Airedale Teriyer (Terrier) Köpek Irkları

Airedale Teriyer (Terrier) Köpek Irkları

Airedale Teriyer (Terrier) Köpek Irkları

Airedale Teriyer (Terrier) Köpek Irkları

Teriyerlerin en büyüğü olduğu için terriyer kralı lakabı ile anılmaktadır.Adını aire nehrinden almaktadır, Büyük Britanya kökenli olan bu köpek ırkı 1886 yılında Galler teriyeri ve otter hound köpek ırklarının çiftleşmesiyle kırma olarak üretilmeye başladı. Airedale ırkı teriyerlerin fiziksel olarak en büyüklerindendir. Fareleri yakalamalarıyla ün salmışlardır. Bazı ülkelerde polis köpeği ve asker köpeği olarakta kullanılmaktadır. Tüyleri genelde rengarenktir, yüzleri genelde siyah renkle kaplıdır. Çiftleştiği ırklar nedeni ile burunları kokuya çok hassastır.

Eğitime oldukça yatkın köpeklerdir, yavru iken erken yaşta eğitilmesi önerilmektedir. Eğitime yatkın ve çok akıllılardır. Sahiplerine sadakatları çok yüksektir. Aile’den olan kişiler ve çocuklarla ilişkileri çok iyidir. Çok hareketli bir köpektir ve çok gezdirilmesi hareket ettirilmesi önerilmektedir.

Diğer teriyerlerde olduğu gibi airedale teriyerindede tüy bakımı oldukça önemlidir, düzenli bir şekilde köpek tarak ve fırçaları ile tüy bakımı yapılmalıdır. Airedale teriyer yavruları yavrularını doğururken kör olarak dünya’ya gelirler gözlerini açmaları yaklaşık 2-3 haftayı bulabilir. Bu doğum türü onlar için normaldir.

1.Dünya savaşında bazı ingiliz karargahlarına haber notu

 

Ortalama 10 ile 13 yaşına kadar yaşamaktadırlar. Dişileri maksimum 59 cm erkekleri ise 62 cm e kadar ulaşabilirler. Dişilerin kilosu maksimum 21, erkeklerde ise maksimum kilo 30’dur.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.