Dalmaçyalı (Dalmatian) Köpek Irkı Özellikleri

Dalmaçyalı köpek ırkı dikkat çekici görüntüsü ve benekleri ile dünyada en tanınmış ırklardan biridir. Çoğu insan bu köpeği gördüğü zaman ilk önce görünüşünden etkilenir. Diğer bir çok köpek den farklı bir görünümü vardır.Yağsız ve güçlü bir vücut yapısına sahiptir.

Dalmaçyalı Köpek Irkı Deri ve Tüy Yapısı

Dalmaçyalı köpek ırkı tüy rengi ve deri yapısı ile dikkat çeker. Tüyleri uzun değildir. Tüy renginin desenli gibi benekli olması onu görünüş olarak diğer ırklardan belirgin bir şekilde ayırmıştır. Dalmaçyalının siyah ve beyaz benekleri bulunur. Nadiren sarı mavi ve turuncu benekli olanları da görülebilmektedir. Doğduğunda tüyleri tamamen beyazdır. İlerleyen zamanlarda benekler yavaş yavaş oluşmaya başlar. Bu ırk tüy döktüğü zamanlarda diğer ırklarda olduğu gibi Köpek Tarak ve fırçalar  ile taranarak ölü tüylerden derisi arındırılmalıdır.

Dalmaçyalı Köpek Irkı Eğitimi

Dalmaçyalı köpek ırkı güç bir hafızaya sahiptir. Öğrenme yeteneği yüksektir. Fakat öğretirken sert davranmamak gerekir. Kötü davranışları kesinlikle unutmaz. Olumlu yaklaşımlara her zaman daha iyi ve pozitif cevap verir. Sert davranıldığında ise eğitimde başarısız sonuçlar ile karşılaşılması muhtemeldir. Aynı zamanda dalmaçyalı dikkatli bir köpek olduğu için eğitim sağlam ve tutarlı olmalıdır. İyi bir eğitim almasını istiyorsanız olumlu davranışlarını ödüllendirin. Eğitim sırasında her olumlu davranışında ona köpek ödülü verin. Bir dalmaçyalının olumsuz ve sert davranışları unutmayacağı aklınızda bulunsun.

Dalmaçyalı Köpek Irkı Sağlığı

Genel olarak sağlıklı güçlü bir ırk olmalarına rağmen sağlık açısından en önemli rahatsızlığı kulaklarının sağır olmasıdır. İstatistiklere göre dalmaçyalıların yüzde sekizi tamamen sağır doğmaktadır. Yüzde 22’yakın bir kısmı ise sadece bir kulakta duyma ile doğmaktadır. Diğer ırklara göre benzersiz bir üriner sisteme sahiptir. Tıbbı komplikasyonları önlemek için bazı dikkat edilmesi gereken hususlar bulunur. Özellikle diyetleri protein açısından fazla yüksek olmamalıdır. Kaliteli köpek maması yemesine özen gösterilmelidir. Her zaman taze ve bol miktarda suya erişimleri olmalıdır.

Dalmaçyalı Köpek Irkı Karakter Yapısı

Dalmaçyalı her tür evcil hayvan, insan ve çocuklarla erken yaşta sosyalleştirilirse iyi geçinir. Oyun oynamayı seven yerinde duramayan bir ırk olduğu için çocuklar ile çok iyi anlaşır. Enerjisi ve oyun oynama isteği bu ırkla fazlaca hareket etmenize neden olacaktır. Zeki bir köpektir eğitilmesi kolaydır.Yalnız kalmayı hiç sevmez. Onu asla insanları göremeyeceği arka bahçeye yada bodrum katlarında yaşamaya mahkum etmemeliyiz.Aksi durumda bunalıma girebilir aşırı derecede havlayabilir.

Dalmaçyalı Köpek Irkı Spor İhtiyacı

Dalmaçyalı sporu ve hareket etmeyi çok sevdiği için her türlü köpek sporu ve aktivitesine katılabilirsiniz.Atletik köpek olduğu için çok iyi yürüyüş arkadaşıdırlar. Çok uzun mesafe yürüyüp koşabilirler. Bu nedenle günlük olarak bu ırkın egzersiz ihtiyacı mutlaka karşılanmalıdır.

Dalmaçyalı Yaşam Alanı

Onun için  en iyi yaşam alanı çitle çevrili bir bahçedir. Apartman dairesinde de yaşayabilir. Fakat bu ikisinde de dikkat etmemiz gereken konular vardır. Öncelikle dışarıda bahçede yaşıyorsa kışın içeri alınması gerekir. Çünkü kışın dışarıda üşür. Tüy yapısı uzun olmadığından soğuğa çok dayanıklı değildir. Soğuk havalarda dışarı çıkarırken köpek kıyafeti giydirmek onu koruyacaktır. Eğer ev ortamında yaşıyorsa dikkat edilecek en önemli nokta ise spor ihtiyacının  karşılanmasıdır. Eğer onu dışarı çıkarıp egzersiz ihtiyacını karşılamazsanız evde koltukları kemirip eşyalarınıza zarar verebilir aynı zamanda fazla havlayıp sizi rahatsız edebilir.Bu ırk ortalama 11-13 yıl yaşar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.