husky_kapak

Sibirya Kurdu (Husky) Özellikleri ve Bakımı

Dünyada Husky adıyla bilinen Sibirya Kurdu farklı yüz yapısı, güzel gözleri ve fazla havlıyor olması ile tanınır. Adlarından da anlaşılabileceği gibi Huskyler soğuk iklim köpekleridir ve geçmişte anavatanlarında karda kızak çekme ile geyik çobanlığı yapma görevlerini üstlenmişlerdir. Bu zorlu görevlerin üstesinden dayanıklı ve sağlam yapısı ile gelen Sibirya Kurdu Rusya’nın kuzey kutbuna yakın bölgesi Sibirya’da ortaya çıkmasının ardından Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey eyaletlerinden biri olan ve Sibirya’ya benzer soğuk bir iklimi bulunan Alaska’ya getirilerek burada yetiştirilmeye devam edilmiştir. Ana yurdunda yerine getirilmesi güç misyonlar üstlenmesi Sibirya Kurdu için bir popülarite kaynağına dönüşmüş ve bu köpek cinsi dünyanın en çok beslenen köpeklerinden biri olmuştur.

husky_1

Sibirya Kurdu (Husky) Genel Özellikleri

*Rusya’nın kuzey toprakları olan Sibirya anavatanlarıdır.

*Orta irilikte köpeklerdir. Erkeklerinin yüksekliği 55 ila 65 santimetre, ağırlıkları 45 ila 60 kilogram arasında değişirken yetişkin bir dişi Sibirya Kurdu 50 ila 60 santimetre yükseklikte, ağırlığı ise 40 ila 50 kilogram arasındadır.

*Katmanlı kürkleri bu köpeklerin soğuk iklim şartlarına dayanmalarını sağlar. Sırtları genellikle siyah ya da gri renk tüylerle kaplıdır. Fakat kahverengi olanları da mevcuttur. Karınları, pati ve bacakları ise beyaz renk olur. Yüzlerinin gözlerini kaplayan iki yanındaki tüyler ise karakteristik olarak sırt renkleri ile aynıdır.

*Göz renkleri genellikle cam mavisidir.

*Çok tüy dökerler ve yaşam alanlarında koku problemlerine neden olabilirler.

*Atletik, kaslı ve güçlü bir gövde yapısına sahiptirler.

*Egzersiz ihtiyaçları yüksektir.

*Oyuncu ve hareketli köpekler olmalarına rağmen yuvalarında sakin ve uysaldırlar.

*Agresif değildirler.

*Keskin zekalarının tersine eğitim almaları kolay değildir. İnatçı ve lider yapıları özellikle itaat eğitimini zorlaştırır.

*Apartman dairelerinde yaşamaya uygun canlılar değildirler.

*Gürültücüdürler, çok fazla havlar ve ulurlar.

*Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.

*Sosyal hayvanlardır. İnsanlarla ve diğer evcillerle çok iyi ilişkiler kurarlar. Kendi cinslerinden köpeklerle birlikte yaşamaya isteklidirler.

*Soğuk hava şartlarına dayanıklı köpeklerdir. Sıcak iklimlerde yaşamaları zordur.

*15 yıla kadar bir yaşam süreleri bulunmaktadır.

husky_2

Husky Köpek Irkının Bakımı

Güzellikleri nedeniyle dünyada çok popüler olsa da Sibirya Kurdu köpekler bakımı kolay olmayan cinsler arasında yer alır. Özellikle egzersiz ihtiyaçlarının fazla olması ve çok fazla havlamaları Husky cinsi köpeklerin apartman dairelerinde yaşamalarını bir hayli zorlaştırır. Bu köpeklerin her gün düzenli olarak dışarı çıkarılması ve geniş alanlarda yüksek olan enerjisini atması sağlanmalıdır. Yani özgürlüklerine düşkün olan Sibirya Kurdu için çiftlikler ya da geniş bahçesi olan evler ideal birer yaşam alanıdır.

Geçmişte ve hala günümüzde de bir iş köpeği olarak kullanılan Husky adeta soğuk topraklarda yaşamak için dizayn edilmiştir. Anavatanlarından başka yerlere getirildiklerinde yoğun ve katmanlı tüylerini yeni yuvalarının iklim şartlarına adapte olabilmek için bol bol döker. Bu da Husky sahiplenenler için büyük bir dezavantajdır. Ayrıca sık ve yüksek tonda havlamaları ve sürekli ses çıkarma eğilimleri nedeniyle onlar için apartman daireleri iyi bir seçim olmayacaktır. Sibirya Kurtlarının bir diğer özelliği de koku problemidir. Bu nedenle bu köpekleri yılda bir ya da kez KÖPEK ŞAMPUANLARI ile yıkamanızı öneririz.

Sibirya Kurtları asla agresif hayvanlar olmadıkları gibi aksine sevgi dolu, cana yakın bir karakter özelliği gösterirler. Bu nedenle diğer evcillerle çok iyi anlaşırlar. Yalnız kalmaktan hoşlanmadıkları için onlara kendi türlerinden bir arkadaş edinmenizden çok mutlu olacaklardır.

KÖPEKLERDE KÜRK ÇEŞİTLERİ VE BAKIM ÖNERİLERİ

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.