Curly Coated Retriever Köpek Irkı

Curly Coated Retriever Köpek Irkı ilk başlarda İngiliz avcılar için popular olmuşlardır. Av konusunda son derece başarılı, zeki ve çeviktir.  Zekası, çevik yapısı, ve kolay eğitilebilir olması onu farklı alanlarda da başarıya götürmüştür. Bu alanlardan bazıları arama kurtarma, uyuşturucu yeri saptama ve köpek sporlarıdır. Dış  görünüşüyle dikkat çekerek diğer ırklardan belirgin bir şekilde ayrılır. Görünüşündeki en önemli dikkat çeken özelliği ise tüylerinin kıvırcık olmasıdır. Tüyleri aynı zamanda sık buklelerden oluşur. Tüylerinin kıvırcık ve sık olması ona bazı avantajlar sağlamaktadır. Tüyleri özellikle buzlu sularda ve dikenli alanlarda onu yaralanmaktan korur.

Özellikleri

Küçük kulaklarından kuyruğuna kadar tüyleri kıvırcıktır. Sadece yüzünde ve bacaklarındaki tüyler düzdür.

Curly Coated Retriever Köpek Irkı uzun bir köpektir . Yani yüksekliğine göre baktığınızda uzunluk oranı daha fazladır. Bacakları kaslı sırtı düz geniştir,renk olarak genelde iki çeşittir. Burnunun ucundaki tüyleri siyah olan köpekler siyah, koyu kızıl olanlarda amber veya kahverengidir. Gözleri ise genelde siyah ve kestane rengindedir.

Ailesine son derece bağlıdır. Çocuklarla arası çok iyidir. Onlarla oyun oynamayı sever. Ancak küçükken sosyalleştirmek çocuklara ve değişik ortamlara alıştırmak gerekir. Oyun oynarken büyüklüğü ve enerjisi nedeniyle bazen çocukları devirebilir. Sosyalleştirilmezse  sonraki dönemlerde yabancılara karşı tedirgin ve ürkek bir tavır sergileyebilir. Bu ırk diğer ırklara göre daha geç olgunlaşır. Bu nedenle birkaç yıl boyunca yavru gibi davranan yetişkin bir köpekle yaşamaya hazır olmalısınız. Enerjisi yüksek olan bir köpektir. Bu nedenle apartmanda bakmak isteyenler için uygun olmayabilir. Bahçeli etrafı çitle çevrili bir bahçe onun için çok uygun olur. Aynı zamanda Curly Coated Retriever Köpek Irkı çiğnemeyi çok sever. Ona oyalanacağı çiğneyeceği bir şeyler vermezseniz ayakkabılarınızı bulup çiğneyebilir. Bunun için en ideali köpek oyuncaklarıdır.  Değişik çeşitlerde Köpek Kauçuk ve Sert Plastik Oyuncaklar alınabilir. Ayrıca çiğneyebileceği değer verdiğiniz eşyaları ondan uzak tutmanız gerekir.

Spor yapmayı çok sever. Enerjisi gereği ona 30-60 dakika verip enerjisini atmasını sağlamanız gerekir. Bu nedenle günlük spor ve egzersiz önemlidir. Bu zamanı ayırıp gerekli hareket imkanını sağlamadığınız taktirde yıkıcı davranışlar sergileyebilir. Onu gezmeye çıkardığınızda hareketli ve enerjik olduğu için tasma ile gezdirmelisiniz. Köpek Göğüs (Beden) Tasması takarak gezdirmeniz onu daha kolay kontrol etmenizi sağlayacaktır.

Curly Coated Retriever bakım yönünden çok zorlayıcı değildir. Kıvırcık kürkünün bakımı kolaydır.Sadece yıkanması yeterlidir.Fakat taramak ve fırçalamak kıvırcık tüy yapısını bozabilir.Bu nedenle doğru Köpek Tarak ve Fırçalar tercih edilmeli.Yıkadıktan sonra buklelerin düzelmesi için ıslatılır.Bu ırkı tüy değişim dönemlerinde sık fırçalamak taramak gerekir.Çok fazla tüy dökmez.Orta derecede tüy döker.

Soğuk iklimlerde yaşamaya uygundur. Yaşam ömrü 8-12 yıldır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir