Chinese Shar-Pei Köpek Irkı Özellikleri

Chinese Shar-Pei Köpek Irkı iki değişik şekilde görülmektedir. Bunlardan bazıları büyük kafalı bol kırışıklı köpekler bazıları ise küçük kafalı daha sık derili köpeklerdir. Bunlarda iki tip kürk vardır; at tüylü ve fırça tüylü. At tüylü olan az rastlanan cins olup ele sert gelir ayrıca dikensi bir yapısı vardır. Fırça tüylü olan ise  daha uzun tüylüdür ve daha yumuşaktır. İki tip tüy de 2.5 cm uzunluğundadır. Yavrular yetişkinlerden daha kırışıktır. Shar-Pei yaşlandıkça kırışıklarını kaybeder.

Özellikleri

Chinese Shar-Pei Köpek Irkı çok sadık ve zeki bir köpektir. Her komuta körü körüne uymayan zeki bir köpektir. Oyuncu, aktif, cesurdur. Yabancılara karşı pek dostça yaklaşmayabilir fakat ailesi ile çok sıkı bağ kurar.Küçükken çocuklar ve kedilerle tanıştırılır ise büyüdüklerinde onlarla iyi anlaşırlar. Chinese Shar-Pei Köpek Irkının yüzü somurtkan gözükse de şaşırtıcı derecede iyi huylu, sakin, bağımsız ve kendini adayan bir köpek ırkıdır .Çok iyi dost ve koruma köpeğidir.  Disiplinli ama pozitif bir eğitim almalıdır. Bu köpekler tuvalet eğitimini çok hızlı bir şekilde alır ve temiz bir köpektir. Chinese Shar-Pei Köpek Irkı genellikle suyu hiç sevmez hatta nefret eder. Yavrular hızlı  büyüdüğü için beslenmelerine dikkat etmek gerekir.

Chinese Shar-Pei Köpek Irkı apartmanda yaşayabilecek kadar sakindir. Aynı zamanda bağımsız düşünen, bazı zaman da kederli bir köpektir. Bir vasi ve dövüş köpeği olarak onun mirası onu mükemmel bir bekçi köpeği yapar- o kadar ki, tanımadığı  insanlara ve hayvanlara aşırı tepki vermemesi öğretilmesi gereklidir.

Chinese Shar-Pei Köpek Irkı için bakım kolaydır. O doğal olarak temiz bir köpektir ve sık yıkanması gerekli tavsiye edilmez. Bunun yanında, tüm bu kırışıklıklar ile birlikte, cilt problemlerine eğilimli olabilir, bu nedenle bu kısma ekstra dikkat ve özen gerekebilir.Çünkü Kırışıklıklar ve cilt kıvrımları, mantar enfeksiyonları için ideal bir üreme alanı olmaktadır.

Bu ırk için yeterli egzersiz imkanı sağlandığı zaman apartman dairesinde de mutlu olabilir.Bunun için Köpek Oyuncakları tercih edilebilir. Ev içinde çok aşırı hareketli değildir. Yastıksı yüz derisi olduğu için ısıya karşı duyarlıdır. Gölge ve temiz serin su sürekli ulaşabileceği bir yere konmalıdır. Yeterli egzersiz sağlandığı zaman evde oldukça sessizdir.

Shar-Pei bol egzersize gereksinim duyar ancak diğer köpeklerle kavga etmemesi için daima her zaman tasmayla dolaştırılmalıdır. Sıcak havada çok koşturulmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.