Kedilerde Tuvalet Alışkanlığı

kedi tuvalet alışkanlığı

kedi tuvalet alışkanlığı

Kedilerde Tuvalet Alışkanlığı

Kedi doğal olarak temizdir. Üç haftalıktan itibaren annesinin rehberliğinde bir yavru sezgisel olarak “kazılabilir” yüzeyi olan bir tuvalet bölgesi seçer ve idrar ve dışkısını yapmak üzere oraya gider. Zamanla kedinizi biraz eğiterek, kedi tuvaletini kullanmasını başarabilirsiniz. Bir kedi için önemli olan ayağının altında kumu hissetmek, koku ve tuvaletin yeridir. Tabiki her zaman istisnalar vardır. Özellikle kısırlaştırılmamış erkek kediler idrarlarını ve üstü örtülmemiş dışkılarını alan belirleyici işaret olarak kullanırlar.

Kedinin kedi kumu tercihi

Ayaklarının altında hissettikleri kediler için özellikle önemlidir ve genel olarak, hissettiği ne kadar inceyse, o kadar hoşlanır. Kum çoğu kedi için çekici olduğundan çocukların oyun alanlarındaki kumların kediler tarafından pisletilmiş olma olasılığı yüksektir. Tuvalet yerini ne kadar kazağı her kedi için farklılık gösterir.

Kedi kumu tercih ederken

Her kedinin kişisel kum tercihi olabilse de bizim de onlar için ne istediğimiz konusunda tercihimiz vardır. Neyse ki, bizim tercihlerimiz genellikle onlarınkiyle uyuşur. Her ikimiz de kokuyu kontrol eden emici malzemeleri tercih ederiz. Yine de sizlere güzel kokan her zaman kedinize güzel kokmayabilir. İdrar ve dışkıyla topaklanan kumlar uzun tüylere kolayca yapışır ve tuvaletten dışarı taşınabilirler. Tercihiniz ne olursa olsun, erken çağda eğitimin daha verimli ve etkili olduğunu unutmamalıyız. Yavruyken alıştığı kumu, mamayı kedinizin yetişken de tercih etmesi büyük olasılıktır.

Kedi kumuyla tanışırken

Yavrular meraklı olurlar ve her tür kedi kumunu tatmaya kalkabilirler. Kedi kumuyla tanışırken yavru kedinizin yanında olun ve bunun ne için olduğunu anlamasına yardım edin. Sizin iyi bulduğunuz bir kokunun kediniz için çok rahatsız edici olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Eğer mümkünde ikisi de sizler için uygun olan farklı kedi kumu türleri doldurulmuş iki tuvalet ayarlayın. Kediniz tercih ettiğini kullanacaktır. Kedi tuvaletini kuytu ama kolay ulaşabilir bir yere yerleştirin. Kediler hareketli yerlerde tuvaletlerinin olmasını tercih etmezler. Doğal koşullarda farklı kediler nadiren aynı tuvalet yerini seçerler. Evinizde birden fazla kedi varsa, iki yada daha çok kedi tuvaleti kullanın.

Ev içi tuvalet sorunları

Bir kedi, kabının yerini beğenmediği yada ayağının altındaki dokudan hoşlanmadığı için tuvaleti kullanmayı reddedebiliyor. Kabı yeteri kadar sık temizlemiyor olmanız yada çok sık deterjan gibi yoğun kokulu dezenfektanlarla temizliyor olmanız da bir neden olabilir. Tuvalet problemi tıbbi bir sorunun da belirtisi olabilir. Örneğin anal keselerin tıkalı olması nedeniyle dışkılama sırasında acı oluşması, kedinizin bunun tuvaletinden kaynaklandığını düşünmesine yol açabilir. İdrarda bulunan kristaller, mesane ve idrar yolu iltihabı (bakteriyel sistit) gibi nedenler kedinizde ağrı oluşturup tuvalet alışkanlığında değişimlere neden olabilirler. Böyle bir durumdan şüphelendiğinizde veteriner hekiminize sorunu anlatarak danışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.