Köpeklerde Göz Hastalıkları

Köpeklerde Göz Hastalıkları

Köpeklerde Göz Hastalıkları ve Belirtileri Nelerdir? Köpekler belli dönemlerde göz rahatsızlıkları geçirebilen hayvanlardır. Özellikle gözlerinde meydana gelebilecek çapaklanmalar, göz akıntıları sık sık görülebilen rahatsızlıklardan sayılmaktadır. Yine dönem dönem oluşabilecek alerjik akıntılar, gözlerine kaçabilecek toz ya da kirler köpeklerde göz hastalıklarına neden olabilmektedir.

Eğer hayvan dostunuzda göz akıntısı varsa bunun rengine dikkat etmenizi öneririz. Var olan akıntı sarı renk aldıysa, gözünde şişlik ya da içeri doğru çekilme görüyorsanız bu durum bir hastalık olduğunun belirtisi olacaktır ve hemen bir veteriner hekim kontrolüne götürmeniz gerekebilir. Ancak bunun dışında normal gerçekleşecek olan göz yaşarmaları, göz akıntıları önemli bir rahatsızlığın habercisi değil, göze kaçan yabancı cisimlerin dışarı atılması için üretilen akıntılar olacaktır.

Köpeklerde Alerji

İnsanlarda görülen mevsimsel ya da yıl boyu süren alerjik reaksiyonların benzerlerini köpekler de geçirebilmektedir. Bu da köpeklerde göz akıntılarına, kızarıklıklara ve çapaklanmalara neden olmaktadır. Bu gibi bir sorunla karşılaşıldığında köpek dostunuzun gözlerini steril bir göz temizleyici ile temizleyebilirsiniz. Bu onu biraz olsun rahatlatacaktır. Köpeklerde alerjik reaksiyonlar genellikle terrier, setter, basık burunlu bulldog ve puglarda çok daha fazla rastlanan rahatsızlıklardandır.

Köpeklerde alerji belirtileri;

 • Gözlerde akıntı ve kaşıntı
 • Tahriş ve kızarıklık
 • Hapşırma
 • Hormala
 • Kusma
 • Aşırı kaşınma ve
 • Pati yalama, çiğneme olarak sıralanabilir.

Köpeklerde Epifor

Köpeklerde görülen epifor rahatsızlığı gözlerin aşırı derecede sulanmasına verilen isimdir. Göz etrafında sürekli yaş olması, göz altlarının kahverengi koyu halkalar ile kaplanmasına neden olabilen bu hastalık özellikle tüyleri açık renk olan köpeklerde kendisini çok daha fazla belli etmektedir. Bu gibi bir rahatsızlıkla karşılaştığınızda köpeğinizi veteriner hekim kontrolüne götürmenizde yarar vardır.

Köpeklerde Konjunktivit

Köpeklerde Göz Hastalıkları ve Belirtileri Nelerdir? Köpeğinizde normal zamanda oluşan çapaklanmalar haricinde çok daha fazla çapaklanma meydana geliyor ve bununla birlikte kızarıklık, ilhitaplı görünüm oluşuyorsa bir veteriner hekime götürmenizde fayda vardır.

Bu tarz konjunktivit rahatsızlıklar köpeklerde bakteri nedenli olabileceği gibi viral nedenlerden dolayı da kaynaklanabilmektedir. Gözlerinde bulunan yanma hisleri, sürekli patilerini gözlerine götürmeleri ve kızarıklıklar bu tarz hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Köpeklerde Kuru Göz Sendromu

Gözü yeteri miktarda yaşarmaması sonucunda köpeklerde kuru göz sendromları meydana gelebilmektedir. Bu tarz rahatsızlıklar gözyaşı bezlerinde oluşan sorunlar ya da enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkabilmektedir.

Köpeklerde meydana gelen kuru göz sendromları göz çevresinde oluşan yangılar, sürekli köpeğinizin gözlerini kırpması ya da koyu renkli akıntıları gibi belirtiler ile ortaya çıkabilmektedir. Bu tarz bir sorunla karşılaştığınızda köpeğinizi bir veteriner hekim kontrolüne götürmeniz faydalı olacaktır.

Köpeklerde Glokom Rahatsızlığı

Chow chow, cocker spaniel ve poodle gibi ırklarda sık sık görülen Glokom rahatsızlığı göz iç basıncının yükselmesine bağlı olarak görme sinirlerinde görülen zayıflamalardır. Çeşitli belirtileri bulunan glokom rahatsızlığının varlığında mutlaka bir veteriner hekime köpek dostunuzu götürmeniz gerekmektedir. Köpeklerde glokom belirtileri;

 • Sürekli göz kırpması
 • Bulutlanan göz yapısı
 • Gözün büyümesi, şişmesi
 • Göz bebeklerinde irileşme
 • Görme bozuklukları başlaması

Bu tarz bir belirti gördüyseniz köpeğinizi kontrole götürmeli ve bu rahatsızlığın söz konusu olduğu durumlarda da doğru tedavilerin düzenli bir şekilde uygulanmasına dikkat edilmelidir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir