Bernese Dağ Köpeği (Bernese Mountain Dog) Özellikleri

Bernese Dağ Köpeği (Bernese Mountain Dog) Özellikleri

Bernese Dağ Köpeği (Bernese Mountain Dog) Özellikleri

Bernese Dağ Köpeği (Bernese Mountain Dog) Özellikleri

İlk olarak İsviçre’de üretilmeye başlamıştır. Çok yönlü bir çalışma köpeğidir. Büyük baş sığırları sürmesi için yetiştirilmiştir. Sahibine oldukça sadık olan bir köpek ırkıdır. İsviçre dağ köpekleri 4 türden oluşur, bernese dağ köpeği bu 4 türden biridir. Büyük ve dayanaklı bir köpek ırkıdır, zor şartlara kolaylıkla uyum sağlayabilir. Dost canlısıdır ve çok sakin bir yapıya sahiptir. İz sürme ve takip konusunda yetenekleri bulunmaktadır. Eğitim konusunda sizi hiç zorlamaz ve çok rahatlıkla eğitebilir bir köpek ırkıdır.

Gösterişli dış kürk’e sahiplerdir, 3 renkten oluşmaktadır dış görünüşünden bu köpek ırkını kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Dış tüylerini düzenli olarak köpek tarak ve fırçaları ile taramanız gerekmektedir. Eski zamanlarda köylüler onu eşya taşımak ve araba çekmek içinde kullanırlardı, şuanda bu alışkanlık artık bulunmamaktadır. Apartman dairelerinde bakılmak için uygun bir köpek ırkı değildir, geniş alanda bakılması gerekmektedir. Eğer bir bahçeniz veya araziniz yok ise bu köpek ırkını kesinlikle beslemenizi öneriyoruz.

Büyük ırk köpek sınıfına girmektedir, eğer bahçeli bir eviniz var ise size çok iyi bir arkadaş olabilir.

Bü köpek ırkı ortalama 6 ile 9 yıl arasında yaşamaktadır. Erkekleri 40 ile 52 kg arasında olmaktadır, dişileri ise 36 ile 50 kg arasında olmaktadır. Boyları ise erkeklerde 65 ile 72 cm arasındadır, dişilerde ise 60 ile 68 cm arasındadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.