Bull Terrier Köpek Irkı Özellikleri

Bull Terrier Köpek Irkı Özellikleri

Bull Terrier Köpek Irkı Özellikleri

Bull Terrier Köpek Irkı Özellikleri

Bull Terrier Köpek Irkı  19. yüzyılda bir dövüş köpeği olarak geliştirilmiştir. Uzun, yumurta şeklindeki başıyla ayırt edilen bir köpek ırkıdır.

Bull Terrier Nitelikleri

Zeki ve inovatif – bir köpeğin her zaman en arzu edilen nitelikleri – sakin ve sadık.Yaşamdan daha büyük bir kişiliğe sahiptir.  Köpeklikten orta yaşlara kadar “meşgul” bir köpektir. Günden güne uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmaz; O, insanlarıyla birlikte olmak ve onların istediklerini yapmak ister. Enerjik bir oyuna sahip olabilen Bull Terrier Köpek Irkı aktif bir aile ile en iyisini yapar. Ayrıca ev kurallarını tutarlı bir şekilde (ama nazikçe) uygulayacak birine de ihtiyacı vardır. Aksi halde, kendi kurallarını kurar. Boğa Teriyerleri (özellikle yetişkin olmayan erkekler) diğer hayvanlara, özellikle diğer köpeklere karşı saldırgan olabilir. Diğer köpeklere karşı saldırgan olmamaları için erken sosyalleşmeye ihtiyaçları vardır: pozitif, köpek yavrusu erken döneminde başlayan ve yaşam boyunca devam eden diğer köpeklere denetlenerek maruz kalması gerekir. Alanlarına giren kediler ve diğer tüylü hayvanlara dikkat etmelidir. Bull Terriers küçük çocuklu evler için tavsiye edilmez, ancak büyük çocuklarla yorulmadan oyun arkadaşlıkları vardır. Sıkı bir günlük egzersizin tadını çıkarırlar ve sıkıldıklarında oldukça yıkıcı olabilirler. Başarılı bir Bull Terrier eğitimi sabır, öz güvenli liderlik ve tutarlılık gerektirir. Bir Bull Terrier’ her zaman sizi eğlendirmeye hazır olan sevgi dolu, sadık bir arkadaş olarak göreceksiniz  Kesin olan bir şey var: bu ırkla yaşam asla donuk olmayacaktır.

Bull Terrier İklime Uygunluğu

Bu Köpek Irkı soğuk ve nemli iklimler için uygun değildir. Kışın bir ceket veya kazak ile sıcak tutmanız gerekir

Günlük 30 ila 60 dakikalık egzersiz, oyun ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyar, güçlüdür ve eğitilmesi zor olabilir. ilk kez köpek besleyecekler için tavsiye edilmez. Erken sosyalleşme ve eğitim olmaksızın, Bull Terrier diğer köpeklere, hayvanlara ve bilmediği insanlara karşı saldırgan olabilir.

Boğa Teriyerleri küçük çocuklu evler için çok kaba olabilir. köpeklerle nasıl etkileşimde bulunacağını öğreten aktif büyük çocuklar için yorulmadan oyun arkadaşları olabilir.

Bull terrier köpek cinsleri ile ilgili ilk olarak bu köpek türlerinin Siyah, beyaz ve kaplan desenli renk tonundaki türlerinin diğer türlerine göre daha çok tercih edildiğini görmekteyiz.

Bull Terrier Fiziksel Yapısı

Ayrıca kızıl renk tonuna ve açık kahverengi renk tonuna da sahip olan bull terrier köpek cinslerinin özelliklerinden biri de, kafa biçiminin alın çıkıntısız bir yapıya sahip olmasıdır.

Gözlerin küçük yapıda olması ancak gözlerin birbirine fazlasıyla yakın mesafede yer alması  cinslerinin en etkin özelliklerinden biridir.

Geçmiş dönemlerde korkulan köpek türleri arasında yer almasına karşın günümüzde en popüler köpek türleri arasında yer alan cinslerinin başlıca özelliklerinden biri de oldukça cesur ve korkusuz bir karakter yapısında olmalarıdır.

Bu özelliği sayesinde geçmişten günümüze bekçi köpeği ve diğer koruma alanlarında görev verilen bull terrier köpek cinsleri, ürkütücü dış görünümü altında oldukça komik bir karakter yapısına da sahiptir.

Bu ırkın köpek cinsleri başlıca özelliklerinden biri de, oyun sever olmalarıdır.

İyi eğitildikleri takdirde sahibine karşı son derece sadık olabilen  cinsleri ayrıca sosyal ortamlarda da aktif olabilmesi ve insanlar ile iyi düzeyde geçim sağlayabilmesi açısından mutlak olarak iyi bir eğitimden geçirilmesi gerekmektedir.

Aksi durumunda sahibi ile iyi geçinmesi söz konusu olsa dahi, yabancılara karşı öfkeli saldırılar düzenleyebilmektedirler.

Bu bakımdan eğitilse dahi, sahibi dışında diğer insanlara karşı pek sevecen davranmayabilirler.

Ayrıca aşırı bir biçimde başına buyruk olarak hareket eden  köpek cinsleri, bu bakımdan eğiltildikleri takdirde dahi zaman zaman sahibinin sözünden dışarı çıkabilmektedirler.

Bu bakımdan bull terrier köpek cinsleri kontrol altında tutulması mutlak olarak söz konusudur.

Ancak, birçok köpek türlerinin aksine ev ortamında fazlaca tek başına bırakılması uygun olmaz. Bull terrier köpek cinsleri, bu duruma maruz kalabildikleri takdirde ev içerisinde yer alan eşyaları kemirebilmekte ve ev eşyalarına zarar verebilmektedirler.

Boyut olarak erkeklerde yükseklik 53 ila 56 santimetre ve dişilerde ise yükseklik 53 ila 56 santimetredir. Bull terrier köpek cinsleri erkeklerde kilo oranı 20 ila 27 kilogram.Dişilerde ise 20 ila 27 kilogram aralığında olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.