Kedimi Nasıl Diyete Sokarım? Kedi Diyeti

obezkedi

obezkedi

Kedimi Nasıl Diyete Sokarım?

Günümüzde en çok yaşadığımız sağlık sorunlarının başında kilo sorunları gelmektedir. Çağımız hastalığı olan obez insanlarda olduğu gibi kedilerdede bir hastalık olarak var olmaktadır. Amerika’da yapılan araştırmalara göre kedilerin %60’i obezdir. Kedinizin hayatını olumlu yönde etkilemek için ve onun sağlıklı bir yaşama kavuşması için yapabileceğiniz şeyler oldukça basittir.

Kediler neden yavaş kilo vermelidir?

Kediler ideal kiloların dışında obez olarak yaşarlar ise çeşitli hastalıklarla karşılaşabilirler. Kilo kaybı sırasında kas kaybı yaşamamaları adına yavaş ve doğru yöntem ile kilo verilmesi gerekmektedir.

Kedi diyeti için dikkat edilmesi gerekenler.

Kedinize bir diyet programı uygularken dikkat etmeniz gereken önemli durumlar vardır. Kediler insanlar gibi hızlı kilo vermesi durumunda çok ciddi hastalık sorunları ile karşılaşmaktadırlar. Kediler kilo kaybı konusunda oldukça hassaslardır, bu yüzden kilolarını hızlı bir şekilde verdirmek doğru değildir. Bu tip hızlı kilo vermelerde kediniz metabolik karaciğer hastalığı tehlikesi ile karşılaşmaktadır. Kedi diyetini sağlıklı bir şekilde nasıl gerçekleştireceğine gelin beraber göz atalım.

Sağlıklı kilo nasıl verilir

Kedi diyetine başlamadan önce kedinizin ırkının ideal kilosuna bakmanızı öneriyoruz. Kedinizin dişi ve erkek olarak ideal kiloları farklı olabiliyor. Kedi diyeti uygularken kedinizin kas kaybını en aza indirmek için protein iceriği yüksek, kalorisi düşük olacak şekilde gıdalar tüketilmelidir. Bazı mama firmaları formüllerini bunun dışında’da uygulayabiliyorlar örnek vermek gerekir ise karbonhidrat içeriğini daha fazla öne çıkarabiliyorlar. Bu ürünlere örnek verilmesi gerekir ise light kedi maması tüketilmesi gerekmektedir. Kilo kaybı için dilerseniz veteriner hekiminizden mama seçimi konusunda destek alabilirsiniz.

Profesyonel light kedi mamalarının arkasında kedinize verilmesi gereken mama miktarları yazmaktadır, bu mama miktarlarına uyarak kilo kaybını takip etmenizi öneriyoruz.  Kedinizin kilosunu sağlıklı ve güvenli bir şekilde verilmesini konusunda mamaların veriliş miktarları grları çok önemlidir.

Kediniz ilk etapta diyet konusunda zorlanabilir fakat zaman içerisinde bu duruma alışacaktır ve uyum gösterecektir. Kedinize ödül olarak kalorisi az olan yağsız pişmiş tavuk ve pişmiş yumurta az miktarda verebilirsiniz. Bu onlara iyi gelecektir. Anlamadığınız bölümleri veterinere soru sor bölümünden bize sorabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir