Redtick Rakun Tazısı (American English Coonhound) Köpek Irkı

rakun tazısı (American English Coonhound)

rakun tazısı (American English Coonhound)

Redtick Rakun Tazısı (American English Coonhound) Köpek Irkı

Rakun tazısı Amerika’da üretilmeye başlayan bu ırk ilk olarak 1700 yıllarda görünmeye başlamıştır. Bu ırkların inanılmaz derecede güçlü koku alma duyguları mevcuttur. Bu yüzden av için kullanılmaya başlamıştır. Oldukça güçlü bir köpek ırkıdır. Geyik ve ayı dahil olmak üzere güçlü hayvanları avlanmasında yardım etmek içinde eğitilmiştir.

Amerikada üretilen köpek ırkları arasında en büyük köpek ırklarından biri olarak görülmektedir. Güçlü ve adaleli vücutları sayesinde avlarını yakalamaları ve öldürmesiyle nam salmışlardır. Köpek kürkleri oldukça kalındır. Onların hızının bu kadar yüksek olmasının en büyük nedeni uzun ve güçlü bacaklarıdır. Bacaklarının bu kadar özellikli olması onlara ekstra patlayayıcı bir güç vermektedir. Av iç güdüleri üst düzeyde olan bu ırk, iklim şartlarına çok kolay uyum sağlayabilir. Sıcaklık veya soğukluk konusunda herhangi bir zorluk yaşamazlar.

Rakun tazıları av sırasında işini yapmayı çok seven ve buna fazlasıyla önem veren bir köpek türüdür. Nazik ve sahiplerine sadık yapıları vardır. İnsanlara karşı oldukça sevecen yaklaşırlar ve iyi anlaşırlar. Bazen inatçılık huyları devreye giren köpek türlerindendir, iyi eğitilmez ise davranış bozuklukları oluşabilir. Pro plan köpek maması alacak iseniz Büyük ırk taneli seçeneği seçmenizi öneririz.

Geçmişi 1600 yıllarda avrupa’ya dayansada kuzey amerikada ortaya çıktığı düşünülmektedir. 1945 yılında amerikada tescillenmiştir. Şuanda günümüzde şovlar ve yarışmalar için yetiştirilmektedir. Günümüzde bunun dışında bazı avcılar tarafından ava çıkmak için kullanılmaktadır. Sadık ve iyi huylu olmaları en büyük pozitif davranışlarındandır. Kesinlikle yetişkin bireylerin kolaylıkla bakabileceği bir köpek türüdür. Bu köpeğin çok güçlü ve hızlı olduğunu unutmayın, genellik 25 yaş üstü genç pet severlere beslemesi için önerilmektedir. İtaat eğitiminin iyi verilmesi durumunda kolaylıkla bakabilecek bir köpek türüdür.

Ortalama 10 ile 12 yıl arasında yaşamaktadırlar. Oldukça zeki oldukları bilinmektedir. Kilo özellikleri erkeklerde 20 ile 32 kg ve dişilerde 19 ile 30 kg arasındadır. Boyları erkeklerde 55 ile 70 cm arasında, dişilerde ise 53 ile 64 cm arasında değişmektedir.

Kısaca rakun tazısının hayatını özet geçmek gerekir ise, tarihteki Amerikan kolonileri tarafından eski zamanlardaki zor şartlarda avlanmak için üretilmişlerdir. Günümüzde varlıklarını hala devam ettirmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.