Barbet Köpek Irkı Özellikleri

Barbet Köpek Irkı Özellikleri

Barbet Köpek Irkı Özellikleri

Barbet Köpek Irkı Özellikleri

Fransız kökenli bir köpek ırkıdır. Orta ırkı köpek olarak geçmektedirler. Gösterişli derileri ile dikkat çekerler, derileri oldukça yünlüdür. Dış görüşünündeki bu yünler onları oldukça şirin ve güzel göstermektedir. Avcılara su kuşu getirmek için yetiştirilmiştir. Ayak topuklarının uzun olması nedeni ile topuklu köpek olarak nam salmıştır.

Özellikleri

Barbet adını yüzündeki sakalları yüzünden Fransızca sakal anlamına gelen barbu’dan gelmektedir. İlk üretim yılı 13 yüzyıla kadar dayanmaktadır. Barbetin derisi çok kalındır.

Bu özelliklerinin yanında oldukça zeki bir köpek türüdür. Eğitim verirken çok fazla zorlanacağız bir köpek türü değildir. Aynı zamanda oyun oynamayı çok sever, eğlenceli bir yapısı vardır. Köpek oyun topları ve uçan disklerle oynamayı çok sever. Bu ırklardan bulmak çok zordur, çok nadir bulunan ırkların başında gelmektedirler.

Yaklaşık 12 ile 15 yıl arasında yaşamlarını sürdürmektedirler. Dişilerin boyu 50 ile 63 cm arasında değişmektedir, kiloları ise 12 ile 22 kg arasındadır. Erkeklerin boyu 56 ile 69 cm arasında değişmektedir, kiloları ise 15 ile 26 arasındadır. 5 tane farklı renkleri vardır, bunlardan bazıları, siyah, beyaz, gri, kahverengi ve fawn renkleridir.

Bu yün spor köpek doğurmak eğlence seven ve akıllı. Barbet, avcılar için su kuşlarını almak için yetiştirildi – ve bunu kanıtlamak için perdeli ayakları var – ama aynı zamanda kendi Fransa’larında yetenekli bir çeviklik yarışmacısı.

Fino köpeği ve Briard’ın bir akrabası olan bu Fransız su köpeği, perdeli pençeleriyle su kuşu peşinde aşağı iner ve kirlenir ve ona ‘çamur köpeği’ lakabı gelir. Asıl adı , sakallı yüzü nedeniyle Fransızca anlamına gelen Barbe kelimesinden geliyor .

Barbet yeni değil – cinse ilk yazılı referans 1387 yılına dayanmaktadır, ancak cins sekizinci yüzyılın başlarında ortaya çıkmış olabilir. Yüzyıllar boyunca Barbet, hem telif hem de ortaklar için su toplayıcı olarak görev yaptı ve kalın, su geçirmez kılıfı, en soğuk suları cesurlaştırmak için ün kazanmasına yardımcı oldu. Kral Henry IV bir kraliyet hayranıydı ve efsaneye göre, kralın metresinin bir zamanlar bir Barbet’i kiliseye getirdiği için kınandığı anlaşılıyor.

Alma becerilerine ek olarak, Barbet, çok yönlülüğü ve neşeli, zeki kişiliği için çok faydalıdır. Anavatanında, üst çeviklik ırkları arasında yer alıyor ve ayrıca topları ve uçan diskleri kovalamayı seviyor. Cinsi nadirdir, yaklaşık 30 ila 40 Amerika Birleşik Devletleri’ndeki evlerini ve dünyadaki yaklaşık 600 evlerini yapar, ancak Barbet hayranları başkalarının bu ilginç köpeğe olan sevgisini paylaşmalarını umarlar.

Bir Yorum

  1. laf sözlük Reply

    O kadar tüylü ki önünü görebilmek için nasıl bir yol izliyor acaba. Bilgiler için teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.