Kedi ve Köpekler İçin Risk Oluşturabilecek Gıdalar

Kedi ve Köpekler İçin Risk Oluşturabilecek Gıdalar

Kedi ve Köpekler İçin Risk Oluşturabilecek Gıdalar

Evcil dostumuzu beslerken dikkat edilmesi gereken o kadar çok unsur var ki onların daha sağlıklı bir yaşam sürmesi için elimizden gelenin en iyisini yapmak isteriz. Tabi burada evcil hayvanımızın ne şekilde beslenmesi gerektiğinin üzerinden geçerken hangi yiyeceklerden uzak durmaları gerektiğine de kısaca değinebilir.

SOĞAN

Yapılan araştırmalarda soğan yiyen kedilerin ve köpeklerin hücrelerinde bir takım yapısal bozukluklar olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle anemiye sebebiyet verebileceğinden soğanı hem kedi hem de köpeklerden uzak tutmalıyız.

ŞEKER

Şeker sadece hayvanlar için değil insanlar içinde aşırı tüketiminde sağlıksız olarak kabul edilen bir besindir. Özellikle kılcal damalarda ki dolaşımı bozması nedeniyle sinir sistemi ve gözlerde negatif etkiye sebep olduğu değerlendiriliyor.

TUZ

Böbrek hastalıkları dendiğinde ilk akla gelen şey tuzdur. Böbrek hastalıklarının sinsi doğası ve ölümcül sonuçları düşünüldüğünde tuzlu besinler kedi ve köpeklerden uzak tutmak çok mantıklı bir iştir.

ÇİKOLATA

Yapısında bulunan teobramin köpekler için zararlı bir madde özellikle sinir iletiminin bozulması açısından etkili olduğu değerlendiriliyor.

AVOKADO

İçerdiği persin maddesi yüzünden köpekler için uygun olmayan bir besin. Persinin özellikle sindirim sistemi üzerine olumsuz etkileri olduğu ve köpeklerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği biliniyor.

ÇİĞ ET

Çiğ et tüketimi özellikle iç parazit yayılımı için en önemli yollardan biri. Her ne kadar hayvanın iç parazit uygulamaları zamanında yapılıyor olsa bile kedilere ve köpeklere kesinlikle çiğ et verilmemelidir.

MANTAR

Kediler mantar toksinlerine karşı insanlardan çok daha hassas. Hiç riske girmemekte fayda var. İnsanlarda etkili olmayacak düşük toksin seviyeleri bile kediler için ölümcül olabilir.

SÜT

Kedi ve köpek sütleri olmadığı sürece insan tüketimine uygun inek sütleri kedi ve köpeklerin sindirimine uygun değildir. Sık sık ishal ve kusma problemlerine neden olur.

ÜZÜM

Üzüm köpekler için en tehlikeli besin maddelerinden biridir. Köpeklerde üzüm tüketimi böbrek tahribatına neden olduğu değerlendirilmektedir.

ELMA

Elma çekirdeğinde bulunan siyanür , aşırı tüketim sonucunda toksik etki ortaya koyabilmektedir. Özellikle köpeklerin elma tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir.

Aslında bu zararlı içerikli gıdalardan korunmanın en güzel ve basit yolu profesyonel seri köpek maması veya kedi maması tüketilmesidir. Çünkü bu mamaların içinde evcil dostunuzun alabileceği günlük gereken protein, vitamin mineral, esansiyel yağ asitleri tam ve dengeli biçimde bulunmaktadır. Eğer buna rağmen yine de evden bir şeyler vermek istiyorsanız. Patates haşlaması, kemiksiz haşlanmış et, pirinç, havuç, kabak, yoğurt, brokoli gibi gıdaları verebilirsiniz.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.