Chow Chow Köpek Irkı

Chow Chow Köpek Irkı

Chow Chow köpek ırkı

Chow Chow köpek ırkı görünüşte sakin köpek cinsi olmasına karşılık yabancılara karşı saldırgan bir tavır sergileyebilirler.

Chow Chow köpek ırkı yani, çin aslanı görünüş ve yapı itibari ile ilk bakış da diğer köpeklerden ayrılır. Yapısıyla dikkat çeken Chow Chow köpek ırkı kabarık tüyü  ve ufak gözleri ile sanki bozkırlarda yaşayan bir aslan görüntüsüne sahiptir.

-ÖZELLİKLERİ:

Dikkat çeken en önemli özelliği arka bacaklarının çok düz olmasıdır. Sanki arka bacakları bir sopa üzerinde duruyormuş gibi bir görüntüsü vardır. Sık tüylü kızıl, ten rengi, krem, siyah, mavimsi gri veya (nadiren) beyaz renk de olurlar. Bu ırk parçalı olmaz her zaman tek renk de olurlar. Kulakları küçük ve yuvarlaktır.Ona aslan görüntüsünü veren kafasının  etrafındaki belirgin yelesidir. Bu ırkın kafası geniş, yüz kısmı ise düzdür. Göğüs geniş ve derindir. Sırtı kısa ve düzdür. Kuyruk sık tüylerle kaplıdır ve sırtta kıvrık taşınır.

Görünüşte sakin köpek cinsi olmasına karşılık yabancılara karşı saldırgan bir tavır sergileyebilirler. Genellikle tek bir sahipleri olur ve geriye diğer  kişilerle her zaman mesafeyi korurlar.

Komutları hızlı bir şekilde öğrenebilir  tavrınızı anlayabilir. Fakat zor itaat eden cinslerden olmalarından ötürü uygulama kısmında biraz sorun çıkarabilirler.Apartman hayatına uyum sağlamak da zorlanabilir.Bu nedenle onları küçükken almak ve apartman hayatına alıştırmak hem köpeğin sağlıklı yetişmesine hem de bakımının daha kolay olmasına olanak sağlayacaktır. Bahçeli bir yerde beslendiği zaman daha rahat ederler fakat sıcak iklimleri sevmediklerinden ve tüylerinin çok olmasından ötürü bu pek tavsiye edilmemektedir.

Yavru iken alındığı zaman sosyal çevreye daha çabuk adapte olabilirken yetişkin olduklarında sosyal çevreye zor uyum sağlarlar ve sahipleri ile anlaşmakta da sorun yaşayabilirler.

-BAKIMI:

Bakımı yaparken mutlaka düzenli olarak tüylerini taramanız ve tıraşını yaptırmanız gerekecektir. Tüylerinin çok uzun olması karışmasına neden olabilir bu nedenle dikkatli taramak gerekir.

Kuru şampuanla temizlenebilen bu ırk çok fazla tüy dökebilir. Bu genellikle mevsim geçişlerinde olur. Bu köpek cinsi en uzun yaşayan köpek listesinde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir