amerikan-bulldog

Amerikan Bulldog Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Bulldog köpekleri, Avrupa menşeili Bulldogların Amerika’ya getirtilip geliştirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Amerikan Bulldoglarını İngiliz ve Fransız akrabalarından ayıran en büyük özellik daha uzun bacaklara sahip olmaları ve bu nedenle daha çevik hayvanlar haline gelmeleridir. Fransız ve İngiliz Bulldog köpeklerinden fiziksel olarak da ayrılan Amerikan Bulldogları dünyanın en popüler köpeklerinden biri sayılmaktadır. Avrupalı Bulldoglar gibi kısa ve tıknaz bir vücuda sahip olmadıkları için hızlı koşabilirler. Çevikliği sayesinde iyi bir av köpeği olarak bilinen Amerikan Bulldog cinsi, aynı zamanda ideal bir ev köpeğidir. Ailenin her üyesini koruma eğilimi gösteren Amerikan Bulldog köpekleri, koruma iç güdüsü sebebiyle saldırganlaşabilirler.

amerikanbulldog1

Amerikan Bulldog Genel Özellikleri

*Avrupa kökenli olup atalarından farklı özellikler gösterecek şekilde Amerika Birleşik Devletleri tarafından geliştirilmişlerdir.

*Av köpeği olarak kullanıldığı gibi çoban köpekleri gibi sürülerin korunmasında da kullanılabilir.

*Çok atletik ve kaslı bir gövdeye sahiptir.

*İri bir köpek cinsidir. Dişileri 45 kilo, erkek Amerikan Bulldoglar ise 55 kiloya kadar çıkabilir. Yerden yükseklikleri dişilerde 70 santimetre, erkeklerde ise 65 santimetre civarındadır.

*Bacakları uzun olduğu için hızlı koşabilir ve kendi boyundan kat kat yükseğe sıçrayabilir.

*Kısa tüylüdür. Tüyleri genellikle iki renktir. Tek renk olan cinsleri de vardır.

*Derileri ince olduğu için soğuk havalarda üşüyebilirler.

*Sahiplerine karşı çok korumacıdır.

*Oldukça kibar hayvanlardır.

*Çok sabırlı ve şefkatli köpeklerdir. Ama tehlike anında son derece acımasız olabilirler.

*Sorumluluk duyguları çok gelişmiştir.

*İnsanlarla, özellikle sahipleriyle sıkı iletişim kurarlar. Birlikte yaşadığı canlılara çok bağlıdırlar.

*Düzenli ve sık egzersize ihtiyaç duyarlar. Hareketli hayvanlardır.

*Oyun oynamayı çok severler.

*Zeki köpeklerdir, eğitilmeleri çok kolay olmasa da sahiplerini memnun etmekten hoşlandıkları için sahiplerinin sözünden çıkmazlar.

KÖPEK EĞİTİM MALZEMELERİ

*Temizliğe ve egzersize dikkat edildiği sürece dayanıklı bir ırk olması ömrünün uzun olmasını sağlar. Amerikan Bulldoglar 16 ila 17 yıla kadar yaşayabilirler.

amerikanbulldog2

Amerikan Bulldog Bakımı

Amerikan Bulldog köpekleri enerjik ve haraketli hayvanlar oldukları için geniş alanlarda egzersiz yapma ihtiyaçları had safhadadır. Sık sık egzersiz yapmak isteyen bu neşeli köpekler dışarıda çok hareketli olsalar da evde genellikle sakindirler. Evine ve ailesine çok bağlı olan bu köpekler iri köpek ırklarından oldukları için küçük yaşam alanlarında çok mutlu olmazlar. Bahçeli evlerde yaşamaya daha uygun gözükseler de yeterince egzersiz yaptırılırlarsa apartman dairelerinde de rahatlıkla yaşayabilirler. Tüyleri kısa ve ince derili oldukları için kış mevsiminde üşüyebileceklerinden evde yaşamaları daha uygundur. Ama teras ya da bahçe gibi geniş alanlara da sık sık çıkmayı severler.

amerikanbulldog3

Günde en az iki kere tuvalet ihtiyacı ve egzersiz için dışarı çıkarılması gereken bu neşeli hayvanlar, sahibini koruma içgüdüsü ile dışarıdaki diğer canlılara zarar verebileceğinden daima tasmayla gezdirilmeli ve boş alanlarda serbest bırakılmalıdır. Av köpeği ve çoban köpeği olarak da kullanılan Amerikan Bulldoglar, tehlike hissetmedikleri zamanlarda yumuşak huylu ve huzurlu hayvanlardır. Evdeki çocuklara ve diğer canlılara çok sabırlı davranmalarından da anlaşılacağı üzere bu köpekler merhametli ve nazik bir doğaya sahiptir.

amerikanbulldog4

Bilinen bir hastalıkları bulunmayan Amerikan Bulldog köpekleri, temizlik konusunda hassas olunması gereken hayvanlardır. Onları haftada bir nemli bir bezle silmeniz ve birkaç ayda bir de yıkamanız yerinde olacaktır. Ama bu hayvanların tüyleri kısa, derileri ince olduğu için çabuk üşüyebilir ve hastalanabilirler. Banyo sonrası onu iyice kurulayıp üşütmemesine özen göstermeyi unutmayın. Mama ve su kapları da sürekli temiz olması gereken Amerikan Bulldog cinsi köpekler, kolay mikrop kapabilirler.

BULLDOG KÖPEK IRKI ÖZELLİKLERİ

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir