Brussels  Griffon köpek  Irkı Özellikleri

Brussels Griffon fareyi avlamak ve öldürmek için yetiştirilen bu eski Belçika sokak köpeği, sıradışı ve kendine özgü bir köpek ırkıdır. Her ne kadar küçük bir köpek olsa da sert bir karakteri vardır. Brussels Griffon Sevgi ve canlılık, zekası, mizah anlayışı ve kendini önemseyen hava onu diğer köpeklerden farklı tutar.

Maymun yüzü”, çekici Brussels  Griffon ‘u tanımlamak için sıklıkla kullanılan bir terim olmuştur. Brüksel Griffon küçük, sağlam köpek, olmasının yanında  akıllı ve canlı bir görünüme sahiptir.

Brussels  Griffon Tarihçesi

Sık sık Griffons olarak adlandırılan Brüksel Griffonları, Belçika’da doğdu ve avcılık becerilerini ahırlardan ve farelerden temizlemek için kullandı. Sonunda ev hayvanları olarak daha meşhur hale gelmişlerdi ve bu neşeli, meraklı ve sevgi dolu köpekler, doğru insan için harika bir arkadaş olurlar. Hassas, bazen karamsar aynı zamanda çok sinirlidirler ve sahibinin dikkatini çok az talep ederler.

Bazı Brükselli Griffonlar glutton olabilir ve diğerleri seçici yiyicilerdir. Yemeklerini ölçmek ve onlara her zaman yemek vermek yerine düzenli yemekler vermek sağlıkları açısından en iyisidir. Tabi ki her zaman kaliteli menşei bilinen kaliteli köpek maması yedirmek sağlıkları ve gelişimleri açısından iyi olacaktır

Brüksel Griffon’u her ses seviyesinde coşkuyla havlarlar, ve çok iyi bekçilik yaparlar ama bazen gürültülü ev arkadaşları olurlar.Köpeğinizin öğretilmesi sırasında “sessiz” komut verilmesi tavsiye edilir.

Brussels  Griffon hassas köpek oldukları için kabaca muamele edildiklerinde, saldırganlıktan ziyade korkudan ısırdıkları köpekleri korkutucu hale gelebilir.

Griffonlar herhangi bir yaştaki çocuklara düşkün değildir. Bu nedenle çocuklu aileler için uygun olmayabilirler.

Bu ırkın yavrulaması zor olur. Genellikle Sezaryen bölümlerine ihtiyaç duyarlar ve yavru ölüm oranı bu ırk da yüksektir.

Griffons bahçe  köpeği değildir. Kısa burunları olan diğer köpekler gibi, sıcak çarpmasına karşı hassastırlar ve kısa saçları onları da soğuğa karşı savunmasız yapar. Ailenin içinde yaşamak zorundalar.

Brussels griffon oldukça cesur bir köpektir.İnatçıdır oyun oynamayı sever diğer köpeklerle ve petlerle

oldukça iyi anlaşmaktadır. Havlamaya ve tırmanmaya meraklıdır.

Brussels griffon oldukça aktif hareketli bir köpektir. Sürekli dışarıda bir hareketlilik var mı yok mu diye gözlem yapar. Küçük cüssesi nedeni ile ev içerisinde yapılacak olan günlük egzersizler ve mental aktiviteler onu çok sevindirmektedir. Düzensiz tüyleri nedeni ile haftada üç defa taranması gerekmektedir. Yükseklik erkeklerde 18 – 20 cm Dişilerde 18 – 20 cm kilo erkeklerde
2,5 – 5,5 Kg dişilerde 2,5 – 5,5 Kg dır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.