Köpeklerin Kuyruk Sallama Sebebi Nedir?

Köpeklerin Kuyruk Sallama Sebebi Nedir?

Köpeklerin Kuyruk Sallama Sebebi Nedir?

Köpeklerin Kuyruk Sallama Sebebi Nedir?

Köpeklerin kuyruk sallama sebebi nedir sorusunun cevabı bir çok insan tarafından yanlış bilinmektedir.Çoğu insan köpek kuyruk salladığında onun dostluğunu gösterdiğini düşünür. Bazıları da sinirli olduğunda kuyruk salladığını söyler. Fakat köpeğin kuyruğunu sallama gerekçesi bu iki nedende değildir. Kuyruk sallayanların tek duygusal ortak noktası iki seçenek arasında kalıp çelişki içinde olmalarıdır. Bir köpek farklı yönlerden uyarıldığında ikisini de yapmak isteyip kararsız kaldığında bu kararsızlığın ve karar verme sürecinin belirtisi olarak kuyruğunu sallar. Bu aşamada biraz gergin olur. Bir yanı gitmek isterken diğer yanı kalıp itaat etmek ister bir yöne doğru hareket ederken durup tersi yönde hareket eder. Bu davranış biçimi farklı ırklarda belirli şekilsel vücut dili ve görsel işaretler ile tanımlanır. Bunlar kafayı eğme, boyun bükme, ayağı bükme kedi ve köpeklerde genellikle  kuyruk sallama şeklinde olur.

Sevimli Dostlarımızı Tanıyalım

Temelde kuyruğunu sallayan hayvan hem kalmak hem gitmek istemektedir. Gitme isteği basittir kaynağı korkudur. Kalma isteği daha karmaşıktır. Kalma isteğinin birkaç nedeni olabilir. Hayvan aç olduğu, dost olduğu ya da saldırgan olduğu için kalmak isteyebilir. Bu nedenle kuyruk sallamayı tek bir anlamı olan bir işaret olarak tanımlamak doğru değildir.

Köpek yavruları küçükken kuyruk sallamazlar. Görülen en erken kuyruk sallama tepkisi on yedi günlük bir yavruda gözlemlenmiştir. Fakat bu genel bir durum değildir. Otuz gün olunca yavruların %50’si kuyruk sallar.

Kuyruk sallama ilk olarak yavruların annelerini emmeleri sırasında ortaya çıkar. Anneleri onları emdirmeye başladığında kuyruklarını hızlıca sallarlar. Bunu yavrular açısından dostça bir zevk olarak yorumlamak kolaydır. Fakat bu doğruysa niçin yavrular iki haftalıkken kuyruk sallama gerçekleşmez. Süt yavrular açısından aynı öneme sahip olması ve kuyruklarının da yeterince gelişmiş olmasına rağmen kuyruk sallamama nedenleri ne olabilir. Bunun nedeni yavrular arasındaki çekişmedir.İki haftalıkken yavrular ısınma amacı ile birbirine sokulurlar ama aralarında herhangi bir rekabet yoktur.

Ancak kuyruk sallamaya başlanan altıncı yedinci haftaya gelindiğinde birbirine zorbalık yaptıkları çekişme yaşadıkları aşamaya gelirler. Süt emebilmek için birbirlerine çok yaklaşmaları meme peşindeki diğer yavrulara yakın olmaları gerekir. Bu korkuya sebep olur. Birbirine çok yakın olan memelerden beslenme dürtüsü korkuyu yener. Bu nedenle yavrular korku ve açlık arasında bir çatışma yaşar. Bir yandan memede kalmak öbür taraf dan diğer yavrulara yakın olmamak dürtüsünü yaşarlar. Köpeklerde kuyruk sallamaya neden olan ilk çatışma budur. Yeterince beslenemeyen yavruları iyi kontrol edip yavru köpek bakımı için alternatif ürün kullarak beslenmelerine destek olmak gerekir.

Kuyruk sallamanın biçiminde farklılıklar vardır. Daha uysal hayvanlarda kuyruk sallama seyrek ve geniş biçimde olur. Saldırgan hayvanlarda kısa ve sert olur. Kendinden emin olan hayvan kuyruğunu yukarıda tutarak sallar.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.