kopek_Egitimine_nezaman_baslanır

Köpek Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı?

Yavru köpek eğitimi, bebekler gibi, çevrelerinde gezinerek ve iyi davranışları gözlemleyerek, ilk aylarında çok fazla şey öğrenebilirler.

kopek eğitimi ne zaman başlamalıdır petihtiyac.com

Köpek Eğitimi Başlamadan Önce Yapılacak İlk Şey

Bir köpek yavrusu eğitmeye başlamadan önce, onun duygusal sağlığına odaklanmak önemlidir. Bu, köpek yavrusunun etrafınızda güvende hissettiği bir ortam yarattığınızdan emin olmak demektir.

Yavru köpek eğitimi iki bileşenden oluşur.

  1. İlişki kurma
  2. Devamlılık

Sonuç olarak, sevgi ve güvenilir bir bağ olduğunda, köpeğinize “otur”, “kalk” ,”dur”, gibi komutları öğretmek çok daha kolay ve zevklidir.

Büyüme Aşaması: 8. ve 16. Hafta Arası

Eğitim Hedefi 1: Çevreye Alıştırma

Yavru Köpek Eğitimi

16. hafta da biten bu sosyalleşme dönemi, yavruların etrafındaki dünyanın nasıl çalıştığını, neye benzediğini görmeleri ve meraklarını gidermeleri için önemli bir dönemdir.

Yavru köpeklerin aşağıdaki durumlara aşina olmalarına ve rahat olmalarına önem vermek gerekir.

Çevre; trafik sesleri, toplu taşıma, araba ile yolculuk, her yaştan geçen insanların hareketleri ve diğer hayvanlar.

Aktiviteler; yürüyüşler, banyo, taranma, veteriner ziyaretler.

Amaç yavru köpeğinize dünyanın korkutucu ve gerilimli bir yer olmadığını öğretmek.

Eğitim Hedefi 2: Dürtü Kontrolü

Bu aşamada yavru köpekler için ilk gerçek davranış eğitimi dersi temel dürtü kontrolü olmalıdır.  Bir çok şekilde olabilir. Ağzına aldığı bir şeyi almak istemeniz durumunda size vermesi gibi bir eğitimle başlayabilirsiniz. Oyuna başlamadan önce oturması gerektiği, kabına su ve ya mama koyarken beklemesi gerektiği gibi basit ve temel dürtü kontrolü/heyecan eğitimleri verilebilir. Yiyecek almadan önce oturmak, oyun zamanına katılmak vb. Yavru köpeğiniz havlıyor, atlıyor ya da dikkatinizi çekiyorsa, onu büyütüp güçlendikçe bela için hazırlıyorsunuz demektir.

Köpek Olma Aşaması : 6 Aya Kadar Olan Süreç

Antrenman Hedefi 3: 

Dürtü kontrolünü öğrenen tatlı yavrular, ne zaman duracağını, bırak komutunu ve sınırılarının ne olduğunu bilir. “Isırmak yok”, kelimesini aşinadır. Yavru köpeğiniz hala bu aşamada diş çıkarıyor ve muhtemelen bir şeyler ısırmak ve çiğnemek için güçlü bir istek duyuyor olsa da, hangi ev eşyalarının oynamak için (oyuncak) olduğunu ve hangi nesnelerin (örneğin vücudunuz ve kıyafetleriniz) olmadığını bilmelidirler. Isıracağı oyuncaklar ile onun ilgisini yönlendirebilirsiniz. Trixie köpek oyuncağı süper dayanıklı top ile her köpek oyun oynamaya bayılır.

Tuvalet Hedefi 4: 

Bu, birkaç ay boyunca devam eden bir çalışma olabilir, ancak köpek yavrusu uygun yerlere tuvalet yapmakla istikrarlı bir şekilde ilerliyor olmalı.

Eğitim Hedefi 5:

Köpeğinizin evde yalnız bir şekilde kalmayı öğrenmesi gerekmektedir. Bu köpeğinizi kısa kısa yalnız bırakarak verilebilecek bir eğitimdir.

Eğitim Hedefi 6: 

Gel komutuna tepki vermeli ve sizin yanınıza gelmelidir. Roket kadar hızlı gelmese de yanınıza doğru yönelmesi önemlidir.

kopek_Egitimine_nezaman_baslanır

Büyüme Aşaması: Bir Yıl

Köpekler bir yaşında olduklarında, hayatlarının geri kalanı boyunca ihtiyaç duyacakları tüm sakin davranışları öğrenmede ilerleme kaydetmelidir.

Eğitim Hedefi 7:

Köpeğiniz bir çok temel eğitimi almış ve öğrenmiş olmalıdır.

  • Otur, Kalk.
  • Gel, Dur.
  • Bekle.
  • Gevşek tasma yürüyüşü.
  • Bırak.
  • Tuvalet Tutma.
  • Evde yalnız kalma.

Bir köpeğin eğitimindeki en önemli iki aşama güven ve sevgidir. Güven ve net iletişim temeli ile başlayan köpekleri eğitmek daha kolaydır. Genç yavrulara nazik oyun gibi davranışları öğretmek,  yetişkin köpeklerden daha kolaydır.

Yetişkin Köpekler Eğitilebilir mi?

Olumlu pekiştirme eğitimi ile her yaştan köpeğin kibarca davranmanın eğlenceli olabileceğini anlamalarına yardımcı olmak mümkündür. Çoğu durumda, yeni ve zevkli bir şekilde davranmayı öğreterek, kaba davranışı hızlı bir şekilde tersine çevirebilirsiniz.

Köpeklerinizin bütün ihtiyaçları için petihtiyac.com/kopek sayfamızı ziyaret edebilir ve sipariş oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.