Cane Corso Köpek Irkı Özellikleri

Cane Corso İtalyan köpek ırkıdır. Bu ırkın geliştirilmesindeki amaç öncelikle mülkün korunması, yaban domuzların avlanması şeklinde ortaya çıkmıştır. Cane corse son dererece güçlü ve atletiktir.

Cane Corso beslemek isteyenler için öncelikle belirtilmesi gereken ciddi bir köpek ırkı olduğudur.Cane Corse köpeğinin tanıştığı herkesle iyi anlaşmasını ve bir araya gelmesini beklemeyin. Çünki o sadece aile köpeğidir. Aile dışındaki insanlara ve hayvanlara pek ilgisi yoktur. Fakat aile içindeki bireylere son derece yüksek sadakatle bağlı olup her zaman onları koruyan bir ırktır. Bu köpeğe bir iş verdiğinizde tüm gün o işi yapabilir. Başıboş bıraktığınızda kendisi yapacak bir iş bulur. Genellikle koşturup, yoldan geçenlere havlar, ya da evde yaşıyorsa  mobilyalarınızı çiğneyebilir. Eğer bir çiftliğiniz varsa, hayvancılıkta size yardımcı olacaktır; Aksi takdirde, onu farklı yönlendirerek köpek sporlarına dahil edebilirsiniz çeviklik, koku takibi, itaat veya izleme gibi bir köpek sporlarında etkili olacaktır.

Corso’nun tüyleri kısa ve siyahdır, açık ve koyu gri tonlarında olanlarda vardır. Katı açık kahverengi ve siyah veya gri bir maskeye sahip olabilir.Corso’nun kulakları kırpılmış ya da kırpılmamış olabilir.

Corso çalışan bir köpek olup fiziksel ve zihinsel bir çok uyarana ihtiyaç duyar. Corse gösteri köpeği değildir, fakat sözel anlatımlarla insanlarına “konuşmayı” severler.

Cane Corso ilk defa köpek besleyecekler için tavsiye edilmez o  “ilk köpek” değildir. Onunla iyi bir arkadaş olmak için bolca sosyalleşme, eğitim ve egzersiz yaptırmak gerekir.

Cane Corso’un tarihi onu “her an tetikde savaşmaya hazır, şiddetli bir mizaç” olarak göstermektedir. Bu tarz bir mizaç iki ucu keskin bir kılıç olabilir. Fakat bu ırka iyi liderlik sağlayan ve köpeğin kendi başına dolaşmasını engelleyen kendine güvenen, tutarlı bir sahibi ile Corso, saldırgan olmayan mükemmel bir aile köpeği olabilir, ancak yanlış kişilerde yetiştirmeye bağlı olarak agresif olabilir ve insanlar için tehlike oluşturabilir. İdeal Corso, çocuklar da dahil olmak üzere ailesine karşı uysal ve sevecendir. Onu bu noktaya getirmek için  erken yaşlardan itibaren sosyalleşme ve eğitime tabi tutmak gerekir. Bu ırk çok zekidir Ne kadar ileri gidebileceğini görmek için sizi test eder. Kuralların ne olduğunu öğretmekten ve tüm aile üyelerinin de kuralları anladığından emin olmak önemlidir. Cane Corso bir yemek, ikram ya da oyuncakla ödüllendirmeden önce “Otur” ya da “Aşağı” gibi bir emir yerine getirmesini isteyerek “yaşamda hiçbir şey ücretsiz değildir” politikası geliştirin. Fakat liderlik sağlama köpeğe vurmak demek değildir. Bu sadece yanlış mesaj olmaz, aynı zamanda büyük ve güçlü bir köpekle de tehlikeli olabilir. Hassas Corso ses tonunu anlar ve sevdiğiniz bir şeyi yaptığında övgü ve ödüllendirmeye iyi cevap verir. Yaptığını sevmediğiniz de sıkı, hızlı düzeltmeler ve kuralların tutarlı bir şekilde uygulanmasını sağlar. Sakin, sessiz ve kendinden emin olmak, bu köpeğin öfkeli olmasını engelleyici unsur olacaktır.Tutarlılık onun rahatlamasına ve sorumlu olduğunuzu bilmesine izin verecektir. Genç Corso’nun yalnız zaman geçirmesine izin vererek güven geliştirmesine yardımcı olun. Her köpeğin yaptığı gibi, Corso’nun erken sosyalleşmeye ihtiyacı vardır – birçok kişi, manzara, ses ve deneyime maruz kalmak – ideal olarak dört aylıktan önce yapmak gerekir. Sosyalleşme, Corso yavrusu’nun çok yönlü bir köpeğe, yabancılardan, çocuklardan, diğer hayvanlardan korkmamaya veya gerektiğinde yalnız bırakılmaya alışmasına yardımcı olur. Onu ne kadar çok sosyalleştirirseniz, normal davranışın ne olduğunu ve hangi eylemlerin onun koruyucu bir şekilde yanıt vermesini gerektirdiğini daha iyi belirleyebilir. İtalyan cinsi standardına göre, Corso yaklaşıldığında kayıtsız olmalı ve sadece gerçek bir tehdit olduğunda tepki vermelidir. Corso, çalışan bir ırktır ve yüksek stres düzeylerinde çalışmak zorundadır. Stresli durumlar altında dikte mizacını koruyamayan bir Corso, ırk için yanlış mizaçtır

Bu çalışkan ırk, formda kalmak için bol miktarda fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyar. Her gün, en az bir buçuk kilometre, sabah ve akşam yürüyüşü için onu dışarı çıkarın.Bisiklete binmeyi seviyorsanız, yanınızda çalışmasına izin verecek bir ek alın. Onlar yaklaşık 18 aylık olana kadar yavruların enerji yakmasına yardımcı olmak için fazla yürüyüşler gerekir fakat bu yürüyüşler daha kısa ve daha yavaş olmalıdır çünki Onların kas-iskelet sistemi tam gelişmemiştir. Zihinsel uyarım için bu köpeğe bir iş verin. Bir Corso için iyi istihdam, püf noktaları öğrenme itaat becerilerini pratik ya da bir köpek spor karışma, sürüsü hayvancılık (kendi veya bir eğitmen) içerir. Bu tür faaliyetler için günde en az 20 dakika harcayın. Bunu çözmek için tamamdır: örneğin sabah 10 dakika ve akşam 10 dakika. Corso’nun asla gevşemesine izin vermeyin.

Tavsiye edilen günlük miktar: Yüksek kaliteli kuru yiyecekleri besliyorsanız, Corso’nuz muhtemelen günde 4 ila 5 bardak tüketecektir. Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler tıpkı insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda gıdaya ihtiyacı yoktur. Son derece aktif bir köpeğin bir kanepe patates köpeğinden daha fazlasına ihtiyaç duyacağını söylemeye gerek yok. Satın aldığınız köpek maması kalitesi de bir fark yaratır – köpek maması ne kadar iyi olursa, köpeğinizi beslemeye doğru gidersiniz ve daha azı köpeğinizin kasesine sallanmanız gerekir. Corso’nuzu yiyeceklerini ölçerek ve günde iki kez besleyerek, her zaman yemek bırakmadan iyi durumda tutun.

Corso’nun  tüyleri hafif astarlı kısa olup, sert bir tabakası vardır. Siyah, gri, kırmızı veya açık kahverengi olabilir Corso’nuzu düzenli olarak yıkamak isterseniz, onu erken yaşlarda buna  alıştırın. Haftalık genç bir yavru olarak ona banyo yaptırın, ona “Banyo” komutunu öğretin, böylece beklemeyi ve kabul etmeyi öğrenir. Anlaşmayı tatlandırmak için ona bolca övgü ve ödüller verin. Cane Corso’nun dişlerini haftada en az iki ya da üç defa temizleyin, tartar birikimini ve içinde dolaşan bakterileri temizleyin. Diş eti hastalıklarını ve varsa kötü nefesi önlemek istiyorsanız günlük fırçalama daha da iyidir. Tırnaklarını ayda bir veya iki kez kesin. Köpek ayak tırnaklarında kan damarları vardır ve eğer çok uzak keserseniz kanamaya neden olabilirsiniz – ve köpeğiniz tırnak makası çıktığı zaman bir daha çalışmayabilir. Bu nedenle, köpek tırnaklarını kırpmakta deneyimli değilseniz, işaretçiler için bir veteriner ya da tımar isteyin. Kulakları her hafta kızarıklık veya kötü bir koku olup olmadığını kontrol edin, bu da bir enfeksiyonu işaret edebilir. Köpeğinizin kulaklarını kontrol ettiğinizde, enfeksiyonları önlemeye yardımcı olmak için hafif, pH dengeli kulak temizleyicisi ile nemlendirilmiş bir pamuk topu ile temizleyin. Kulak kanalına herhangi bir şey sokmayın; sadece dış kulağı temizleyin. Corso’nuzu, daha yavruyken fırçalanmaya ve incelenmeye alışmaya başlayın. Damar gibi, ciltte, burunda, ağızda ve gözlerde ve ayaklarda kızarıklık, hassasiyet veya iltihaplanma gibi yaralar, döküntüler veya enfeksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Gözler, kızarıklık veya akıntı olmadan temiz olmalıdır. Dikkatli haftalık muayeneniz, olası sağlık sorunlarını erken teşhis etmenize yardımcı olacaktır.

Corso büyük, kaslı bir köpektir. Erkekler de omuz yüksekliği 64 cm ila 68 cm dişiler 60 cm ile 64 cm.

Ağırlık Erkeklerde   45 – 50 kg arası, Dişilerde      40 – 45 kg  arasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir