Köpeklerde Uygun Aşı Programı ve Takibi

aşıtakibi

aşıtakibi

Köpeklerde Uygun Aşı Programı ve Takibi

Aşı,  bir takım hastalıklara karşı bağışıklık sağlamak için insan veya hayvan vücuduna enjekte edilebilen aktif veya inaktif formda hazırlanan ve hastalığın etkenini taşıyan çözeltidir. Aşıda temel prensip,etkene karşı bağışıklık sistemi oluşmamış hayvana  minimal dozlarda verilerek bağışıklık kazanması sağlamaktır.

Aşılar genellikle mortalitesi(ölümcül)  ve morbiditesi(yayılması muhtemel) yüksek olan hastalıklarda uygulanır bu hastalıklar özellikle viral hastalıklar olmaktadır. köpekler için bir çok ölümcül hastalık litaratüre bildirilmiştir. Bunların önüne geçmek için aşılar ve aşılama programı oluşturulmuştur. Bu makalede köpekler için uygun aşılama şartları ve uygun aşı takvimine ulaşacaksınız.

Köpeklerde aşılama programında, severek ve beğenerek bir yerlerden yavru bir köpek sahiplendiniz. Muhtemelen ilk başlarda aklınıza birkaç soru gelir bunlardan bazıları bu hayvandan bana bulaşabilecek bir hastalık var mı ?  köpeğimin sağlıklı olması için hangi aşıları ne sıklıkla yaptırmalıyım.

Köpeklere aşılar uygun olarak 55. Günden sonra yavaş yavaş başlanmalıdır. Tabi aşı öncesi bir takım hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.  Mutlaka düzenli bir beslenme alışkanlığı ve öğünü olmalıdır. Mümkünse köpek kuru mamaya geçmiş olmalı ve düzenli öğünlerini takip etmelidir. Aşı öncesi günlerde kusma , halsizlik , ishal var ise mutlaka hekime bildirilmeli aşı yapılmamalıdır. Çünkü bu gibi durumlar var ise bir şeyler yolunda gitmiyor demektir . Unutulmamalıdır ki aşı sağlıklı hayvana uygulanır.

55. Günden Sonra Aşılama

55. Günden sonra ilk olarak iç ve dış parazit uygulaması ile aşılama programı başlatılmalıdır. Sonrasında 1 er hafta ara ile aşılamalar takip edilmelidir. Toplamda 3 Karma aşı, 2 bronchine aşısı, 2 corona aşısı , 2 lyme aşısı , tek doz olarak da kuduz yapılmalıdır.

Kuduz dışındaki aşılamalarda 1.2.3. dozları arasında 21 gün geçmesi gerekmektedir aşılama programı bu şekilde hazırlanmıştır. Örneğin karma 1 ile karma 2 arasında 21 gün karma 2 ile karma 3 arasında yine 21 gün vardır. Bunun nedeni antikor seviyesinin yeterli düzeyde oluşmasının beklenmesidir. Erken olması hastalık etkenine yakalanma riskini arttırır. 21 günü geçmesi ise ilk dozun yetersiz ve etkisiz kalmasına sebep olur ve tekrarlanması gerekir.

55 Günlük olduğunda iç ve dış parazit uygulanır ( 10 gün sonra sonra )
İç parazitin ikinci dozu ve karma 1 uygulanır. ( 1 hafta sonra)
Bronchine 1 aşısı (1 hafta sonra )
Corona 1 aşısı ( 1 hafta sonra)
Karma 2 aşısı ( 1 hafta sonra )
Bronchine 2 aşısı ( 1 hafta sonra )
Corona 2 aşısı ( 1 hafta sonra)
Kuduz aşısı ( 1 hafta sonra )
Lyme 1 aşısı  (21 gün sonra )
Lyme 2 aşısı

Aşılama programı tamamlanmıştır. Rutin olarak yavruluk aşıları tamamlandıktan sonra  Senelik aşıları olan KARMA, KUDUZ, BRONCHİNE, CORONA, LYME yılda bir defa tekrar edilmesi gerekmektedir. İç ve dış parazit uygulamalarında durum farklıdır. İç parazit (endoparazit) üç ayda 1 tekrar edilmeli , dış parazit (ektoparazit) kışında 2 ayda 1 yazın ise ayda 1 uygulanmalıdır.

Son olarak 1 yaşın üzerinde sahiplendiğiniz bir köpek için ise senelik aşıları olan KUDUZ, KARMA , BRONCHİNE , CORONA, LYME aşılamalarından tek doz yapılması yeterli olacaktır. İç ve dış parazitler rutinde anlatıldığı gibidir

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.