siyam

Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Tayland’a özgü bir kedi cinsi olan Siyam Kedileri farklı fiziksel özellikleri, enerjik ve cana yakın doğalarıyla en popüler evcil hayvanlardan biridir. Tayland’ın eski krallığı Siyam’ın adını taşıyan bu kediler, anavatanlarında tapınak bekçisi olarak kullanılmış çok özel bir kedi familyasının üyeleridir. Tayland’dan bütün dünyaya yayılmış olan Siyamlar, bu misyonları nedeniyle “tapınak kedileri” olarak da adlandırılırlar. 19. yüzyılın sonlarında Siyam Kralı tarafından diplomatik bir hediye olarak İngiltere’ye gönderilen bir Siyam kedisi sayesinde bu kedi türü önce Avrupa’da daha sonra da tüm dünyada tanınmıştır.

Siyam kedisinin Balinese, Havana, Oriental ve Himalaya kedileri gibi birçok kedi ırkının ataları olduğu söylenir. Bu ve kendilerine benzer diğer kedi cinslerinin ataları oldukları kesin olmasa da Siyam kedisinin bu kedilerle akrabalığı olduğu açıktır. Ama Siyam kedisi, diğer kedilerden rahatça ayrılabilecek fiziksel özelliklere sahiptir. Siyamların karakteristiği olarak yüzlerine damga vurmuş olan maske benzeri siyah desen, genetik bir bozukluğun sonucu ise de Siyam kedisini eşsiz kılan en güzel fiziksel özelliktir.  siyam2

Siyam Kedisi Genel Özellikleri

*Anavatanları Tayland yani eski adıyla Siyam’dır.

*Doğal ve saf bir kedi ırkıdır.

*Orta irilikte kedilerdir. Yetişkinleri 5 kilogramdan 10 kilogram ağırlığa kadar ulaşabilirler.

*Burundan başlayıp ağız çevresini bir daire biçiminde saran siyah bir desene sahiptirler. Bu desen genetik mutasyon sonucu ortaya çıkmıştır.

*Gözleri genellikle mavi renktir.

*Tüyleri sık ve kısadır. Tüy rengi genellikle krem rengi tonlarındadır. Açık kahverengine dönük tüylere sahip Siyam kedileri de mevcuttur.

*Çok çevik kedilerdir.

*Harika birer avcıdırlar.

*Siyam kedileri çok zeki canlılardır.

*Zekâları ve karakter yapıları gereği eğitime açıktırlar.

*Oldukça hareketli ve oyuncu kedilerdir.

*Cana yakınlardır. İnsanlarla sıkı dostluk kurarlar. Sahiplerine çok bağlıdırlar.

*Fiziksel güçleri fazladır ve hastalıklara karşı dirençleri yüksektir.

*Ortalama ömürleri 10 yıldır ama iyi koşullarda besleyip bakımlarına özen gösterilse ömürleri 15 yıla çıkarılabilir.

siyam1

Siyam Kedisi Bakımı

Siyam kedileri çok hareketli ve oyuncu kediler oldukları için bol egzersize ve ilgiye ihtiyaç duyarlar. Sahipleriyle sıkça vakit geçirmek isteyen bu kediler oldukça zeki hayvanlardır ve eğitilmeleri çok da zor değildir. Tasmaya alışmaları da eğitime meyilli canlılar olduklarının önemli bir göstergesidir. Yani, Siyam kedinizi evde yalnız bırakıp onu küstürmektense yürüyüşlerinizde tasmasını takarak onu da yanınıza alabilirsiniz. Böylece hem kedinizin size olan güvenini arttırıp ilişkinizi sağlamlaştırmış hem de onun egzersiz ihtiyacına cevap vermiş olacaksınız. Onunla beraber dışarı çıktığınızda tasma takmayı ihmal etmeyin, çünkü Siyam kedisi çok iyi bir avcıdır. Kedi tasmalarına ulaşmak için tıklayın. 

siyam3

Gelişmiş avcılık yetenekleri nedeniyle etrafa karşı çok duyarlı ve çok dikkatli olduklarından hareket eden küçük hedefleri gördüğünde yanınızdan ayrılıp avının peşine düşebilir. Siyam kedisinin çevresine olan merakı sahiplerinin duygularına duyarlı olmayı da beraberinde getirmiştir. Öyle ki Siyamlar sizi üzmemek ve yaralamamak için en sert oyunlarda bile sizi ısırmamaya ve tırmalamamaya son derece özen gösterirler. Ama bu duygusal yapı Siyam kedileri için huzur ve konfor arayışıyla paralel yürümektedir. Evde daima huzur içinde olmayı isteyen Siyamlar ani hareketlerden ve yüksek sesten çok rahatsız olurlar.

Hastalık direnci yüksek olan Siyam kedilerinin bilinen herhangi bir kalıtsal hastalıkları yoktur. Her kedi ırkında olduğu gibi Siyam kedilerinin de gözleri hassastır. Ama diğer kedi türlerinden farklı olarak Siyamlarda şaşılık problemi görülme olasılığı yüksektir. Siyam kedilerinin bir ilginç özelliği de diğer kediler gibi obur olmamalarıdır. Bu kedilerin fit görünümü çok fazla mama yememelerinden ileri gelir.

BİRMAN KEDİ IRKI ÖZELLİKLERİ

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir