Sağlıklı Bir Yavru Köpek’de Dikkat Edilecek Hususlar

yavruköpek

yavruköpek

Sağlıklı Bir Yavru Köpek’de Dikkat Edilecek Hususlar

Köpeğinizle ne kadar ilgilenir ne kadar vakit geçirirseniz onda ki en ufak değişikliği çok rahatlıkla fark edebilirsiniz. O yüzden hangi durumun sağlıklı hangi durumun patolojik olduğunu anlamanız kolaylaşır. Öncelikle burada önemli olan husus gözlemdir. Köpeğiniz sağlıklı ve her şey yolundayken köpeğinizi bol bol gözlemleyin en ince detayından itibaren hiç bir şeyi hafife almadan çünkü yavruluk döneminde, metabolizmaları en ufak hassasiyetten etkilenmek de ve çok çabuk reaksiyon vermektedir.

GÖZLER, temiz ve parlak olmalıdır. Gözün beyaz bölümünde kırmızı sarımsı bir renk olmamalıdır. Göz açıp kapatma zamanlarına ve uyumuna mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu durum göz tansiyonunun başlangıcı olabilir veya başka bir enfeksiyonun habercis. Gözler de bir akıntı veya uykudan uyandığında bir çapaklanma  söz konusu mu. Göz kuruluğu mevcut mu?. Bu soruların cevaplarını veremiyorsanız ve bu belirtilerden birini görüyorsanız hemen hekiminizle veya bir uzman ile irtibata geçmek en doğrusu olacaktır. Rutinde herhangi bir sorun yok iken göz temizleme solüsyonu ile temizlemeniz bakterilerden arındıracaktır.

KULAKLAR temiz akıntısız ve kokusuz olmalıdır. Kapalı kulak ırkların daha sık bir şekilde muayene ve temizliklerinin yapılması önemlidir. Bu husus da kulağın hava alması sağlanır ve kulağı kapayan tüyler bir uzman tarafından temizlenir. Kulak kanalı kırmızı , iltihaplı, sıcak, pis kokulu ve dokunmanıza izin vermiyor bir hassasiyet oluşmuş ise yine bir uzman yardımı almanız etkili olacaktır. Ayrıca Uzman hekimler kulak temizleme solüsyonu ile kulağı size nasıl temizlemeniz konusunda da yardımcı olacaktır.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI , Pembe sağlıklı diş etleri olmalıdır. Diş etlerinde kızarıklık , şişlik olmamalıdır. Dudaklara dokununca ağrı ve şişkinlik olmamalıdır. Dişler beyaz leke tartar ve diş taşı olmamalıdır bunlar kokuya sebebiyet vermektedir. Ayrıca dil de aynı şekilde pembe ve canlı gözükmelidir. Bu belirtilerden herhangi birini gözlemliyor iseniz bir uzmandan yardım istemeniz önerilir bir çok yöntem ile siz bile tedavi edebilir, bu hassasiyetin oluşmaması için koruyuculuk dahi yapabilirsiniz. Ağız ve diş bakımı için bir çok ürün geliştirilmiştir. Diş macunları, sularına katılan antiseptik solüsyonlar, köpek dış fırçaları, diş temizleme tozları gibi ürünler mevcuttur.

BURUN, temiz ve nemli olmalıdır mutlaka. Burun kuruluğu istemediğimiz bir tablodur ve genellikle yüksek ateş ile seyreden hastalıklarda karşılaşılır. Ayrıca akıntı kesinlikle olmamalıdır. Sağlık bir burun normal kendi neminde olmalıdır. Burun akıntısı ve kuruluğu durumunda bir şeylerin yolunda gitmediğinden söz edebiliriz.

VÜCUT VE TÜYLER, Tüyler düzgün kıl örtüsünde, parlak yumuşak olmalıdır. Tüylerde topaklanma, mat görünüm, pire kene kesinlikle olmamalıdır. Normal bir tüy yapısı Yağsız kepeksiz ve kendi neminde sağlıklı bir yapıda olmalıdır. Tüy sağlığı için bir çok preparat günümüzde kullanılmaktadır. Köpek vitaminleri, balık yağları , köpek tarakları gibi destekleyici bir çok ürün size yardım etmektedir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.