Chinese Crested Köpek Irkı

Chinese Crested Köpek Irkı Aile arkadaşı olması için üretilmiştir. Bu Irk son derece zeki bir köpektir.Ev içinde neşe istiyorsanız bu ırk dan daha iyisini bulmak zordur.  Aklınızı okuyacak kadar sahibine bağımlıdır. Saatlerce mışıl mışıl uyuyabilirler. Saatlerce gezebilecek yüksek enerjileri olmasına rağmen evden uzaklaşmak için çaba göstermezler. Çünkü bu ırk evine çok bağımlıdır. Yabancılara karşı temkinli davranır kolay alışmazlar fakat sahiplerine kendilerini adamışlardır. Chinese Crested Köpek Irkı çıplak görünüşlü ve ince kemikli bir yapısı vardır.

Özellikleri

Chinese Crested Köpek Irkı sosyal bir ırk olup dışa dönük karakter yapısı vardır. Küçük yaşlarda sosyalleştirilmesi ilerleyen yaşlarda korkuları yenmeye yardımcı olur. Cildinin tüysüz olmasına rağmen haftada bir yada iki haftada bir yıkanması gerekir. Yıkarken deri ve tüy sağlığı açısından kaliteli köpek şampuanı kullanmaya özen göstermeliyiz. Az tüylü olması  vücudunun çıplak olmasına rağmen tüyleri çok dökülebilir.  Sıcağa dayanıklı son derece dayanıklıdır.Çok sıcak havalarda bile güneş altında kalabilir.Buna karşılık  soğuk havalarda ise son derece dayanıksızdır. Bu nedenle soğuk havalarda dışarı çıkaracağımız zaman bu köpeğe köpek kıyafeti giydirmek onu soğuk dan korumamıza yardımcı olacaktır.Aşılar ve kene önleyici ilaçlar dahil olmak üzere kimyasal maddelere karşı son derece hassas olup ve reaksiyon gösterebilirler. Bu nedenle hiçbir kimyasal madde ile etkileşim içinde bulundurulmamasına dikkat etmek önemlidir.

Bu ırk zıplama, kazma ve tırmanma konusunda ustadır. Sadece küçük oldukları için atletik yeteneklerini küçümsemenin bizi yanıltacağını bilmek gerekir. Onlar neredeyse her yerden  kaçabilir. Avlu etrafında altı metrelik bir çit iyi bir fikirdir; Bir çitin üzerinde bir kavrama olursa, üstüne çıkabilirler. Tırmanma ya da zıplama korkusu yoktur bu nedenle her yere atlayıp zıplayabilirler

Chinese Crested Köpek Irkı yaşamları süresince insanların yanında olmaktan mutlu olan aile köpekleridir. Bu ırk çok narin ve küçük olduğu için zarar görme tehlikesinden ötürü küçük çocuklar ile yalnız bırakılmamalıdır.Ancak köpekleri nasıl tutacaklarını bilen her tür yaştan aile üyeleri ile birlikte oyun oynarlar aktif bir yaşam sürerler.Bu ırk çok sosyal ve bağımlı olduklarından evde uzun süre yalnız bırakılırlarsa terk edildiği düşüncesine kapılıp havlama ve kötü davranış edinebilirler.Bu ırk apartman yaşamı içinde son derece uygun bir köpektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.