Sağlıklı Köpekler İçin Basit İpuçları

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier

Sağlıklı Köpekler İçin Basit İpuçları

 

Uzun zaman bekleyip bir köpek sahiplendikten sonra o artık evimizin bir bireyi bir ferdi oluyor. Bizim ona karşı artık hayat boyu bir sorumluluğumuz gelişmiş oluyor. Bu sorumluluk neticesinde onun daha kaliteli ve keyifli yaşam sürebilmesi için elimizden gelenin en iyisini yapmak isteriz. Sonuç olarak oda bir canlı ve bir takım istekleri ve o istekleri doğrultusunda da hayatını devam ettirilebilmesi gerekmektedir. Burada bize düşen onun yaşam kalitesini ve bakımını arttırarak daha sağlıklı bir hayat sürmesini sağlamaktır. Bunun içinde birkaç küçük ipucuna ihtiyaç duyarız bu ipuçları devamlı sürekli hale geldiğinde bağışıklığı güçlü bir köpek haline gelir. Bu süreçte küçük dostumuz çok az sorun ve stresle karşılaşmış oluruz.

Köpeklerin birkaç farklı besleme çeşitleri mevcuttur. Bunlar kuru köpek maması ile besleme çiğ besleme, ev artıklarıyla beslemedir. Unutulmamalıdır ki köpeklerin ne olursa olsun tam ve dengeli bir içerikle beslenmesi, yaşam kalitesini ve ömrünü uzatacak bir takım problemlerin görülme oranını da azaltacaktır. Önceliğimiz tam ve dengeli içerik ile beslemektir. Bunun için kuru köpek maması kullanabilir, çiğ besleme yapabilir, dengeli pişmiş gıdalar verilebilmektedir.

İkinci husus olarak gıdayı dengeli biçimde düzenli olarak verdikten sonra tüy değiştirme dönemlerinde veya soğuk havalarda düzenli olarak köpek vitamin ve mineralleri verilebilir. Ek takviye olarak omega 3 , omega 6, EPHA, EDHA balık yağı takviyeleri yapılması çok önemlidir. Hem Metabolizmanın aktif çalışmasını sağlayacaktır. Hem de vücut için gerekli köpeğin kendisinin üretemediği dışardan zorunlu olarak olması gerektiği esansiyel yağ ve aminoasitleri sağlamaktadır. Bu takviyeleri hem bağışıklığı aktif bir köpek olmasını sağlauacaktır hemde iyi dengeli beslendiği için parlak dökülmeyen tüylere sahip olmasını sağlayacaktır. Diş ve tartar oluşumunun önüne geçmek için köpeğinizi küçük yaşta diş fırçalamaya alıştırmanız gerekmektedir ve ara sıra da olsa diş tartarı oluşumunu engelleyen doğal kemikler verilebilir. Köpeğinizin düzenli olarak uygun tarak fırça ile taranması da deri ve tüy sağlığını destekleyecektir. Hem de derinin hava aldığı için kokunun oluşmasının önüne geçecektir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.