Chow Chow köpek ırkı

Chow Chow köpek ırkı

Chow Chow köpek ırkı kabarık tüylü olup aslan görüntüsüne sahiptir.

Chow Chow köpek ırkı yani, çin aslanı görünüş ve yapı itibari ile ilk bakış da diğer köpeklerden ayrılır. Yapısıyla dikkat çeken Chow Chow köpek ırkı kabarık tüyü  ve ufak gözleri ile sanki bozkırlarda yaşayan bir aslan görüntüsüne sahiptir.

Chow Chow köpek ırkının dikkat çeken en önemli özelliği arka bacaklarının çok düz olmasıdır. Sanki arka bacakları bir sopa üzerinde duruyormuş gibi bir görüntüsü vardır. Sık tüylü kızıl, ten rengi, krem, siyah, mavimsi gri veya (nadiren) beyaz renk de olurlar. Chow Chow köpek ırkı parçalı olmaz her zaman tek renk de olurlar. Kulakları küçük ve yuvarlaktır.Ona aslan görüntüsünü veren kafasının  etrafındaki belirgin yelesidir. Bu ırkın kafası geniş, yüz kısmı ise düzdür. Göğüs geniş ve derindir. Sırtı kısa ve düzdür. Kuyruk sık tüylerle kaplıdır ve sırtta kıvrık taşınır.

Chow Chow köpek ırkı görünüşte sakin köpek cinsi olmasına karşılık yabancılara karşı saldırgan bir tavır sergileyebilirler. Genellikle tek bir sahipleri olur ve geriye diğer  kişilerle her zaman mesafeyi korurlar.

Chow Chow köpek komutları hızlı bir şekilde öğrenebilir sizin tavrınızı anlayabilir. Fakat bu ırk  zor itaat eden cinslerden olmalarından ötürü uygulama kısmında biraz sorun çıkarabilirler.

Yavru iken alındığı zaman sosyal çevreye daha çabuk adapte olabilen bu köpekler yetişkin olduklarında sosyal çevreye zor uyum sağlarlar ve sahipleri ile anlaşmakta da sorun yaşayabilirler. Ayrıca içine kapanık olmasından dolayı bu köpeklerle iletişim zor bir hal almış olacaktır.

Bakımı yaparken mutlaka düzenli olarak tüylerini taramanız ve tıraşını yaptırmanız gerekecektir. Tüylerinin çok uzun olması karışmasına neden olabilir bu nedenle dikkatli taramak gerekir.

Chow Chow köpek ırkı apartman hayatına uyum sağlamak da zorlanabilir. Bu nedenle onları küçükken almak ve apartman hayatına alıştırmak hem köpeğin sağlıklı yetişmesine hem de bakımının daha kolay olmasına olanak sağlayacaktır. Bahçeli bir yerde beslendiği zaman daha ederler fakat sıcak iklimleri sevmediklerinden ve tüylerinin çok olmasından ötürü bu pek tavsiye edilmemektedir.

Kuru şampuanla temizlenebilen Chow Chow köpek ırkı çok fazla tüy dökebilir. Bu genellikle mevsim geçişlerinde olur. Bu köpek cinsi en uzun yaşayan köpek listesinde yer almaktadır.Yaşamları 15 yılı bulmaktadır.

Chow Chow köpek ırkı beslenirken yiyecekleri dikkatle seçilmelidir.Çünkü çok hassas bir vücut yapıları vardır ve her besini kabul edemezler. Bu nedenle genellikle veterinerden alınan özel vitaminlerle beslenmeleri gerekir.

Yemek konusunda biraz zordurlar.İstedikleri zaman mama yemeyi seçen bu köpekler bekleyen mamayı yemedikleri gibi tuvaletleri geldiği zamanda istedikleri yere yapabilirler. Bu nedenle mama ve tuvalet eğitimi bu konusunda sahiplerini zorlayacaklardır.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.