Havuçlu Elmalı Köpek Bisküvisi

Akita Köpek Irkı Özellikleri

Akita Köpek Irkı Özellikleri

Havuçlu Elmalı Köpek Bisküvisi

Kuru köpek maması dışında farklı yiyecekler tatmak için can atan köpeğinize, hem sağlıklı hemde leziz bir kurabiye hazırlamaya var mısınız.

Malzemeler

  • 5 Su bardağı glütensiz un
  • Yarım bardak rendelenmiş havuç
  • Yarım bardak rendelenmiş elma
  • Bir bardak tuzsuz tavuk suyu

Yapılışı

Öncelikle fırınınızı 200 dereceye kadar ısıtın bütün malzemeleri büyük bir kase içine koyun ve iyice karıştırın. Karışımı, hamur kıvamına geldikten sonra açma tahtası üzerine koyun. Altlı üstü hafiften unlayarak oklavayla yaklaşık 1.5- 2 cm kalınlığında açın. En sevdiğiniz kurabiye kesiciniz ile, hamur bitene kadar kesip fırın tepsisine dizin. Kurabiyeleri önceden ısıtılmış 8-10 dk pişirin. Kurabiyeleri soğuduktan sonra buzdolabında saklayabilirsiniz.  Peki tüm bunların yanında havuç köpeğim için faydalı mı zararlı veya nasıl beslemeliyim gibi sorular aklınıza geliyordur muhtemelen. Biz bir şeyler yerken gözümüzün içine acıklı acıklı bakarak yediğimiz herşeyden isteyen köpeklere dayanamayıp, bir parçada olsa veriyoruz. Bu çok yanlış bir davranış olsa da onlarla paylaşabileceğimiz ve onların tatması ve yemesi için sorun yaratmayacak bir takım yiyecekler var. Havuçta bunlardan bitanesi.

Havuç hem zengin lif kaynağı hem de A vitamini deposu olduğu için dostlarımıza bir çok fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra havucun besin değeri yüksektir. Bununla birlikte kalorisi oldukça düşüktür. Yani havuç kısaca gerçekten de çok sağlıklı bir sebzedir ve köpeklerin havuç yemesi gayet sağlıklıdır. Havucun içinde bulunan bazı elementler köpeklerin düşlerinin beyaz kalmasını ve korumasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra sert bir sebze olması nedeniyle ağız ve diş sağlığı açısından da önemli olup diş tartarı oluşumunun önüne geçer.  Her ne kadar sağlıklı olduğunu savunsak da dengeli biçimde verilmesi ve tüketilmesi gerekmektedir. İçerisinde şekerde olduğu için fazla verildiğinde sağlıklı olmayacaktır. Havuç son olarak deri ve tüy sağlığı içinde önemli bir besindir. İçerisinde A vitaminin yanında bol miktarda c vitamini de bulunmaktadır. Haftada bir iki kez verilecek havuç köpeğinizin sağlığını hiçbir şekilde tehlikeye sokmayacaktır aynı zamanda doğal ödül olacaktır.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.