Barbet Köpek Irkı Özellikleri

Barbet Köpek Irkı Özellikleri

Barbet Köpek Irkı Özellikleri

Barbet Köpek Irkı Özellikleri

Fransız kökenli bir köpek ırkıdır. Orta ırkı köpek olarak geçmektedirler. Gösterişli derileri ile dikkat çekerler, derileri oldukça yünlüdür. Dış görüşünündeki bu yünler onları oldukça şirin ve güzel göstermektedir. Avcılara su kuşu getirmek için yetiştirilmiştir. Ayak topuklarının uzun olması nedeni ile topuklu köpek olarak nam salmıştır.

Barbet adını yüzündeki sakalları yüzünden Fransızca sakal anlamına gelen barbu’dan gelmektedir. İlk üretim yılı 13 yüzyıla kadar dayanmaktadır. Barbetin derisi çok kalındır.

Bu özelliklerinin yanında oldukça zeki bir köpek türüdür. Eğitim verirken çok fazla zorlanacağız bir köpek türü değildir. Aynı zamanda oyun oynamayı çok sever, eğlenceli bir yapısı vardır. Köpek oyun topları ve uçan disklerle oynamayı çok sever. Bu ırklardan bulmak çok zordur, çok nadir bulunan ırkların başında gelmektedirler.

Yaklaşık 12 ile 15 yıl arasında yaşamlarını sürdürmektedirler. Dişilerin boyu 50 ile 63 cm arasında değişmektedir, kiloları ise 12 ile 22 kg arasındadır. Erkeklerin boyu 56 ile 69 cm arasında değişmektedir, kiloları ise 15 ile 26 arasındadır. 5 tane farklı renkleri vardır, bunlardan bazıları, siyah, beyaz, gri, kahverengi ve fawn renkleridir.

Yorumlar

  1. laf sözlük 24 Ekim 2017

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.