Airedale Teriyer (Terrier) Köpek Irkları

Airedale Teriyer (Terrier) Köpek Irkları

Airedale Teriyer (Terrier) Köpek Irkları

Airedale Teriyer (Terrier) Köpek Irkları

Teriyerlerin en büyüğü olduğu için terriyer kralı lakabı ile anılmaktadır.Adını aire nehrinden almaktadır, Büyük Britanya kökenli olan bu köpek ırkı 1886 yılında Galler teriyeri ve otter hound köpek ırklarının çiftleşmesiyle kırma olarak üretilmeye başladı. Airedale ırkı teriyerlerin fiziksel olarak en büyüklerindendir. Fareleri yakalamalarıyla ün salmışlardır. Bazı ülkelerde polis köpeği ve asker köpeği olarakta kullanılmaktadır. Tüyleri genelde rengarenktir, yüzleri genelde siyah renkle kaplıdır. Çiftleştiği ırklar nedeni ile burunları kokuya çok hassastır.

“Terörlerin Kralı” olarak bilinen Airedale, gerçekten tüm terimlerin en büyüğüdür. Köpek cins Yorkshire Aire Vadisi kökenli ve Aire ve Wharfe nehirleri arasındaki bölgede su samuru ve fareleri yakalamak için oluşturuldu. Yetenekli bir spor köpeği, I. Dünya Savaşı sırasında da değerini kanıtlayan ideal bir çalışma köpeği oldu. Akıllı, giden ve kendinden emin olan Airedale, sahiplerini memnun eden harika bir oyun serisine sahiptir.

Airedale Terrier’in sert bir muameleyi affetmediğini ve saldırgana karşı kin tutacağını söylemeye değer. Diğer köpeklere ve hayvanlara karşı agresif olabilir ve zaman zaman kullanmasını zorlaştıran güçlü bir av sürüşüne sahiptir. Airedale’in kavga başlatmayacağı söyleniyor – onları bitiriyor. Tutarlı, pozitif itaat eğitimi , güvenli bir şekilde çitlerle çevrili bir avlu olduğu gibi bir zorunluluktur.

Eğitime oldukça yatkın köpeklerdir, yavru iken erken yaşta eğitilmesi önerilmektedir. Eğitime yatkın ve çok akıllılardır. Sahiplerine sadakatları çok yüksektir. Aile’den olan kişiler ve çocuklarla ilişkileri çok iyidir. Çok hareketli bir köpektir ve çok gezdirilmesi hareket ettirilmesi önerilmektedir.

Diğer teriyerlerde olduğu gibi airedale teriyerindede tüy bakımı oldukça önemlidir, düzenli bir şekilde köpek tarak ve fırçaları ile tüy bakımı yapılmalıdır. Airedale teriyer yavruları yavrularını doğururken kör olarak dünya’ya gelirler gözlerini açmaları yaklaşık 2-3 haftayı bulabilir. Bu doğum türü onlar için normaldir.

1.Dünya savaşında bazı ingiliz karargahlarına haber notu

Ortalama 10 ile 13 yaşına kadar yaşamaktadırlar. Dişileri maksimum 59 cm erkekleri ise 62 cm e kadar ulaşabilirler. Dişilerin kilosu maksimum 21, erkeklerde ise maksimum kilo 30’dur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.