kopekkulubesi

Köpek Kulübeleri

Köpekler cinslerine, boyutlarına ve fiziksel hassasiyetleri ile varsa herhangi bir özel durumlarına göre evde ya da dış mekanlarda yaşamaya zorunludurlar. Özellikle küçük ırk köpeklerin hava şartlarından ve dış etkilerden korunması için ev içinde yaşamaları gerekir. Büyük ırk köpekler ile evde yaşamaya uygun olmayan çoban ve av köpekleri ise kapalı mekanlarda yaşam süremezler. Canlarımızı ev dışında rahat ettirmek ve hava koşullarının olumsuz etkilerine maruz kalmamalarını sağlamak ise köpek kulübeleri ile mümkündür.

kopekkulubesi1

İdeal Köpek Kulübesi Nasıl Olmalıdır?

Ana işlevi köpeklerin yazın güneşten, kışın da soğuk hava şartlarından korunması olan köpek kulübeleri kuyruklu dostlarımızın uyuyup dinlenmeleri için de gereklidir. Bahçesi bulunan evler ile arazilerde yararlanılan köpek kulübeleri kapalı mekanlar dışında yaşayan her köpeğe bir yaşam alanı olma görevi görür. Köpeğinizin yuvası olacak kulübeyi seçerken ise bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.

 

Kulübenin Boyutları

Köpeklerin henüz yavruyken alıştırılması şart olan bu kulübelerde aranan ilk özellik köpeğin boyutlarına uygun olmasıdır. Bu ürünler köpek küçükken daha minik boyutlu seçilmeli, köpek büyüdükçe daha geniş olanları edinilmelidir. Köpeğiniz kulübesine rahatça girip çıkabilmeli ve kulübenin içinde hareket edebilmelidir.

 

Kulübenin Yerden Yüksekliği

Köpek kulübeleri alırken en önemli kriterlerinizden biri kulübenin yerden yüksekliği olmalıdır. Çünkü kulübe yerle aynı hizada olursa içine su, kir, çamur ve bunun gibi köpeği rahatsız edecek materyaller dolabilir. Dolayısıyla kulübenin temiz kalması için ayaklı modeller ile tabanı yüksek kulübe çeşitlerini seçmek doğru olacaktır.

 

Kulübenin Materyali

Köpek kulübeleri birçok farklı malzemeden yapılan çeşitleri ile piyasada bulunur. Köpeklere yuva olan bu ürünler genellikle dayanıklı ve uzun ömürlü kullanım sunan ahşaplardan üretilir. Fakat plastikten yapılan köpek kulübesi modelleri de vardır. Plastik olanlar daha çok teras, balkon gibi alanlarda kullanılmaya uygundur. Tahta kulübeler ise ahşabın kalitesine göre tüm dış mekanlara yerleştirilebilir. Ahşap kulübe tercihinde dikkat edilmesi gereken nokta ahşabın su tutmaması, tahta aralıklarının açık olmaması ve dış etkenlerden az etkilenerek uzun süre dayanmasıdır.

 

Kulübenin Çatısı

Köpek kulübesi seçerken düz çatılı modellerden kaçınmanız gerekir. Çünkü çatısı düz olan modeller yağmur ve kar sularını üstünde biriktirerek içeri sızıntı yapabilir ve bu çatı yapısı nedeniyle tahta su ile fazla temas ederek çürüyebilir. Bu nedenle köpek kulübesi alırken çatısı düz olan modelleri değil, üçgen çatılı olanları tercih edin. Böylece su çatının iki yanından akacak ve sızıntı ya da yıpranma olmayacaktır.

 

Kulübenin Zemini

Çatısı kadar kulübenin zemini de önemlidir. Köpeğiniz zemine yattığında soğuğu ya da nemi hissetmemelidir. Bu durum köpeğinizin hastalanmasına neden olur. Kulübeyi toprak zemine koyuyorsanız zemin yalıtımı mutlaka gereklidir. Çünkü kış aylarında ve çok yağmurlu geçen mevsimlerde toprak tüm nemi emecek ve zemin yalıtımı olmayan köpek kulübeleri nemi kulübenin içine verecektir.

kopekkulubesi2

Köpek Kulübesi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeğiniz dış mekanlarda yaşam sürdürecekse ona bir kulübe edinmeniz şarttır. Bu kulübenin tüm gereken nitelikleri sağlamasının yanında kulübeyi nasıl dizayn edeceğiniz de önemlidir. Öncelikle köpeğinizin kulübeye alışmasını sağlamalı ve kulübeye girmeyi bir ceza olarak görmesini engellemelisiniz. Bunun için kulübenin içine oyuncak, ödül mamaları ve mutlaka bir köpek yatağı koymalısınız. Bu şekilde köpeğiniz kulübesine hemen alışacak ve içinden çıkmak istemeyecektir. Kulübeyi düzenli olarak temizlemeyi ve özellikle kış aylarında su alıp almadığını kontrol etmeyi de unutmayın.

Köpek Yatakları ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.