Collie Köpek Irkı Özellikleri

Collie köpek ırkı, genellikle İskoçyanın Highland bölgelerinde yetiştirilen bir ırktır.Bu ırk birden fazla alt türe sahiptir. Aynı zamanda Collie köpek ırkı  Lowlands ve kuzey İngiltere’de de  yetiştirilmiştir. İnsanlara karşı yüksek sadakatlidir. Sahibinin istek ve ihtiyaçlarını öngörme yeteneği yüksek olan akıllı, hassas bir köpek ırkıdır. Bu ırkın dünya çapında ünlenmesinin başlıca nedenlerinden biride 1954 ile 1973 yılları arasında tam 19 yıl boyunca Amerikan yapımı Lassie dizisidir.

Bu ırkın alt türlerinden en çok bilineni tüylü collie, tüysüz collie ve kısmen küçük tür olarak kabul edilen sakallı collie’dir.

Fiziksel Yapısı

Collie köpek ırkı kafa yapısı olarak; kafatası ince sivri aynı zamanda uzundur. Kafası tüyleri uzun olduğu için vücuduna oranla küçük gözükür. Naif bir kafa yapısına sahip olan bu köpeklerin burnu yuvarlak ve çoğunlukla siyah olur. Göz rengi olarak genellikle siyah renk de olur.Vücut yapısı olarak ince ve zarif gözükmesine rağmen kaslı,ve kuyruğu uzundur. Tüyleri uzun,sık ve yumuşaktır, aynı zamanda  hafif dalgalıdır. Kafasındaki tüyler, vücudun diğer yerlerindeki tüylere nazaran daha kısadır. Renk olarak Beyaz renk ile birlikte açık kahverengi, krem ile birlikte beyaz yada beyaz ile birlikte siyah ve pas rengidir.

Collie cinsi köpeklerin en belirgin özelliği uzun tüyleridir, güzel görüntüsünün yok olmaması için sık sık bakıma ihtiyacı vardır. Biraz dalgalı olan tüylerinin Köpek Tarak ve Fırçalar kullanılarak her gün veya gün aşırı fırçalanarak taranması gerekir. Böylece tüyler arasında yer edinebilecek zararlı canlılardan da kurtulmak kolay olacaktır.

Collie köpek ırkı genelde sessizdir.Fakat havlamak için bir sebep bulursa,yalnız kalırsa yada sıkılırsa aşırı derecede havlayabilir.

Özellikleri

Bu ırkın zekası yüksektir aynı zamanda insanlara karşı son derece  duyarlı, nazik ve sadıktır. Collie köpek ırkı aile kavramına çok düşkündür. Çocuklar için çok iyi oyun arkadaşıdır.Tam olarak bir avcı köpeği olduğu için bu ırkın bekçilik duyguları da çok gelişmiştir. Dışarıdan yabancı biriyle karşılaştıklarında saldırgan olmasalar da koruma iç güdüsüyle havlayabilirler.

Hafızası güçlü olmasından dolayı arama kurtarma timlerinde tercih edilmektedirler. Günümüzde narkotik köpeği, bomba bulma uzmanı gibi görevler ile faydalanılabilir. İz sürme yeteneği çok gelişmiştir. Ailesinin peşinden kilometrelerce yol gidebilmektedir. İnsana eşlik edebilecek güçlü yetilere sahip bir türdür.

Collie köpek ırkı çoban köpekleri arasında en gelişmiş özelliklere sahiptir.Koyun sürülerini kolay bir şekilde yönlendirebilir.

Collie köpek ırkı aslında apartman dairelerinde yaşamayı sevmez. Collie cinsi köpekleri apartman dairelerinde yaşamaya mahkum etmemek gerekir. Çoban köpekleri doğası gereği koşmak hareket etmek bir sürüyü gütmek ister. Köpeğin doğal güdülerini kısıtlayacak şekilde ona bir yaşam sunmak onu mutsuz eder. Birde evde yalnız bırakıldığı zaman ruhsal çöküntü bile yaşayabilir.Özellikle çoban köpekleri büyük bahçeli ev yada çiftliklerde yaşamalıdır. Her ne kadar günlük spor ve yürüyüş imkanı sağlansa da küçük bahçeli bir ev bile onun memnun olacağı yaşam alanı sayılmaz.

Tüyleri uzun olduğu için soğuğa karşı dayanıklıdır fakat sıcağa karşı fazla dayanıklı değillerdir Yaz aylarında özellikle gölgeli alanlarda zaman geçirilmeli ve su ihtiyacı sık sık giderilmelidir.

Erkeklerde Boy: 61 cm. – 66 cm

Dişilerde Boy  : 56 cm. – 61 cm

Erkeklerde Ağırlık:27 kg – 34 kg

Dişilerde Ağırlık : 23 kg – 29 kg.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.