Cocker Spaniel Köpek Irkı

Cocker Spaniel köpek ırkı sevgi dolu refakatçi bir köpek ırkıdır. Son zamanlarda  en fazla bakılan köpek ırklarından biridir. Bu kadar çok tercih edilmesinin nedenlerinden biride evde çok kolay bakılıyor olmasıdır.

Fiziksel Özellikleri

Cocker Spaniel köpek ırkı tüy yapısı olarak sık tüyleri olan bir ırkdır. Aynı zamanda değişik renkleri vardır.Siyah,lekeli bej,beyaz üzerinde siyah yada kızıl renkleri vardır.

Kafa yapısı olarak dikkat çekicidir.Kulakları oldukça uzun olup çeneleri derindir.Aynı zamanda bu köpeğin dişleri çok güçlüdür.Rengi siyah olanlarda burun rengi siyah diğer renklerde ise genellikle kahverengidir.

Bu köpeğin bacakları uzun kaslı, görüntüsü kemiklidir.Arka bacakları ön bacaklarından bağımsız gibi gözükür ve sürekli kuyruğu hareketlidir.

Küçük bir apartman dairesinde yada evde yaşayacak kadar ideal boyutlardadır. Kolay eğitiliyor olması da eve uyum sağlaması açısından avantaj sağlamaktadır. Sadece fazla hareketli olması evi biraz dağıtmasına sebep olabilir. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren eğitilmeli ve ona gerekli oyun zamanı verilmelidir.

Bu köpeğin avcı olarak gelişmiş bir yönü vardır. Cocker Spaniel köpek ırkı görünüş de çoğu kişi tarafından uysal ve sakin olarak algılanabilir fakat ava çıktığı zaman çok dayanıklı ve cesur olduğunu hemen gösterir.

Her zaman neşeli tavır sergiler genel görünüm olarak mutlu bir köpektir. Aynı zamanda çocukları sever ve onlarla çok iyi geçinir. Doğru eğitim verilmediği zaman bazen kendi bildiğini okur ve söz dinlemeyeyebilir.Eğitimi için Köpek Eğitim Ürünleri tercih edilebilir.

Zeki olan Cocker Spaniel köpek ırkı başka köpeklerle birlikte yaşamayı pek sevmez.Köpeklerin havlaması onu tedirgin eder.

Bu ırk her ne kadar apartman dairesinde bakılması kolay olsa da bahçeli bir evde bakmak her zaman daha uygundur. Günlük egzersiz yaptırmak çok önemlidir. Özellikle apartman dairesinde yaşayanlar için her gün dışarı çıkıp gezdirmek gerekir.Tuvalet eğitimi için Köpek Tuvalet Ürünleri faydalı olur.

Bu köpeklerin oldukça hassas bünyeleri vardır. Bu nedenle bakımlarına dikkat ederek düzenli bir şekilde yapmak gerekir. Özellikle bu köpeğin uzun tüyleri olduğu için düzenli olarak taramak ve fırçalamak gerekir.Banyo ise ayda bir kere onun için yeterli olacaktır.

12 ile 15 yıl arasında yaşarlar.Ağırlıkları en fazla 14 kg olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.