Doberman Pinscher Köpek Irkı Özellikleri

Cinsi

Doberman Pinscher köpek ırkı 19 yüzyıl sonlarında bekçi köpeği olarak ilk Almanya da geliştirilmeye başlandı. Bu ırkın atası kesin olarak bilinmemektedir. Rottweiler, Black ve Tan Terrier ve Alman Pinscher gibi çoğu köpek ırkının karışımı olduğu düşünülmektedir. Doberman Pinscher köpek ırkının çok güzel bir görünümü ve atletik yapısı vardır. Doberman Pinscher’ın görünümü eskisine nazaran daha ince ve zarif. Mizaçları da biraz değişti. Bu ırk askerler ve polisler tarafından sıkça kullanılmaktadır. Köpek sporlarında da son derece başarılıdır.

Tarihi

19. yüzyılın sonlarında, Almanya’nın Thüringen bölgesinde, Apolda kasabasında yaşayan Louis Doberman isminde bir vergi tahsildarı vardı. O zamanlar Para toplama işi tehlikeliydi. Louis doberman para toplamaya çıktığı zaman kendisine saldırabilecek bir çok soyguncu ve haydut vardı. Doberman tehlikelerden korunmak için yanına koruyucu olarak köpek alırdı. Daha sonra bu fikirden yola çıkarak hem sadık bir arkadaş ve koruma köpeği olarak köpekleri eğitmeye ve geliştirmeye başladı. Üreme denemelerinin sonucunda Doberman Pinscher ırkı ortaya çıktı. Gerçek ilk üretilen doberman 1894 yılında ölmüştür.

Daha sonra bu ırkı geliştirmek ve geri getirmek için birleştirilen ırkların ilk üretilen ırkla aynı olup olmadığı belli değildir. Çünkü 1984 yılında ölen ilk yetiştirilmiş ırk olan dobermanın gerçek ırk bilgisi onunla birlikte mezara gitti. Daha sonra Almanlar doberman geliştirme çalışmalarına devam ettiler. O yıllarda köpek yetiştiricileri köpeğin görünümünden çok işlevi ile ilgileniyorlardı. Bu nedenle dobermanı süper köpek olarak yetiştirmek istediler. Önceleri en hızlı,en cesur,en zeki ve en sert köpek olarak yetiştirdiler. Hemen hemen çok başarılı oldukları söylenebilir. Dobermanın saldırgan ve güçlü olduğu biliniyordu. Otto Goeller adlı bir damızlık Doberman’ı daha kullanışlı bir köpeğe dönüştürmesiyle tanınmıştır. Böylece 1900’de Alman Kennel Kulübü, Doberman Pinscher köpek ırkı’nı bir cins olarak tanımıştır.

Eğitimi

Doberman Pinscher köpek ırkı her ne kadar çocuklarla iyi geçinseler de onlarla birlikte yalnız bırakılmamalıdır. Çünkü çocuklar tarafından rahatsız edildiklerinde ısırma gibi kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Doberman Pinscher köpek ırkı yabancı köpeklere karşı saldırgan olabilir. Bunu düzeltmek ve yabancı köpeklere karşı saldırgan olmaması için küçük yaşlarda onu sosyalleştirmek gerekir.

Doberman Pinscher köpek ırkı eğitim verilirken genelde komutlara uyar. Sadece bazı zamanlarda inatçı davranabilir.İyi bir sonuç almak için bu ırkın eğitimi devamlı olmalıdır.Aynı zamanda eğitimin  erken yaşlarda başlaması önemlidir.

Bakımı

Doberman Pinscher köpek ırkı bakım yönünden zorlayıcı değildir. Sadece peridyotik olarak tüylerinin fırça ile taranması yeterlidir. Bu ırk soğuğa pek dayanıklı değildir. Bu nedenle kışın dışarı çıkarılacağı zaman köpek kıyafeti giydirmek gerekir. Av iç güdüsü güçlü olduğu için etrafında bulduğu küçük nesneleri toplayabilir. Obeziteye eğilimlidir.Bu nedenle dengeli kaliteli köpek maması ile beslenmeli ve düzenli egzersiz yaptırılmalıdır.

Yaşam alanı

Doberman Pinscher köpek ırkı apartman için uygundur. Evde bakılabilir. Hatta egzersiz ihtiyacını bile evde karşılayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir