iguanateraryum1

İguana Teraryumları

Evcil hayvan besleme deneyimini farklı biçimde yaşamak isteyenler için iguanalar ideal canlılardır. Vahşi hayvanlar olan ve evcilleşmesi tam olarak gerçekleşmeyen iguanaları beslemek zor olduğu kadar masraflı ve emek harcamayı gerektiren bir iştir. İnsanlarla iletişimleri belirli oranda gerçekleşen bu hayvanlara verilen bakımda belirli malzemeler kullanılmak zorundadır. Bu malzemelerin başında iguana yemleri ve iguana yaşam alanları gelir.

İguanalar otçul canlılar oldukları için onlara özel iguana yemleri ile beslenmelidirler. Aynı zamanda bu hayvanların iguana teraryumları adı verilen yaşam alanlarına da ihtiyaçları vardır.

iguanateraryum11

İguana Teraryumları Nasıl Olmalı?

Her canlı gibi iguana türleri de yaşayabilmek için belli koşullara ihtiyaç duyarlar. Dolayısıyla iguana beslemek için bu hayvanlara özel olarak üretilen iguana teraryumları satın almanız gerekir. Alacağınız iguana teraryumlarında aranan bazı temel özellikler bulunmaktadır.

*Kimi türlerinde boyları iki metreye, ağırlıkları on sekiz kiloya kadar ulaşan iguanalar geniş bir yaşam alanında ömür sürmek isterler. Bu nedenle satın alacağınız iguana teraryumları bu soğukkanlı hayvanların hareket edebileceği yeterli boyutlara sahip olmalıdır.

*Orta ve Güney Amerika ile Pasifik Adalarına özgü sürüngenler olan iguanalar sıcak iklimlerde yaşayabilirler. Bu da iguana teraryumlarının daima belli bir ısıda kalmasını gerektirir. Bu ısı 25 derecenin altına asla düşmemelidir. Ortam ısısı bu sürüngenlerin özellikle sindirim sistemlerinin sağlığı açısından belirleyicidir. Dolayısıyla iguana teraryumları içine ısıtıcı lamba ve ısıtıcı kaya yerleştirilmelidir.

*İguana teraryumları kafes biçiminde olmamalıdır. Çünkü iguanalar doğal yaşam alanlarındaki gibi belirli bir ısı ve nem dengesinde hayat sürerler. Bunu sağlamak da açık olan telli kafeslerle mümkün değildir.

*İguanalar doğada günün çoğunu güneşlenerek geçirirler. Bu yüzden iguana teraryumlarında mutlaka güneşlenme alanı bulunmalıdır.

*Yılda iki kez deri değiştirme sürecine giren iguanalar özellikle deri değiştirdikleri dönemlerde sık sık banyo yapma eğilimi gösterirler. Kertenkele sınıfına giren iguanalar yüzme konusunda da uzmandırlar. Kalın ve pullu derilerini ıslatmak için banyo yapmaya çok ihtiyaç duyan ve yüzmekten fazlasıyla hoşlanan bu soğukkanlıların yaşam alanlarında yeterince su bulunmalıdır.

*İguana teraryumları seçerken havalandırmalı ve kapaklı olmasına dikkat etmek şarttır. İguana teraryumları havalandırmasız olursa iguanalar yeterince oksijen alamayacaktır. Kapaksız teraryumlar iguanaların yaşam alanlarının kaçmasına neden olacaktır.

*İguanaların sağlıklı bir yaşam sürmeleri için teraryumların aydınlatması çok önemlidir. Bu aydınlatmalar beyaz ışık ile ultraviyole ışınları yayan kaynaklar olmalıdır. İguanalar günün belli vakitlerinde on dört saat ışığa ihtiyaç hissederler. Kalan on saati ise karanlıkta geçirmek isterler. Dolayısıyla teraryum aydınlatmalarının gece kapatılması elzemdir.

*İguana teraryumlarını dizayn ederken iguanaların doğal yaşam ortamlarını evinizde yaratmanız onları çok mutlu edecektir.

iguanateraryum22

İguana Teraryumu Modelleri

İguana yaşam alanları yani teraryumları arasında seçim yaparken kalitesi ile bilinen ve iguana ürünlerini yaygın şekilde üreten markaları tercih etmeyi atlamayın. Bu markalar arasında iguana sahipleri tarafından tavsiye edileni Exxo Terra olmaktadır. Sitemizden uygun ve avantajlı fiyatlarla edinebileceğini Exxo Terra iguana teraryumları farklı boyutları ve değişen dizaynları ile sizleri bekliyor.

İguana bakımı hakkında tüm bilgilere ulaşmak ve iguanaların sağlıklı ve uzun bir ömür sürmelerini sağlamak için İguana Bakımı Nasıl Olmalı? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.