Chinook köpek ırkı özellikleri

Chinook köpek ırkı

Chinook köpek ırkı New Hampshire’ın Beyaz Dağlarında geliştilmiştir

 

 

 

Chinook köpek ırkı New Hampshire’ın Beyaz Dağlarında geliştilmiş ve adını Admiral Byrd’ın ilk Antarktika keşfini yaptığı zaman almıştır. O günlerden bügüne kadar gelen Chinook köpek ırkı insanlarla yürüyüşe çıkan, çevik, ve  köpek sporlarında diğer köpeklerle rekabet eden, aynı zamanda  kızak ve başka bir taşınmayı çeken çok amaçlı bir köpek olmuştur.

Her şey bir çiftlik köpeği ile Arthur Walden’ın New Hampshire çiftliğinde husky arasında bir eşleştirme ile başladı. 17 Ocak 1917 doğumlu sarımsı yavrular, hafif kemikli, kıkırdaklı ve yakışıklı olmak için yetiştirilmeye çalışılıyordu. Bu çalışma sonucu bu ırk Chinook adını aldı ve pulunu taşıyan yavruları kızdı.

O zamanlardan beri, onun adını taşıyan cinsin, inişleri ve çıkışları oldu. Birkaç kez ortadan kaybolmaya yaklaştı, ama biri onu her zaman yok olma eşiğinden kurtarmaya adım attı.

Chinook çekilme yeteneği ve dayanıklılığı için geliştirildi. Sonunda ortaya sevgi dolu, atletik ve çok yönlü bu ırk çıkmış oldu. Koşu ve yürüyüş için bu ırk ideal bir seçim olacaktır

Chinooks,bir bekçi ya da bekçi köpeği değildir. Chinooks’un taranması kolaydır, ancak yılda iki kez ağır bir şekilde tüyleri dökülür. Chinook köpek ırkı kazmayı ve eşelemeyi çok sever. Gözüne kestirdiği kazabilecekleri güzel bir yer bulduğunda kazmaya başlayacaktır. Bu doğuştan gelen bir davranıştır, bu yüzden bahçenizin kraterli bir görünüme sahip olması için buna hazırlıklı olmanız gerekir.

Chinook köpek ırkı nazik bir ırkdır ve nadiren utangaç veya agresif olurlar

Chinooks, ailesiyle birlikte tercihen güvenli bir şekilde çitle çevrilmiş, bahçeye erişimleri olan bir evde, yada iç mekanda yaşayabilir.

Chinook köpek ırkı 30 ila 60 dakikalık günlük egzersiz yapması gerekir. Yürüyüş, koşu ve çekmekten zevk alırlar.

Chinooks akıllıdır ve hızlı bir şekilde öğrenir, ancak onlardan istediklerinizle tutarlı olmanız gerekir. Tutarlı olmazsanız onlar sizin avantajınız dan faydalanacaklardır.

Chinooks’ların derilerini temiz tutmak için günlük fırçalamaya ihtiyac vardır, ancak banyo sık yaptırılmamalı.Banyo onun için nadiren gereklidir.

Chinook köpek ırkı, çocuklarla birlikte büyüdüğü zaman onlara alışır ve  çocukları çok severler

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.