Chihuahua Köpek Irkı Özellikleri

Chihuahua Köpek Irkı küçük bedeni olmasına karşılık büyük boyutlu kişiliğe sahiptir. Bu ırkın ayrıca değişik renk ve çeşitleri mevcuttur. Chihuahua Köpek Irkı (Şivava) süs köpeği kategorisinde yer alan bir köpektir ve oldukca ufak bir cinstir. Chihuahua Köpek Irkı Göz rengi olarak kahve açık sarı renkte gözleri bulunmaktadır.

Chihuahua Köpek Irkı Dünyanın en küçük köpeği olduğu için ünlüdür, ama dünyanın en büyük kişiliğine de sahip olabilir.

Özellikleri

Chihuahua çok kibirli olmasına karşılık aynı zamanda hayat dolu bir ırktır. Chihuahua Köpek Irkı çok inatçı bir köpektir ona sevginizi göstermenizi her zaman bekler çünkü o size sevgisini fazlasıyla gösterir. Ailesine çok bağlıdır. Kıskançlık huyu olduğu için ailesi dışındakilere karşı şüpheli bir bakış ve tavır sergiler. Bu ırkın bazıları eğitim açısından kötü olabilir ancak sabırlı bir eğitim sonrası iyi bir eğitim alabilirler.Kızdırıldığı zaman ısırtma eğilimi fazlaca olan bir ırktır özellikle çocukları ısırabilir. Chihuahua Köpek Irkı çocuklara uygun mudur? Sorununun cevabı  Çocuklar için uygun bir ırk değildir olacaktır.

Yaşamdan daha büyük olan bu kişi onu kadınlara çekici kılıyor.  İnsanlarına yakın olmaktan çok hoşlanır. Evin her yerinde onları onları takip ederler ve insanlar işlerini yürüttüklerinde ya da alışverişe gittiklerinde tote çantalarıyla bu ırkı gezdirirler. Chihuahuas’ın tek bir kişi ile yakın bir bağ oluşturması alışılmadık bir durum değildir ve aşırı derecede rahatsız edildiklerinde çok talepkar olabiliyorlar.Çeviklik ve itaat denemelerinde daha büyük köpekler kadar hevesli ve başarılı bir şekilde rekabet edebilirler.

Chihuahua Soğuğa karşı ise cok dirençsizdir soğuk havalarda üstüne onu üşümesini engelleyecek giysiler giydirilmesi gerekir.Kucakta bile taşınabilecek kadar küçük olan bu ırk düzenli olarak yürütülmesi onun sağlığı açısından çok faydalı olacaktır..Hafif bir bakım ile tüylerinin temiz olması sağlanabilir. Ayda bir yıkanması bu köpek için uygun olur.Kulakları ve Tırnaklarına her zaman bakılmalı ve dikkat edilmelidir.Tüy dökme problemi orta derecedir. Şivavada en çok dikkat edilmesi gereken soğuktur.

Chihuahua’nızı eğitirken övgü ve yiyecek ödülleri şeklinde pozitif güçlendirme kullanın. Chihuahua’yı küçük boyutlarını hesaba katmak önemlidir.  Çünkü  meraklı ve cesur kaşiflerdir. Çitlerin arasındaki küçük boşluklardan, bahçelerden kaçabilirler ve diğer yavruların ve köpeklerin giremeyeceği yerlere sıkışabilirler. Chihuahuas, sadece küçük bir çocuk tarafından yaralanma şansından dolayı sekiz yaşın altındaki çocuklarla evlerde tavsiye edilmez. Chihuahuas, yabancılara karşı güvensizdir, bu da onları iyi bir bekçi yapar, ama insanlarla dostane bir şekilde tanışmayı öğrenmeleri gerekmektedir. Chihuahua’nın kişiliği ve eşsiz büyüklüğü onu harika bir yer-arkadaşı refakatçisi yapar.

Yükseklik Erkek ve dişilerde  15 – 23 cm Yükseklik Dişide 15 – 23 cm

Kilo Erkek ve dişilerde  1 – 3 Kg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.