Boykin Spaniel Köpek Irkı Özellikleri

Boykin Spaniel Köpek Irkı Özellikleri

Boykin Spaniel

Boykin Spaniel köpek ırkı av yetenekleri ile bilinir, ama akıllı olmaları  ve dostça güveni sayesinde insanlarla iletişimi çok iyi olmuştur.

Boykin Spaniel köpek ırkı av yetenekleri ile bilinir, ama akıllı olmaları  ve dostça güveni sayesinde insanlarla iletişimi çok iyi olmuştur.Bu ırkın hareketli doğası vardır bu nedenle bu köpeğin çok fazla egzersize ihtiyacı vardır.

Irk özelliği bakımından Boykin Spaniel Amerikan Su spaniellerine çok benzerler. Dişi olanları biraz daha yapı olarak erkeklere oranla küçüktür. Burun bölgesi uzundur. Burun kestane rengindedir. Gözleri sarıdır ve uzun kulakları buklelerle kaplıdır. Kuyruğu saçaklıdır ve kuyruğunu kıvrık tutar. Tüyleri kıvırcık veya  dalgalıdır. Ayrıca  Kürkü su geçirmez.

Özellikle güvercin ve ördek avında dahidir. Sulak bölgelerde kolaylıkla avlanabilir. Ancak koku yeteneği çok gelişmiş olduğu için her türlü av hayvanı için iz sürücü ve getirici olarak ta kullanılabilmektedir.

İyi bir refakatçi köpektir, gerektiğinde bekçi köpeği olarak ta kullanılabilir.

İyi bir aile köpeğidir. Çocuklarla ve yabancılarla arası çok iyidir. Ev hayvanlarıyla da iyi geçinir. Biraz hassas bir yapısı vardır ve problemi sevmez. Sakin ve sabırlı bir mizacı vardır.

Bazı ırklar aileleriyle çok yakın bağlar kurar ve sahibi tarafından yalnız bırakıldığı zaman endişelenmeye, hatta panik yapmaya meyilli olabilirler. Bu endişe içinde köpekler çok tahrip edici olabilir, havlama, sızlama, çiğneme ve aksi kargaşaya neden olabilir. Bu ırklar, bir aile üyesi gündüz evdeyken veya köpeğiyle zaman geçirip dışarı çıkarıyor ise mutlu olur.

Bol hareket imkanı sağlandığı ve günlük olarak dışarı çıkarıldığı zaman evdede bakılabilir. Tüm av köpekleri gibi sıkı egzersize ihtiyaç duyarlar. Serbest  koşu yapmayı severler. Günlük yoğun ve uzun hareket imkanı sağlanmadığı takdirde kontrolleri güçsüzleşebilir.

Çok kısa katlara sahip ve Greyhounds gibi az ya da hiç astar veya vücut yağları içermeyen cinsler soğuğa karşı hassa olurlar. Düşük soğuk toleransı olan köpeklerin serin iklimlerde yaşaması gerekir ve soğuk yürüyüşler için bir ceket veya üzerlerin de kazak olması köpeğin sağlığı açısından önemlidir.

Bu köpeğin bakımı zor değildir. Ayda bir kez tüylerinin taranması yeterli olmaktadır. Gerektiğinde yıkanabilir. Parmak aralarındaki tüyler ve tırnaklar çok uzun tutulmamalıdır.

Erkeklerde yükseklik 38 – 45 cm dişilerde ise 34 – 40 cm, dir.

Erkeklerde ağırlık 13 – 18 kg dişilerde ise 11 – 16 kg, dır.Ortalama ömürleri 12-15 yıldır.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.