Akita Köpek Irkı Özellikleri

Akita Köpek Irkı Özellikleri

Akita Köpek Irkı Özellikleri

 

Japonya’nın akita şehrinde üretilmeye başlanan bu köpek ırkı ismini üretiltiği akita şehrinden almaktadır. 1600 yıllarda üretilmeye başlamıştır. Akita köpek ırkı üretilmesi hakkında çeşitli söylentiler vardır, bir kısım bu köpeğin dövüşmesi için üretildiğini söylemektedir bu yüzdende bazıları bu köpeği japon dövüş köpeği olarak bilmektedir. Fakat diğer bir kısım ise bu köpeğin 1600 yıllarda yaşayan ve teknojinin az olduğu o yıllarda köylüleri ve diğer insanları vahşi hayvanlardan korumak için üretildiğine inanmaktadırlar. Vahşi hayvanlarla ile mücadele etmesindende anlayacağınız gibi akita çok güçlü bir köpektir, Japonya’da üretilen en büyük köpek ırkıdır. Kurtlar, hatta ayılar ile baş edilebileceğine inanılmaktadır. Ava çıkan avcılarında beslemek için tercih ettiği türlerden biri akita köpek türüdür.

1987 yılında çekilen Haçiko filmine konu olan bu köpek ırkı, filmde her gün aynı saatte gelen sahibini tren istasyonunda beklemesi ve onu karşılamasıyla bilinmektedir. Fakat filmde sahibi ölen haçiko sahibini her gün tren istasyonunda beklemekten vazgeçmemiş ve ömrünün son gününe kadar her gün sahibini tren istasyonunda beklemiştir. Japonya’da beklediği tren istasyonunda bir heykeli bulunmaktadır. Film’i izlemediyseniz kesinlikle izlemenizi öneririz.

Akita köpeğini eğitmek istiyorsanız ona çok iyi eğitim vermeniz gerekmektedir, ilk defa köpek besleyecek kişilere bu ırkı beslemelerini önermiyoruz. Bu köpeği besleyen kişiler oteriter olmalı ve onlara çok fazla taviz vermemelidir. Fiziksel olarak çok güçlü köpeklerdir, bu onları avcılık ve bekçi köpeği olarakta kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir. Sert ve güçlü yapısının yanında aile bireylerine çok sadıklardır, onları sahiplenir ve benimserler.

Akita’nın diğer büyük ırk köpeklerde olduğu gibi kalça ve kemik eklemleri ile ilgili sorunları vardır. Büyük ırklara verilen köpek vitaminlerinden verilmesini öneriyoruz. Bunun dışında haftanın belirli günleri kalsiyum eksikliği çekmemesi için yoğurt yedirebilirsiniz. Pro plan köpek maması gibi büyük ırk köpekler için özel üretilen profesyonel kuru mamalarıda size önerebiliriz.

 

1900 yıllarda japonya’da nadir görülen bir ırkı ve sadece zengin insanlarda bulunduğu için zenginliği temsil ederdi. Bu ırka duyulan sevgi nedeni ile günümüzde yaygın olan ırklardan biri olmuştur. Ortalama 10 sene yaşamaktadırlar, boyları en fazla 72 cm olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.