Amerikan Tilki Tazısı (American Foxhound) Köpek Irkı

Amerikan Tilki Tazısı

Amerikan Tilki Tazısı

Amerikan Tilki Tazısı (American Foxhound) Köpek Irkı

Amerikan tilki tazısının üretildiği tarih 1650 yıllara dayanmaktadır. Amerikanın kuzeyine yerleşen ingiliz yerleşimciler tarafından yetiştirilmeye başlanmıştır. Çok hızlı olma özelliği olan bu köpek ırkının aynı zamanda etkili bir şekilde koku duygusu vardır. Bu nedende 17. yüzyılın başlarında av için kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonraki yıllarda avcıların yanı sıra çiftcilerde bu köpek ırkını beslemeye başladı nedeni ise vahşi hayvanlara karşı etkili olmasıdır.

Amerikan tilki tazısı 63 cm büyüyebilen bir büyük ırk köpek türüdür. (Dilerseniz büyük ırk pro plan köpek maması ile dengeli ve sağlıklı bir beslenme uygulayabilirsiniz.) Bu köpek ırkının bacakları düz ve uzundur, hafif yukarı eğilimli dar bir kuyruğa sahiptir. Yağ oranı çok düşük bir köpek türüdür. Bu fiziksel özellikler onu kaslı ve dayanıklılık konusunda oldukça iyi olduğu anlamına gelmektedir, hız ve çeviklik konusunda inanılmaz iyilerdir.

Bu köpek ırkı sahibine oldukça sadıktır, tatlı, sevimli ve inanılmaz nazik bir karaktere sahiptir. Bunun yanı sıra avlanma konusunda oldukça yetenekli ve cesurlardır. Hızlı olmalarının yanında koku alma becerisi ile avını kolaylıkla yakalamaktadır. Eğsersiz yapmaya ve devamlı hareket etmeye ihtiyaç duyan bir köpek ırkıdır. Diğer köpek ırkları ile iyi anlaşabilir. Diğer tanımadığı kişilere çok fazla tepki vermezler, bekci köpeği özellikleri taşımamaktadır.

Amerika’da çiftcilerin ve avcıların çoğunlukla beslediği bir köpek türüdür. Bu köpek ırkını sahiplenecek kişilerin genelde gençler veya spor yapmayı, hareket etmeyi seven kişiler olmasını öneriyoruz. Bunun nedeni ise bu köpeğin bitmeyen enerjisidir. Çok fazla hareket etmeye ve gezmeye ihtiyacı vardır. Aksi halde size sorun çıkarabilirler.

Ortalama 10 ile 13 yıl arası yaşamaktadırlar. Dişi türleri 20 ile 30 kg arası, erkeklerde ise bu kilo 30 ile 35 kg arasındadır. Boyları dişilerde 52 ile 60 cm, erkeklerde ise 55 ile 64 cm arasındadır. Birden fazla renkleri mevcuttur.

Eğer bahçeli eviniz var ise bu köpek ırkını besleyebilirsiniz. Fakat dairede yaşayan ve çok fazla hareket etmeyen ailelere önereceğimiz bir tür değildir. Oldukça hızlı ve güçlü bir köpektir. Büyük ırk köpek türü olarak geçmektedir. Kaslı bir yapıya sahiplerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.