Coton de Tulear Köpek Irkı Özellikleri

Coton de Tulear  köpek ırkı İpeksi tüylere sahip, sevimli, eğitilmesi kolay olan neşeli bir ırkdır. Ses çıkarmayı sever aynı zamanda bekçilik de yapabilir.Bu ırk adını sadece yumuşak tüylü olmasından değil, ırkın doğmuş olduğu Afrika adasında Madagaskar ülkesinde bulunan, şimdiki adı Toliara olan Tulear kentinden de almıştır.

Coton de Tulear köpek ırkı tercih edildiğinde memnuniyet verecek taraflarından en önemlisi sosyal olması, bakımının kolay olmasıdır. Tüyleri yumuşak orta uzunluktadır ve fazla dökülmezler. Bu ırkın eşsiz güzellikte tüylerinin bakımı çok önemlidir. Beyaz olması nedeni ile temizliğinin zor olduğu düşünebilir fakat tüyleri bir kere uzadığı zaman yumuşak olması nedeni ile çok kolay bir şekilde taranır ve tüylerinin arasındaki her şey dökülür. Yılda birkaç kere tüyleri kaliteli Köpek Şampuan ve Parfümler ile yıkanmalı ve bakımı yapılarak tüyleri kırpılmamalıdır. Her gün tüyleri baştan aşağı taranmalıdır. Aynı zamanda alerjiye dayanıklıdır.

Görüntüsü

Coton de Tulear köpek ırkı saf beyaz renklidir. Üzerinde gri, siyah ve limon rengi lekeler bulunabilir.  Diğer küçük ırklara göre dayanıklı bir kemik yapısında sahipdir. Genellikle küçük ırk köpek bakılırken yaşanan problemlerden bazıları evde yüksek bir yere zıplayıp düşmesi yada küçük çocukların kucağından düşürmesi sonucu kemiklerinde kırıklar çatlaklar oluşmasıdır. Fakat bu ırk daha sağlam bir kemik yapısına sahip olduğu için böyle bir durumda fazla risk oluşturmaz.Ama yinede her zaman küçük çocukların kucağına köpek verildiğinde nasıl tutulacağı ve nasıl yere bırakılacağı gösterilip öğretilmelidir.

Sahibini her zaman mutlu etmeyi amaçlar. Sizi mutlu edecek ne varsa yalnız kalmadığı sürece oda mutlu olur. Sahibine bağlı bir yapısı olduğu için yalnız kaldığı zaman endişelenebilir. Bu nedenle yalnız bırakılmamalıdır.

Coton de Tulear oldukça sosyal bir köpektir. Çocuklar ve diğer hayvanlar ile çok iyi anlaşır. Onlarla oyun oynamayı çok sever .Oyuncu tarafını desteklemek için Köpek Oyuncakları tercih edilebilir.Çocuklara köpeklere nasıl davranacaklarını, nasıl dokunacaklarını iki tarafında zarar görmemesi için öğretmek önemlidir. Bazıları yabancıların yanında utangaç ve tedirgin olabilir ancak çoğu herkese karşı sevencendir. Heyecanlı ve öğrenmeye açık olan bu zeki ırk sahibiyle zaman geçirmekten çok hoşlanır. Aile üyeleriyle çok güçlü bağlar kurar ve onlardan ayrılmayı sevmez. Apartman dairelerinde bakılabilir. Ev yaşamı için uygun olan bir ırkdır. Fakat günlük egzersiz ihtiyacını karşılamak önemlidir. Coton de Tulear kar yağmur her türlü hava koşulunda oynamayı seven dayanıklı bir köpektir.

Bu ırkın yaşam ömrü ortalama 13 ile 15 yıldır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.