Bulldog Köpek Irkı Özellikleri

    Bulldog                      

Bulldog orijinal olarak sığırları pazara sürmek ve bullbaiting olarak adlandırılan kanlı bir sporda yarışmak için kullanıldı,  Fakat bugünlerde çocukları seven nazik yol arkadaşlarıdır.

Bulldog Tarihçesi

Bazen İngiliz Bulldog ya da İngiliz Bulldog denen tür, İngiltere kökenli olup kanlı bir geçmişe sahiptir. Romalılar tarafından mastifflerle savaşmak için İngiliz Adalarına getirilen ve bullbaiting olarak adlandırılan kanlı bir sporda kullanılmışlardır. Bulldoglar diğer köpek ırkları için asla yanılmazlar. Kalın, düşük gövdeli vücuda sahip orta boy bir köpektir. Onların kısa tüylü kafası masif ve kare. Kalın, sağlam bacakları, geniş omuzları ve göğüsleri vardır.

Bulldog Fiziki Yapısı

Buldozerler alçak  olmasına rağmen, geniş ve kaslıdırlar. Geniş başlarının gözlerinin yanlarına kadar uzanan yanakları vardır ve alnındaki ciltler yoğun kırışıklara sahiptir. Bir Bulldog, sarkık bir üst dudağa sahiptir ve alt çenesi alttan kesiktir, yani alt dişleri üst dişlerinden daha uzağa bakmaktadır. Bulldog’un çeneleri muazzam ve güçlüdür, rakibine kilitlemeye ve tutmaya yöneliktir.

Bu ırkın yuvarlak, kara gözleri vardır. Kulağı küçük ve incedir, ve geri katlanır.

Kaslı vücudu onu kendine özgü bir yürüyüşe çıkarır. Vücudunun bacakları vücudunun her köşesine yerleştirildiği için, bir yürüyüşten daha çok bir kundak taşıyor. Omuzları arka uçlarından çok daha geniş ve bu kadar büyük kafaları olduğu için, dişilerin yavrularını yardım almadan taşıması zordur.

Bulldog Karakteri

Onları vahşi köpekler olarak gösteren çizgi film tasvirlerine rağmen, bugünün Bulldogları şefkatli ve nazik olmak için yetiştirilir. Gerçekten de, kararlı ve cesurlar. Onlar olgunlaştıklarında sık sık onurlu bir haysiyete sahipler, ve arkadaş canlısı ve oynak olsalar da, aileleri için biraz inatçı ve koruyucu olabilirler.

Ne yazık ki, bu ırkın eşsiz vücudu ve kafa yapısı onu, özellikle solunum ve eklem sorunları olmak üzere sağlık sorunlarına meyilli olmasına neden oluyor. Yeterli egzersiz yapmazlarsa hızla fazla kilo alabilirler. Çok fazla kilo vücutlarını gerginleştirir ve mevcut sağlık problemlerini şiddetlendirebilir.

Büyüklüğü için şaşırtıcı derecede ağırdır ve onu taşımanız gerekiyorsa onu veterinere götürmek yeterince zor olabilir. Evin içinde, Bulldoglar inaktif olmaya meyillidir, tekrar yemeye başlama zamanına kadar uyumayı tercih ederler. Çocukları severler, ancak bir top peşinde koşarak veya arka bahçedeki çocuklarla koşuşmalarını beklemezler.

Buldoklar inatçı ve tembel olabilir. Olgun Bulldog’unuz bir yürüyüşe çıkmak konusunda çok hevesli olmayabilir, ancak her gün onu formda tutmak için bu önemlidir.

Bulldog Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buldozerler ısıyı ve nemi tolere edemez. Bulldog’unuz açık havada olduğunda, aşırı ısınma belirtileri için dikkatle izleyin ve rahatsızlık göstermeye başlarsa onu hemen içeri alın. Kesinlikle housedoglar her zaman açık havada yaşamamalılar.

Buldozerler soğuk havaya karşı hassastır.

Bulldoglar hırıltılı, horlarlar.Ayrıca uyku apnesine yatkındırlar.

Buldozerlerin kısa burunları, bazı solunum rahatsızlıklarına eğilimlidir.

Buldozerlerin nefes almasını zorlaştıran burun delikleri olabilir ve düzeltilmesi için ameliyat gerekebilir.Başlarının ve cephelerinin büyüklüğünden dolayı, Bulldoglar doğmakta zorluk çekerler. Çoğu, sezaryenle doğmak zorunda kalabilir. Kısa burunlu bir cins olan Bulldoglar anesteziye duyarlıdır. Herhangi bir ameliyat yapılmadan önce veterinerinizle konuştuğunuzdan emin olun.

Dişilerde ve erkeklerde yükseklik 31-40cm arasında olsa da, erkekler 24 – 25 kg dişiler 22 – 23kg arasındadır. Yaşam süreleri pek çok köpek ırkına göre kısa olan İngiliz Bulldog yaklaşık 8 yıl yaşar

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir