundan bahçesi olan bir evde bakılması daha uygun olur. Apartman için tavsiye edilmez. Ev içinde de oldukça aktif olan Brittany için geniş araziler daha uygun olur. Soğuk ve nemli havalara dayanıklı olması sebebiyle ev dışında bakılabilir.

Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler tıpkı insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda gıdaya ihtiyacı yoktur. Son derece aktif bir köpeğin bir diğer az hareketleri köpeklere göre yiyeceği daha fazladır.Köpeğinizi beslerken her zaman bilindik kaliteli köpek maması tercih ederek ona sağlıklı beslenmesinde yardımcı olun

Yemeğinizi ölçerek ve her gün yemek yemekten ziyade günde iki kez besleyerek Brittany’nizi iyi durumda tutun

Erkeklerde yükseklik 48 – 50 cm dişilerde 47 – 49 cm. Ağırlık erkeklerde 16 – 18 kg dişilerde 14 – 18 kg dır.

Diğer köpek Irkları için blog sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.